Płamen Dojnow w Polsce. Bułgarski poeta nominowany do...

  Płamen Dojnow w Polsce. Bułgarski poeta nominowany do nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności spotka się z czytelnikami w Warszawie

  MAO

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Płamen Dojnow
  1/3
  przejdź do galerii

  Płamen Dojnow ©arc

  Bułgarski poeta Płamen Dojnow, zwycięzca licznych konkursów poetyckich, nominowany w 2018 roku do nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności, spotka się z czytelnikami 6 grudnia 2018 roku, o godz. 17, w auli dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (przy Krakowskim Przedmieściu). Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja wyróżnionego w konkursie Europejski Poeta Wolności dwujęzycznego polsko-bułgarskiego tomu „Sofia-Berlin”.
  Płamen Dojnow urodził się w 1969 roku w Razgradzie w Bułgarii. Jest eseistą, dramaturgiem, literaturoznawcą i poetą. Pierwsze wiersze opublikował w 1991 roku.

  Dojnow jest jednym z twórców nurtu literatury bułgarskiej zwanego „pokoleniem 1990”. A także autorem kilku zbiorów wierszy dobrze przyjętych przez krytykę i cenionych przez bułgarskich odbiorców. Jego utwory były tłumaczone na język angielski, niemiecki, węgierski, serbski, chorwacki, turecki i fiński, a sztuki teatralne wystawiane są w całym kraju.


  Zbiór wierszy Dojnowa „Sofia Berlin”, przetłumaczony na polski i opublikowany jako wydanie dwujęzyczne, był nominowany w 2018 roku do przyznawanej w Gdańsku nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności.

  Tłumaczką wierszy Dojnowa na język polski jest Hanna Karpińska, warszawianka, absolwentka slawistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Tłumaczy głównie z bułgarskiego, a także z macedońskiego, rosyjskiego i francuskiego.

  Płamen Dojnow gości w Polsce i 6 grudnia 2018 r. spotka się z czytelnikami w Warszawie. Wieczór z poezja Bułgara odbędzie się w auli dawnej BUW. Początek o godz. 17. Wstęp jest wolny.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?  COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo