PKP podpisały z Lublińcem list intencyjny. W mieście powstanie tunel pod torami

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
PKP podpisała z Lublińcem list intencyjny. W mieście powstanie tunel pod torami.
PKP podpisała z Lublińcem list intencyjny. W mieście powstanie tunel pod torami. arc
Udostępnij:
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z Lublińcem list intencyjny w sprawie współpracy przy budowie bezkolizyjnego skrzyżowania kolejowo – drogowego przy ul. Częstochowskiej. Inwestycja zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym oraz usprawni komunikację drogową w mieście.

Lubliniec. Będzie tunel pod torami

Bezkolizyjne skrzyżowanie na kolejowej trasie, którą przejeżdża ok. 160 pociągów na dobę zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Nowy obiekt, który zamierzają zbudować PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Miasto Lubliniec, będzie udogodnieniem dla mieszkańców, gdyż usprawni komunikację drogową i skróci czas przejazdu na drugą stronę torów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Współpraca miasta z PKP

List intencyjny, podpisany w czwartek 30 grudnia między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. a Miastem Lubliniec umożliwi wspólną budowę wiaduktu kolejowego w miejscu przejazdu w poziomie szyn. To skrzyżowanie ulicy Częstochowskiej z dwiema liniami kolejowymi: Kielce – Fosowskie (linia 61) i Kalety - Wrocław Mikołajów (linia 143). Inwestycja ma objąć budowę bezkolizyjnego skrzyżowania oraz prace w obszarze przyległego układu drogowego. Pod wiaduktem ma być droga, chodnik i ścieżka rowerowa.

List podpisali Burmistrz Edward Maniura i Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Częstochowie Helmut Klabis, w obecności m.in. Posła na Sejm RP Andrzeja Gawrona, radnego Rady Miejskiej w Lublińcu Olgierda Kniejskiego, radnego Rady Powiatu Lublinieckiego Jerzego Orszulaka, Sekretarza Miasta Józefa Korpaka, Skarbnika Miasta Rafała Jureczko i przedstawicieli mediów.

Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że inwestycja zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym, usprawni komunikację drogową i skróci czas przejazdu na drugą stronę miasta. Obecny przejazd w poziomie szyn stanowi duże utrudnienie komunikacyjne dla mieszkańców Lublińca i wszystkich odwiedzających te okolice. Jej wartość szacowana jest na ok. 80 mln zł.

Niedługo po spotkaniu w mediach społecznościowych podsumował je poseł Andrzej Gawron.

- Mówi się, że dobry pomysł jest wart fortunę. Dziękuję Panu Jerzemu Orszulakowi Radnemu Rady Powiatu w Lublińcu za determinację i konsekwentne przekonywanie do koncepcji budowy tunelu od wielu lat, którą Pan Jerzy przygotował wspólnie z inż. arch. Adamem Bielą. Udostępnił ją również Radnemu Łukaszowi Mikulskiemu, aby zwrócić uwagę władz Lublińca na istotny problem komunikacyjny. Dziękuję Lublinieckiemu Samorządowi za otwartość na współpracę oraz wspieranie dobrych pomysłów, a PKP PLK SA za gotowość do sprawnej realizacji inwestycji. Cieszę się, że mogłem wesprzeć inicjatywę na szczeblu centralnym podczas rozmów z Prezesem PKP PLK Panem Ireneuszem Merchelem oraz z Panem Andrzejem Adamczykiem Ministrem Infrastruktury - napisał poseł Gawron.

Kiedy ruszy inwestycja?

Parafowany przez władze miasta i przedstawiciela PKP list intencyjny przewiduje wspólne przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych zgód i pozwoleń oraz realizację robót budowlanych. Dokumentacja techniczna opracowana zostanie w najbliższych dwóch latach. Realizacja inwestycji planowana jest w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2021 – 2027.

Jak zapowiadają PKP PLK, zasady współpracy w zakresie realizacji i finansowania kolejnych etapów zostaną określone w odrębnych porozumieniach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie