Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Place Katowic: upiększają miasto i są miejscem odpoczynku. Znacie ich historię? Może spojrzycie na nie z nieco innej strony

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
PLAC CHROBREGOW 1933 roku ogłoszono konkurs na projekt nowego budynku Muzeum, który miał znajdować się w miejscu dzisiejszego placu Chrobrego. Budowę rozpoczęto w 1936 roku, jednak w 1939 roku został on unicestwiony przez hitlerowców. W 1938 roku ogłoszono kolejny konkurs, tym razem na zagospodarowanie terenu przed Muzeum Śląskim, jednak do prac przystąpiono dopiero w latach 1950- 1955. Centralną część placu zajęła fontanna, którą zlikwidowano w latach 70. W latach 90 ustawiono tam pomnik Józefa Piłsudskiego.  (Na podstawie wydania: Henryk Waniek Ulice i Place Katowic, III wydanie)
PLAC CHROBREGOW 1933 roku ogłoszono konkurs na projekt nowego budynku Muzeum, który miał znajdować się w miejscu dzisiejszego placu Chrobrego. Budowę rozpoczęto w 1936 roku, jednak w 1939 roku został on unicestwiony przez hitlerowców. W 1938 roku ogłoszono kolejny konkurs, tym razem na zagospodarowanie terenu przed Muzeum Śląskim, jednak do prac przystąpiono dopiero w latach 1950- 1955. Centralną część placu zajęła fontanna, którą zlikwidowano w latach 70. W latach 90 ustawiono tam pomnik Józefa Piłsudskiego. (Na podstawie wydania: Henryk Waniek Ulice i Place Katowic, III wydanie) fotopolska.eu/NAC
Katowice zawsze kładły duży nacisk na estetykę przestrzeni publicznej oraz na tworzenie miejsc, w których mieszkańcy miasta mogą odpocząć i spędzać wolny czas. Wśród takich miejsc znajdują się, między innymi, piękne place, których historia sięga niemal czasów powstania miasta. Przechodzimy obok nich codziennie, odpoczywamy, kiedy dopadnie nas zmęczenie. A czy znamy ich historię?

Place są nieodłącznym elementem miast i pełnią wiele ważnych funkcji społecznych. Są one miejscem spotkań, rozrywki, wypoczynku i rekreacji. Plac, jakim w Katowicach jest rynek, stanowi także punkt centralny miasta, wokół którego skupiają się liczne instytucje, sklepy, lokale gastronomiczne i kulturalne. W Katowicach można wyróżnić aż 11 placów! To naprawdę spora liczba, jak na jedno miasto. Znacie je wszystkie?

Zobaczcie archiwalne zdjęcia placów w Katowicach - znacie ich historię?

Place w miastach - dlaczego są tak ważne?

Place w miastach są często tworzone z myślą o ludziach i ich potrzebach. Niejednokrotnie są one przestrzenią, w której organizowane są różnego rodzaju imprezy i wydarzenia, takie jak koncerty, festiwale, wystawy, targi czy spotkania sportowe. Wiele placów w miastach jest zaprojektowanych tak, aby zachęcać ludzi do spędzania tam czasu i integracji z innymi mieszkańcami miasta. W centrum takiego placu zwykle znajduje się fontanna, rzeźba lub inne dzieło sztuki, co przyciąga uwagę i stanowi punkt orientacyjny. Często stanowią też one punkt reprezentacyjny miasta.

Dlatego też place w miastach są bardzo ważne dla życia społecznego i kulturowego. Przyjazna i dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna może przyczynić się do integracji mieszkańców, wzrostu poczucia wspólnoty oraz do poprawy jakości życia w mieście.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty