MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PKW Wybory 2014 rozpoczęte: Jak głosować w II turze wyborów [PORADNIK + WSKAZÓWKI]

Sławomir Cichy
Wybory 2014 II tura
Wybory 2014 II tura PKW
PKW Wybory 2014: Rozpoczęła się II tura wyborów samorządowych. W województwie sląskim odbywa się w 57 gminach i miastach. Oto krótki poradnik o sposobie głosowania na prezydenta, wójta i burmistrza

ZOBACZ KONIECZNIE:
SERWIS WYBORY SAMORZĄDOWE 2014

W woj. śląskim głosowanie rozpoczęło się we wszystkich obwodach bez opóźnień. Jak na razie nie było zgłoszeń o jakichś nieprawidłowościach. Ale w wojewódzkiej komisji wyborzej w Katowicach czekają jeszcze na oficjalne meldunki.

Wybory 2014: Jak głosować w II turze wyborów?

CZYTAJ KONIECZNIE:
CISZA WYBORCZA MOŻE ZOSTAĆ PRZEDŁUŻONA

W niedzielę, 30 listopada, odbywa się II tura wyborów samorządowych. Wybieramy wójtów, burmistrzów i prezydentów. W sumie II tura wyborów odbywa się w 57 miastach i gminach naszego regionu. O wygraną walczy w nich po dwóch kandydatów, którzy w I turze 16 listopada zdobyli najwięcej głosów, ale nie przekroczyli 50 proc. poparcia.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WYBORY 2014: KTO W II TURZE WYBORÓW? SPRAWDŹ KANDYDATÓW

W II turze wyborów jest tylko jedna karta do głosowania w kolorze różowym, a na niej dwa nazwiska. Aby głos oddany był ważny, krzyżyk musi zostać postawiony wyłącznie przy jednym kandydacie. Ważne, by krzyżyk postawić w specjalnej kratce obok nazwiska kandydata. Jeśli postawimy inny znak np. kółko, zamalujemy kratkę albo krzyżyk postawiony zostanie poza wyznaczonym polem kratki do jego postawienia, głos będzie nieważny. Głos będzie nieważny również wówczas, gdy oddany czystą kartę bez postawienia krzyżyka przy nazwisku albo jeśli postawimy znak krzyżyka przy obu nazwiskach.

Jeśli w II turze obaj kandydaci otrzymają taką samą liczbę głosów, wówczas wygranym jest ten, który wygrał w większej liczbie obwodów. Gdy zaś liczba ta nadal jest taka sama, dochodzi do losowania zwycięzcy w obecności danej komisji i kandydatów.

Tak jak w pierwszej turze, wybierając się na głosowanie należy mieć ze sobą dowód tożsamości, który zostanie sprawdzony przez komisję przed wydaniem karty. Może to być nie tylko dowód osobisty, ale np. prawo jazdy. Ważne, by dokument jednoznacznie potwierdzał tożsamość głosującego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo