Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płaneta: Znamy umiejętności i aspiracje fachowców

Mieczysław Płaneta
Mieczysław Płaneta, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach
Mieczysław Płaneta, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach ARC Dziennik Zachodni
Większość mieszkańców naszego regionu jest zdania, że w obecnej sytuacji ekonomicznej każda forma pracy jest na wagę złota. Jednak aż 45 proc. badanych nie ma chęci się przekwalifikować. Z Mieczysławem Płanetą, dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, rozmawia Mariusz Urbanke

O fachowcach ze Śląska mówi się w samych superlatywach, ale to opinie oparte trochę na przesłankach historycznych. WUP postarał się stworzyć współczesny portret pracownika w naszym regionie. Jak tego dokonaliście?
Rzeczywiście, niekwestionowanym potencjałem województwa są znakomicie przygotowani i wszechstronni pracownicy. Należy również podkreślić, że wysoko cenimy pracę. Sumienność, szacunek i zaangażowanie - tymi cechami od pokoleń wyróżniają się pracownicy z naszego regionu. Chcieliśmy jednak zweryfikować te opinie i stworzyć współczesny portret aktywnego zawodowo mieszkańca województwa śląskiego. Zleciliśmy badania, które pomogły nam ustalić między innymi, jakie umiejętności i kwalifikacje zawodowe posiadają aktywni zawodowo mieszkańcy województwa śląskiego. Pozwoliły też na rozpoznanie ich wiedzy i wyobrażeń na temat aktualnych i przyszłych oczekiwań pracodawców co do najbardziej pożądanych kwalifikacji i umiejętności pracowników, a także umożliwiły zdiagnozowanie aspiracji społecznych - w tym zawodowych - oraz potrzeb edukacyjnych różnych grup społecznych. Wiemy więc na przykład, że mieszkańcy naszego województwa coraz częściej uczą się języków obcych, korzystają z komputerów, ale nie najlepiej im to idzie, oraz że jeśli robią karierę, to zwykle na Śląsku.

Który język obcy jest najbardziej popularny na Śląsku - tak jak kiedyś niemiecki, czy raczej - dominujący obecnie w polskich szkołach - język angielski?
Z badań wynika, że mieszkańcy województwa śląskiego najczęściej posługują się językiem angielskim, niezależnie od stopnia jego znajomości. Dopiero drugi pod względem częstości używania jest język niemiecki, następnie rosyjski i francuski. Warto podkreślić, że większość grupy deklarującej znajomość przynajmniej jednego języka obcego stanowią osoby młode, do 35. roku życia, mieszkające w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Natomiast nieznajomość żadnego z języków obcych najczęściej deklarują respondenci w wieku od 35 do 54 lat.

Jakie jeszcze umiejętności ma statystyczny pracownik z naszego regionu?
Oczywiście większość ankietowanych - blisko trzy czwarte - potrafi prowadzić samochód, przy czym w grupie uprawnionych do kierowania pojazdami dominują mężczyźni. Blisko siedmiu na dziesięciu aktywnych zawodowo mieszkańców województwa śląskiego deklaruje umiejętność korzystania z komputera. Co ciekawe - największy odsetek respondentów umiejętnie obsługujących komputer pochodzi z podregionu bytomskiego, najmniej z podregionu katowickiego. Kolejna umiejętność, która jest dość powszechna, może okazać się nieco zaskakująca, bowiem blisko jedna czwarta aktywnych zawodowo mieszkańców województwa śląskiego, objętych badaniem, deklaruje umiejętność obsługi kasy fiskalnej. Tu oczywiście, jak w całym handlu, dominują kobiety, ponad 60 proc. z grupy osób obsługujących kasy fiskalne stanowią właśnie one. Co ciekawe - najwięcej respondentów deklarujących umiejętność obsługi kasy fiskalnej zamieszkuje subregion sosnowiecki.

A jak jest z podstawową wiedzą ekonomiczną Ślązaków - popularność "chwilówek" w regionie, które są potwornie drogie, pokazuje, że nie umiemy za dobrze liczyć?
Średnio rzecz biorąc, co czwarty aktywny zawodowo mieszkaniec województwa śląskiego posiada wiedzę dotyczącą zagadnień finansowych i ekonomicznych, przy czym w subregionie gliwickim taki stan rzeczy przedstawił blisko co drugi respondent, a dla porównania - w subregionie katowickim - tylko co dziesiąty.

To rzeczywiście średnio. Czy chcemy zatem poszerzać wiedzę, szkolić się?
Tak, jednak zdecydowanie najczęściej wskazywanymi przez badanych zakresami szkoleń okazały się języki obce oraz szkolenia z zakresu informatyczno-komputerowego. Trzecim najpopularniejszym zakresem szkoleniowym jest prawo jazdy różnych kategorii. W dalszej kolejności mieszkańcy województwa śląskiego wskazywali na szkolenia kosmetyczne oraz z obsługi ciężkiego sprzętu, uzyskanie uprawnień spawalniczych lub do prowadzenia wózków widłowych, szkolenia z zakresu budownictwa, finansów, pedagogiki, rachunkowości oraz handlu. Najmniejszą popularnością cieszą się szkolenia, które umożliwiają podniesienie kompetencji w zakresie adminis-tracyjno-biurowej, doskonalenia zawodowego i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Widać, że mieszkańcy Śląska są bardzo praktyczni - jeśli już planują szkolenia, to dające konkretny fach, pozwalający zdobyć pracę. To generalny wniosek z badań?
Tak, badani zdają sobie sprawę, że brakuje przede wszystkim specjalistów po kierunkach ścisłych, dlatego też wśród profesji poszukiwanych - najczęściej podawali zawody techniczne, zawód lekarza oraz fachowców po szkołach zawodowych. Większość mieszkańców naszego regionu jest zdania, że w obecnej sytuacji ekonomicznej każda forma pracy jest na wagę złota, jednak aż 45 proc. badanych nie ma chęci się przekwalifikować.


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!