Płaca minimalna w 2019 jest wyższa! Jest lepiej, od 1 stycznia wzrosła płaca minimalna. Choć nie tak bardzo, jak życzyłyby sobie tego związki zawodowe. Płaca minimalna w 2019 roku wzrośnie w stosunku do 2018. Więcej otrzymają zarówno osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, na tzw,. tacie, ale również pracownicy na tzw. śmieciówkach, czyli na umowie o dzieło i zlecenie, bo wzrośnie również minimalna stawka godzinowa. Ile dokładnie wyniesie płaca minimalna 2019? na rękę, a ile brutto, ile dostaniemy za godzinę, jeśli pracujemy w ramach umowy o dzieło czy umowy zlecenie?

PŁACA MINIMALNA 2019: ILE „NA RĘKĘ" od 1 stycznia??

W 2019 roku płaca minimalna wzrośnie o 150 zł dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i wyniesie 2250 zł brutto. To oznacza, że pracownicy, którzy najmniej zarabiają mogą liczyć od 1 stycznia 2019 na pensję w wysokości ok. 1634 zł na "na rękę".

PŁACA MINIMALNA 2019: ZA GODZINĘ, ZLECENIE, DZIEŁO

Co ważne, wzrost płacy minimalnej odczują również pracownicy nieetatowi, czyli również zatrudnieni na umowach o dzieło i umowach zlecenie. Minimalna stawka godzinowa ostatecznie wyniesie w 2019 roku 14,70 zł za godzinę.

PŁACA MINIMALNA 2019: KARY DLA NIEUCZCIWYCH PRACODAWCÓW?

Od 1 tys. do 30 tys. zł kary zapłacą pracodawcy, którzy nie zastosują się do nowych zapisów ustawy o płacy minimalnej. Państwowa Inspekcja Pracy od 1 stycznia 2017 ma prawo do kontrolowania pracodawców w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz legalności zatrudnienia bez uprzedzenia, Kontrola będzie mogła być przeprowadzona przez pracowników PIP-u o o każdej porze. Oprócz nałożenia kary, PIP będzie mógł również nakazać nieuczciwemu pracodawcy wypłatę zaległego wynagrodzenia.

PŁACA MINIMALNA 2019: ZMIANY

W porównaniu do 2018 roku, płaca minimalna wzrośnie o 150 zł z 2100 zł do 2250 zł. Szacuje się, że podwyżka płacy minimalnej obejmie ponad milion osób pracujących na etatach. Ale również powody do zadowolenia mają pracownicy nieetatowi, bowiem mogą liczyć na minimalną stawkę godzinową. Tutaj zmiany dotyczą w głównej mierze pracowników ochrony i osób sprzątających, których płaca w poprzednich latach nie przekraczała 6 zł za godzinę.

Zobacz również: WALORYZACJA 2019. O ile wzrosną renty i emerytury?

Rząd ustalił wskaźnik waloryzacji emerytur i rent na poziomie 3,26 procenta. (tak zapisano w projekcie ustawy budżetowej, który przyjęto w sierpniu 2018 roku). Ale okazuje się, że podwyżki mogą być jeszcze wyższe! Wszystko dlatego, że szybciej, niż wstępnie zakładano, rośnie wysokość płac w Polsce. Dlaczego może to mieć wpływ na wysokość waloryzacji? Wyjaśniamy: