Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Biegańskiego w Częstochowie. Część mieszkańców "chce konsultacji, a nie pseudo-dyskusji". Co na to CUK?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Miasto chce, żeby plac Biegańskiego w Częstochowie zmienił swoje oblicze. Odpowiedzialne za administrowanie tego miejsca Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie podpisało już umowę z firmą projektową, która miałaby wypracować nową koncepcję. Poprosiło też o pomoc mieszkańców
Miasto chce, żeby plac Biegańskiego w Częstochowie zmienił swoje oblicze. Odpowiedzialne za administrowanie tego miejsca Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie podpisało już umowę z firmą projektową, która miałaby wypracować nową koncepcję. Poprosiło też o pomoc mieszkańców Amadeusz Czarnota
Miasto chce, żeby plac Biegańskiego w Częstochowie zmienił swoje oblicze. Odpowiedzialne za administrowanie tego miejsca Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie podpisało już umowę z firmą projektową, która miałaby wypracować nową koncepcję. Poprosiło też o pomoc mieszkańców. Na ich pomysły czeka do 11 kwietnia. Część z nich jest jednak przeciwna takiej formie komunikacji. - Apelujemy o rozpoczęcie kilkumiesięcznych konsultacji społecznych, a nie chwilowych pseudo-dyskusji - podkreślają.

Plac Biegańskiego zostanie przebudowany

Przypomnijmy, przebudowa placu Biegańskiego była częścią rewitalizacji obejmującej jeszcze I i II aleję Najświętszej Maryi Panny. W nowej odsłonie został on oficjalnie oddany do użytku w 2011 roku. Ogromna przestrzeń wyłożona kostką granitową o różnych rozmiarach z czasem zaczęła budzić coraz więcej dyskusji. Teraz miejsce to rzeczywiście może wreszcie zmienić swoje oblicze. Otwierają się nowe możliwości. Po pierwsze skończył okres trwałości projektowej zgodnie, z którą w plac Biegańskiego nie można było ingerować. Po drugie przed nami następny okres programowania pieniędzy z Unii Europejskiej na kolejne lata.

Niedawno plac Biegańskiego został przekazany formalnie do administrowania przez Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie. To podpisało już umowę z firmą projektową - Grupą VERSO - na zaprojektowanie koncepcji zagospodarowania nie tylko placu Biegańskiego, ale i alei Najświętszej Marii Panny. W przypadku deptaka drastycznych zmian jednak nie będzie - możemy spodziewać się jedynie delikatnych modyfikacji.

Część mieszkańców chce konsultacji

Miasto liczy, że satysfakcjonującą koncepcję na zagospodarowanie placu Biegańskiego uda się wypracować po rozmowach z mieszkańcami. W tym celu został uruchomiony specjalny adres mailowy [email protected]ęstochowa.pl, pod którym mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły. Jest na to czas do 11 kwietnia.

Część mieszkańców nie jest jednak zadowolona z formy komunikacji zaproponowanej przez miasto.

- Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli wpływ na to, jakie inwestycje zostaną zrealizowane na placu, jakie będą miały funkcje i jakie będą cieszyły się największą popularnością wśród mieszkańców - mówi Marcin Barczyński z Fundacji Smart Częstochowa. - Dlatego też zachęcam do tego, aby rozpocząć konsultacje społeczne. To właśnie dzięki nim będziemy mogli naprawdę wypracować najlepsze rozwiązania dla placu Władysława Biegańskiego i dla miasta jako całości - dodaje.

Marcin Barczyński wraz z grupą mieszkańców apeluje o zorganizowanie kilkumiesięcznych konsultacji społecznych z prawdziwego zdarzenia, a nie "chwilowych pseudo dyskusji".

- Jednym z narzędzi pro obywatelskich są konsultacje społeczne. Dlaczego zdecydowano się na niby dyskusję? Jak wiemy, ze względu na ochronę danych osobowych, nikt w taką skrzynkę - poza urzędnikiem - wglądu mieć nie może. Tak więc ostateczny kształt projektu odmiany placu Biegańskiego można przedstawić w sposób dowolny, okraszając go „wolą mieszkańców” - twierdzi grupa mieszkańców. - Z kolei w trakcie konsultacji społecznych, mamy do czynienia z możliwością przeprowadzenia wielu spotkań otwartych, na których wskazane jest uczestnictwo, jak największej liczby osób. Dlaczego, mając czas, nie można zaktywizować wielu studentów architektury czy podjąć współpracy z uczelniami mogącymi wspomóc pomysły mieszkańców lub na podstawie swojej wiedzy i doświadczeń, być może pewne pomysły odradzić, opierając się na ogólnoświatowych trendach w planowaniu miejskich przestrzeni, a nie na podstawie niewytłumaczalnych urzędniczych widzimisię - tłumaczą.

Konsultacje są w planach

Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie podkreśla, że miasto na razie czeka i zbiera pomysły na zagospodarowanie placu Biegańskiego.

- Aby zorganizować konsultacje społeczne, musimy mieć na nich, co pokazać mieszkańcom. Potrzebujemy konkretnych rozwiązań, pomysłów i przykładów - przyznaje Łukasz Kot. - Tylko na tej podstawie można mówić o konsultacjach z mieszkańcami dotyczących wstępnych koncepcji - dodaje.

Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie ma więc świadomość, że konsultacje społeczne z mieszkańcami w przypadku zagospodarowania na nowo placu Biegańskiego mogą okazać się niezbędne. Jak na razie natomiast swoje pomysły można zgłaszać na adres mailowy [email protected]ęstochowa.pl**Jest na to czas do 11 kwietnia.**

Miasto liczy na to, że przebudowę placu Biegańskiego uda się zrealizować z wykorzystaniem środków europejskich.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera