Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plan naprawczy dla Kompanii Węglowej: Wrócą górnicze odprawy?

Michał Wroński
Dziś górnicy powinni poznać rządowe plany dotyczące Kom-panii. Jest oczywiste, że najwyższy czas na radykalne działania
Dziś górnicy powinni poznać rządowe plany dotyczące Kom-panii. Jest oczywiste, że najwyższy czas na radykalne działania Arkadiusz Gola
Likwidacja kilku kopalń i program dobrowolnych odejść - tak ma wyglądać plan naprawczy dla Kompanii Węglowej. Dziś poznamy jego szczegóły.

Dziś pod obrady rządu trafi plan naprawczy dla Kompanii Węglowej. To drugi w ostatnich kilku miesiącach taki dokument i - jeśli wierzyć medialnym przeciekom - znacznie bardziej radykalny. Ma on jakoby zakładać likwidację kilku kopalń i ograniczenie zatrudnienia za pomocą programu dobrowolnych odejść.

Związkowców tym razem nikt o zdanie nie pytał

Nikt z nami niczego nie konsultował. Nikt nas o nic nie pytał - powtarzał w poniedziałek Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, pytany przez nas o ewentualne rozmowy z przedstawicielami resortu gospodarki bądź Wojciechem Kowalczykiem, który jako specjalny pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego odpowiedzialny jest za przygotowanie planu naprawczego dla Kompanii. Podobną odpowiedź mieli dla nas też liderzy innych związków: Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności, oraz Bogusław Ziętek z Sierpnia 80.

- Ostatnim naszym wspólnym spotkaniem było to, w którym udział wzięła premier Kopacz (w listopadzie - przyp. red.). Obiecała nam wówczas konsultacje - wspominał Grzesik. - Tak się jednak nie stało, więc trudno mi dziś komentować coś, czego oficjalnie nikt nam nie przedstawił - dodał lider górniczej Solidarności.

Znów będą dobrowolne odejścia i zamykanie kopalń?

Tym czymś, czego Grzesik nie chciał w poniedziałek komentować, były zaś prasowe doniesienia opublikowane przez "Dziennik Gazetę Prawną". Napisała ona, że plan naprawczy KW zakłada likwidację 4 lub 5 kopalń, przekazanie podobnej liczby zakładów do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (nieco inną wersję podał branżowy portal nettg.pl - wedle jego ustaleń 4 zakłady, tj. KWK Pokój, Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum, trafią do SRK celem likwidacji) i wprowadzenie programu dobrowolnych odejść, co pozwoliłoby odchudzić załogę spółki o ok. 4-5 tys. osób.

Takie założenia przypominają nieco program, jaki na przełomie XX i XXI wieku przeprowadził rząd Jerzego Buzka - z kopalń odeszło wtedy ok. 100 tys. pracowników. Niemal co trzeci z nich skorzystał z programu dobrowolnych odpraw.

- Dla części z nich odejście było darem losu, bo mieli już upatrzone wcześniej inne zajęcia i te odprawy były dodatkowym bonusem. Natomiast ok. 20 procent nie poradziło sobie w nowej rzeczywistości - przypomina prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, który badał losy tych, którzy wzięli odprawy.

Wszystkich zakładów nie da się dłużej utrzymać

W rządzie Jerzego Buzka za górnictwo odpowiadał Janusz Steinhoff. Dziś nie chce jednak recenzować tego, o czym na razie informują wyłącznie media.

- Wszyscy dobrze wiedzą, co należy zrobić. Polskie górnictwo jest w największym kryzysie od lat, a rząd ma mniejsze możliwości pomocy tej branży niż za czasów rządu Jerzego Buzka, gdyż na wszelką pomoc publiczną musiałby uzyskać zgodę Brukseli - mówi Steinhoff. Dla byłego wicepremiera i ministra gospodarki diagnoza jest prosta.

- Nie można już dłużej zaklinać rzeczywistości. Problemem polskiego górnictwa nie jest import węgla, ale koszty własne. Nie da się dłużej utrzymywać nierentownych kopalń, pochłaniających pieniądze, które powinno się inwestować w kopalnie z perspektywami. W efekcie nie wykorzystuje się w pełni mocy produkcyjnych tych dobrych zakładów, bo trzeba dzielić się rynkiem z tymi słabymi - komentuje Steinhoff. Jego zdaniem nie należy się bać uruchomienia programu dobrowolnych odejść dla górników. Przypomina, że podobne rozwiązania zastosowano wcześniej w przypadku spółek energetycznych i LOT-u.

- Tyle że jeśli jakąś kopalnię trzeba będzie zamknąć, to program osłonowy musi być przygotowany z odpowiednim wyprzedzeniem - radzi Steinhoff.

Plan naprawczy numer 2

A Poprzedni plan naprawczy dla Kompanii Węglowej także został przygotowany bez udziału związków zawodowych. Jedyna różnica jest taka, że wówczas związkowców zaproszono do konsultacji.

Przypomnijmy, że przyjęty w październiku przez radę nadzorczą koncernu plan naprawczy na lata 2014-2020 zakładał sprzedaż czterech kopalń spółce Węglokoks, a także "racjonalizację" wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych. Kilka tygodni później okazało się jednak, że plan nie jest nic wart, gdyż kluczowa dla jego realizacji emisja obligacji (na kwotę 500 mln dolarów) nie doszła do skutku.

Powód był banalny - instytucje finansowe nie były zainteresowane kupnem papierów będącej w fatalnej sytuacji ekonomicznej Kompanii (ewentualnie gotowe były uczynić to na takich warunkach, które z kolei były nie do zaakceptowania dla spółki). Fiasko planu naprawczego okazało się być gwoździem do trumny Mirosława Tarasa, byłego już prezesa Kompanii, który 21 listopada został odwołany ze stanowiska, a tworzenie kolejnego planu naprawczego dla KW rozpoczęto już w Warszawie.

a href="http://dziennikzachodni.pl">
*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera