Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaga pasikoników na Śląsku. Wlatują przez okna i gryzą. Eksperci uspokajają: Żadna tam plaga!

Kuba Lelewicz
W ostatnim czasie liczba pasikoników drastycznie wzrosła, tak przynajmniej mogło się zdawać. Pasikoniki stały się o wiele bardziej widoczne, aktywne i zaczęły latać. Obecnie znajdziemy je nie tylko na polach i w niestrzyżonej trawie, ale również na chodnikach i w domach. Potrafią boleśnie gryźć.
W ostatnim czasie liczba pasikoników drastycznie wzrosła, tak przynajmniej mogło się zdawać. Pasikoniki stały się o wiele bardziej widoczne, aktywne i zaczęły latać. Obecnie znajdziemy je nie tylko na polach i w niestrzyżonej trawie, ale również na chodnikach i w domach. Potrafią boleśnie gryźć.
Plaga pasikoników wlatujących przez okna? Eksperci uspokajają: Nie ma ich więcej, po prostu dopiero kiedy latają, zaczynamy je dostrzegać. Ale uważajcie: Pasikoniki potrafią gryźć. I takie ugryzienie może być bolesne.

Plaga pasikoników na Śląsku

W ostatnim czasie liczba pasikoników drastycznie wzrosła, tak przynajmniej mogło się zdawać. Pasikoniki stały się o wiele bardziej widoczne, aktywne i zaczęły latać. Obecnie znajdziemy je nie tylko na polach i w niestrzyżonej trawie, ale również na chodnikach i w domach.

Jako ludzie jesteśmy sceptycznie nastawieni do wszelkiego „robactwa” w domu, zwłaszcza osoby, które się go boją. Wielu niepokoi obecna wszechobecność pasikoników: w ogrodzie, kuchni, pokoju. Na szczęście to nie jest żadna plaga jak zapewnia przedstawiciel Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego, który przyznaje rację, że jest możliwe, że pasikoników w tym roku jest więcej ze względu na sprzyjające warunki pogodowe.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Czy pasikoniki są groźne?

Zwraca jednak uwagę, że pasikoników na pewno nie jest za dużo, nie ma powodów do niepokoju. Aktualnie rzucają się w oczy, ponieważ podrosły, dojrzały płciowo i nauczyły się latać. Wszędzie ich pełno, ponieważ szukają partnerki.

Ekspert podkreśla, że pasikoniki nie są szkodnikami, są pożyteczne, ponieważ żywią się mniejszymi owadami, pajęczakami oraz roślinami. Warto również podkreślić, że dla człowieka są również bezpieczne, z drobnym wyjątkiem- może ugryźć. Aparat szczękowy jest dosyć silny, zdarzają się przypadki kiedy pasikonik przeciął ludzką skórę. Jednak i tutaj uspokaja entomolog- po pierwsze pasikonik ugryzie tylko w przypadku zagrożenia, a ugryzienie przyjmuje raczej formę mocnego uszczypnięcia i nie wyrządzi nam większej krzywdy.

Jak pozbyć się pasikonika z mieszkania?

Wiadomo, że pomimo nieszkodliwości nie każdemu pasuje jego towarzystwo w domu. Najważniejsze jest aby nie narazić na nieprzyjemne przeżycie ani siebie, ani pasikonika.

Najlepiej chwycić go za skrzydła, lub delikatnie za tułów. Ważne jest aby nie podkładać dłoni pod jego głowę, w okolice aparatu gębowego, ponieważ wtedy może ugryźć. Nie można pasikonika chwytać również za nogi, które pomimo umięśnionych nóg łatwo jest urwać. Nie powinno się również ściskać odwłoku, co może poskutkować zgnieceniem owada. Wystarczy chwycić pasikonika i wyrzucić go przez okno, owad potrafi latać więc sobie poradzi. Możemy również otworzyć okno i czekać aż owad sam wyleci z pomieszczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo