PKW: KW "Zjednoczeni dla Śląska" zarejestrowany. Jedynki dla...

  PKW: KW "Zjednoczeni dla Śląska" zarejestrowany. Jedynki dla Ślązaków, dwójki dla Niemców

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zjednoczeni dla Śląska - tak nazywa się Komitet Wyborczy, który chce zgarnąć śląski elektorat
  1/4
  przejdź do galerii

  Zjednoczeni dla Śląska - tak nazywa się Komitet Wyborczy, który chce zgarnąć śląski elektorat ©Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni

  Zjednoczeni dla Śląska - tak nazywa się komitet wyborczy, który powalczy o miejsca w Sejmie i Senacie. W jego składzie znalazły się stowarzyszenia śląskie. Pierwsze miejsca na listach wyborczych dla Ślązaków, drugie dla Niemców. PO i PiS w tej sprawie zgodne: wspólny komitet Niemców i Ślązaków jest szkodliwy dla Śląska. Czy szefa Ruchu Autonomii Śląska Jerzego Gorzelika zabraknie na wspólnej liście?
  Komitet Wyborczy Zjednoczeni dla Śląska zarejestrowany!

  Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w czwartek, 13 sierpnia, Komitet Wyborczy "Zjednoczeni dla Śląska", który tworzą wspólnie przedstawiciele organizacji mniejszości niemieckiej z województwa śląskiego oraz śląskich stowarzyszeń, w tym Ruchu Autonomii Śląska.

  AKTUALIZACJA 10.09.2015
  NAZWISKA NA LIŚCIE WYBORCZEJ KOMITETU ZJEDNOCZENI DLA ŚLĄSKA

  - Wczoraj nasi pełnomocnicy dostarczyli wszystkie wymagane przez prawo dokumenty i wszystkie zostały przyjęte. Teraz czekamy na decyzję, ale jestem dobrej myśli - mówił w środę Dziennikowi Zachodniemu Dietmar Brehmer, przewodniczący Niemieckiej Wspólnoty "Pojednanie i Przyszłość".

  Dzisiaj nie ukrywa radości.

  - Miałem obawy, że komitet nie zostanie zarejestrowany, bo rozejdzie się wieść, że zapraszamy na nasze listy separatystów, co oczywiście nie jest prawdą - powiedział Dietmar Brehmer.

  MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA TWORZY KOMITET WYBORCZY


  Pierwsze miejsca na listach, które muszą być skierowane do PKW do 15 września, Mniejszość Niemiecka postanowiła oddać Ślązakom, dla swoich przedstawicieli zarezerwować miejsca drugie.
  « 2 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (227)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za syjonizm wyleciał Brehmer w 1968 ze studiów

  Edyta Kirchstein (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Szalom! a Fakty są takie: za syjonizm wyleciał Brehmer w 1968 ze studiów, potem uczył religii (tak twierdzi), Jego brat do końca był sekretarzem PZPR na uczelni, syn Brehmera DAWID….też startuje,...rozwiń całość

  Szalom! a Fakty są takie: za syjonizm wyleciał Brehmer w 1968 ze studiów, potem uczył religii (tak twierdzi), Jego brat do końca był sekretarzem PZPR na uczelni, syn Brehmera DAWID….też startuje, milczy i jest bierny.piszą tylko, że będzie kontynuował dzieło. Szalom Israel, niech Śląsk wróci w wasze ręcezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  slazacy-czy-niemcy-na-listach ?

  pitdegross (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Rozumiem, że wszystkim prosto myślącym Polakom, ale także wielu w polskich szkołach wychowanym Ślązakom, nie mieści się w głowach tak naturalne stwierdzenie, że zarówno na tych jedynkach jak i...rozwiń całość

  Rozumiem, że wszystkim prosto myślącym Polakom, ale także wielu w polskich szkołach wychowanym Ślązakom, nie mieści się w głowach tak naturalne stwierdzenie, że zarówno na tych jedynkach jak i dwójkach znajdą się w tym samym stopniu Niemcy co Ślązacy.

  Na Śląsku bowiem nie ma Niemców, którzy nie są Ślązakami,

  a ogromna rzesza ludzi, którzy na co dzień nie nazywają się Niemcami lecz Ślązakami, tkwi głęboko w niemieckiej kulturze, mentalności i bliskości językowej.

  http://vdg.pl/pl/blog/kolumna-przewodniczacego/post/2998-kolumna-21-08-2015-slazacy-czy-niemcy-na-listachzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co on mówi? "obywatelstwo społeczne"? Poza tym kłamie, bo sprawdziłem i faktycznie nie ma w KRS "rad

  Żymła (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  co on mówi? "obywatelstwo społeczne"? Poza tym kłamie, bo sprawdziłem i faktycznie nie ma w KRS "rady górnośląskiej"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jest kłamstwo. Nie ma żadnej "Rady Górnośląskiej".

  pani Ewa M - sprzątaczka z Tychów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Zerknijcie sobie na strony KRS. Nie ma takiej organizacji jak "Rada Górnosląska".
  Nie wierzycie? sprawdzcie na: https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak on mówi?

  madzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Jak on mówi? Ciągłe "YYYYYY" YYYYY" Sepleni czy braki w uzębieniu? Ale bredzi ten brehmer. Tragedia - facet ukończył zaledwie studia WF-u. Niech idzie na boisko a nie do Sejmu. Co to za specjalista!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie Polok ino Ślonzok

  Kattowitz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 2

  Po przeczytaniu tych wszystkich tutaj komentarzy nasuwa się jeden prosty wniosek,"strach w oczach ludzi prostych,i zamkniętych na myślenie"......To specyficzne wschodnie myślenie jest...rozwiń całość

  Po przeczytaniu tych wszystkich tutaj komentarzy nasuwa się jeden prosty wniosek,"strach w oczach ludzi prostych,i zamkniętych na myślenie"......To specyficzne wschodnie myślenie jest porażające,ale żaden Ślonzok was nie chce zmieniać jak wy ich, problem tkwi w tym ,że żaden Ślonzok nie chce tkwić w marazmie i zaścianku razem z takimi jak wy w swoim centralnie zarządzanym państwie. Dlatego Ślonzoki działają na rzecz stworzenia prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego w swoim autonomicznym województwie. A jak wom gorole to nie pasuje, to tkwijcie w swoim zaścianku i żywcie się "wieczną chwałą"zamiast godnie żyć.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ostateczna i totalna kompromitacja

  GLIWICZANIN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 27

  działaczy tzw. "narodowości śląskiej". Będzie jeszcze większa porażka, niż w wyborach samorządowych :D


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Te, Gliwiczanin najwyższy czas .....

  Tomol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  wrócić do wsi dziadków.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Są ludzie, którzy zrobią wszyjsko, żeby dorwać sie do żłoba.

  Sandman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 31

  Są tacy cyniczni cwaniacy, którzy zrobią wszystko, żeby tylko dostać się do żłoba. Najpierw podadzą się za Ślązaków, żeby ich wybrali do sejmiku, a potem podadzą się za Niemców, żeby wybrali ich do...rozwiń całość

  Są tacy cyniczni cwaniacy, którzy zrobią wszystko, żeby tylko dostać się do żłoba. Najpierw podadzą się za Ślązaków, żeby ich wybrali do sejmiku, a potem podadzą się za Niemców, żeby wybrali ich do Sejmu. Co to za cyniczni ludzie, co za rasa dziwno?..zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gott mit uns Shlonsaken

  filatelista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 21

  Masowe zbrodnie
  Według autorów audycji "Czarny poniedziałek" ofiarą masowych zbrodni dokonywanych przez Wehrmacht 4 września w Katowicach padło 750 osób: powstańców, harcerzy i osób cywilnych....rozwiń całość

  Masowe zbrodnie
  Według autorów audycji "Czarny poniedziałek" ofiarą masowych zbrodni dokonywanych przez Wehrmacht 4 września w Katowicach padło 750 osób: powstańców, harcerzy i osób cywilnych.
  – Kiedy pierwsza fala wojska przeszła, chciałem pójść do domu, nie uszedłem kilku kroków, a już usłyszałem: "Halt, Hände hoch!" (Stać! Ręce do góry!) – opowiadał uczestnik wydarzeń "czarnego poniedziałku". – Zaprowadzili mnie na ulicę Gliwicką, było już tam sporo cywilów, harcerzy, powstańców śląskich i wojskowych. Do późnych godzin popołudniowych przetrzymywali nas, w końcu ustawili gęsiego i wyprowadzili ulicą Sokolską, ulicą 3 Maja, aż do Rynku w kierunku ulicy Zamkowej.
  – Kiedy nas wprowadzono w podwórze kilka osób tam leżało – mówił dalej. – W pierwszej chwili uważałem, że odpoczywają. Kiedy zamknięto za nami bramę i zaczęli repetować broń, wówczas zrozumiałem, że stąd nie ma wyjścia. Gdy oddano pierwsze strzały przepchnąłem się do samego przodu pod ścianę i upadłem, a trupy mnie przykryły.
  Wspomnienia świadków
  Tego samego dnia w Częstochowie Wehrmacht zamordował 300 osób. Według zeznań urzędnika sądowego: Zebrali nas na plac przed katedrą. Wezwali ks. prałata Wróblewskiego i polecili mu, krzycząc, żeby katedrę otworzył. Ksiądz się wzbraniał, lecz pod groźbą zrobił to (…) Po umieszczeniu nas w katedrze, Niemcy w ciągu nocy kilka razy wchodzili i bez powodu strzelali z krótkiej broni. Zauważyłem kilkunastu zabitych i rannych.
  – Rano o godzinie 6.00 przyszło dwóch mężczyzn i wzywali wszystkich mężczyzn na Rynek, ojciec był w domu i poszedł z nimi – wspominała Anastazja Urbańska z Orzesza na Śląsku. – Wołałam za nim: "Tato, nie wrócisz!". A on mówi: "Nie obawiaj się, więcej mi nie mogą zrobić, tylko mnie rozstrzelać". Poszedł i już nie wrócił.
  Wcieleni do Wehrmachtu
  Największymi bitwami w czasie kampanii wrześniowej na Śląsku były: bitwa pszczyńska, obrona Cieszyna i bitwa pod Węgierską Górką. W walkach uczestniczyli głównie powstańcy śląscy i harcerze. Większość później rozstrzelano.
  Po opanowaniu całego Śląska przez Niemców, polska część została administracyjnie przyłączona do prowincji Górny Śląsk jako rejencja katowicka. Rozpoczęły się wysiedlenia, represje i terror wobec ludności polskiej. 8 października 1939 Hitler wydał dekret wcielający rejencję katowicką już bezpośrednio do Rzeszy. Od marca 1941 mieszkańców tych terenów wpisano na Volkslistę, a ok. 40 tys. Polaków wcielono do Wehrmachtu.
  Posłuchaj wspomnień świadków wydarzeń "czarnego poniedziałku" na Śląsku 4 września 1939. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  świat nie jest czarno-biały

  xstempolx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Moja rodzina przed wojną z Niemiec na Śląsk przyjechała i od Niemców w czasie wojny ginęła. Mam Niemców szanowac czy nienawidzić?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Die Fahne hoch, D-O!

  Zmostu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

  Jesteśmy ciekawi komentarza brylującego jak stary salceson na hasioku osobnika co się sam nazywa Deutsch-Oberschlesier. Teraz ma dobrą okazję do zarobienia na swój pseudonim, no chyba że się zatka...rozwiń całość

  Jesteśmy ciekawi komentarza brylującego jak stary salceson na hasioku osobnika co się sam nazywa Deutsch-Oberschlesier. Teraz ma dobrą okazję do zarobienia na swój pseudonim, no chyba że się zatka i zes... i nic nie wyduka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :-)

  Lutek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 17

  Jeden wygląda jak radziecki lodziarz...

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Najczęściej komentowane

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Sonda

  Czy lubisz korzystać z wyprzedaży, np. z okazji Black Friday?

  Najczęściej czytane