Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planetarium - Śląski Park Nauki w Chorzowie będzie gotowy w 2021 roku. Trwa wielka przebudowa i modernizacja. Na jakim etapie są prace?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trwa rozbudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego. Prace te mają zakończyć się pod koniec 2021 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trwa rozbudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego. Prace te mają zakończyć się pod koniec 2021 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Planetarium - Śląski Park Nauki powoli zyskuje nowy kształt. Do końca 2021 roku ma zakończyć się przebudowa i modernizacja tego wyjątkowego obiektu. Ekipa Budimexu pracuje w zabytkowym gmachu Planetarium Śląskiego. Równolegle trwają prace nad budową nowego obiektu. Już układany jest tam sufit. Co już zostało zrobione, a co jeszcze się zmieni? Sprawdzamy!

Rozbudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego. Na jakim etapie są prace budowlane?

Trwa przebudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego. Wysokie żurawie widać z daleka. Prac jest sporo. Wykonawcą robót jest firma Budimex. Robotnicy działają w zabytkowym budynku, jak i przy budowie nowym pomieszczeń.

Planetarium będzie bowiem powiększone o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Obiekt znajdzie się pod ziemią. Te prace już trwają. Kontynuowana jest też modernizacja zabytkowej części planetarium Śląskiego. Zakończenie wszystkich robót i otwarcie Planetarium - Śląskiego Parku Nauki planowane jest w grudniu 2021 roku. Sprawdzamy, na jakim etapie są obecnie prace budowlane.

- W głównej sali planetarium jest już wymurowana podłoga, która ma układ amfiteatralny. Ponadto kopuła w środku jest wyścielano wełną mineralną w kolorze czarnym – to gruba warstwa, która z jednej strony izoluje salę termicznie, a z drugiej – akustycznie. Na to powieszona zostanie konstrukcja aluminiowa, na której będą składane z poszczególnych brytów elementy ekranu. Ekran będzie metalowy, w porównaniu z wcześniejszym płóciennym, ale oczywiście będzie on perforowany. To będzie najlepsza opcja ekrany jaka jest dostępna na świecie. Nie będzie na nim żadnych zakładek. Dla widza ekran w odbiorze będzie całkowici gładki – wyjaśnia Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie

Co ciekawe poprzedni ekran płócienny, który znajdował się w głównej sali Planetarium Śląskiego, zakładany był dwukrotnie. W jego założeniu pomagali znajomi Jerzego Ziętka.

Gdy ekran był już założony do sali weszli robotnicy, by ułożyć parkiet. W tym czasie nie skończone były jeszcze wszystkie prace nad kopułą planetaryjną. I nagle spadł ogromny deszcz. Woda zalała ekran i musiał być on drugi raz zakładany. Robotnicy zakładali do bez rusztowań, jedynie wspinając się po konstrukcji kopuły.

- Oczywiście teraz nie będzie problemu z ułożeniem ekranu. Dla ułatwienia tych prac ułożona będzie fałszywa podłoga, tak by był zachowany poziom. Na niej ułożona zostanie konstrukcja, która ułatwi pracownikom założenie nowego ekranu – opowiada Jarosław Juszkiewicz.

Nie przeocz

Nowy budynek, który znajduje się pod ziemią, obecnie przykrywany jest już sufitem. Tam jeszcze są surowe ściany, ale już powoli kształt nowego obiektu zaczyna być widoczny. Można też zobaczyć fundamenty pod wieżę widokową.

Nowa część obiektu będzie połączona ze starą podziemnymi korytarzami. Dziedziniec stanie się w przyszłości halą, na dachu której odtworzony ma zostać zegar słoneczny. Większa część rozbudowanego budynku będzie mieściła się pod ziemią.

W nowym pawilonie będą m.in. sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca zagadnienia z trzech dziedzin nauki - sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. W Planetarium - Śląskim Parku Nauki zobaczymy interaktywne ekspozycje m.in. pokoje klimatyczne, stanowisko z przekrojem Ziemi, kolumna pogodowa i platforma z makietą miasta, gdzie prezentowane będą skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach.

Tak ma wyglądać po zakończeniu rozbudowy Planetarium Śląskie

Planetarium Śląskie zamienia się w Śląski Park Nauki. Rusza ...

Obok Planetarium wybudowana zostanie wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. W bezpośrednim sąsiedztwie będzie też stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove”, prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

W zabytkowym budynku Planetarium Śląskiego zmodernizowana zostanie również główna sala projekcyjna. W sali będą nowe fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny.

Montaż nowego projektora i kosmiczna podróż w 3D

Późną wiosną rozpocznie się montaż aparatury. To oczywiście najważniejszy sprzęt w planetarium. Serce nowego Planetarium – Śląskiego Parku Nauki. Ponadto złożyć trzeba będzie także projektor Zeissa. Rozebranie tej aparatury zajęło 3 tygodnie. Obecnie projektor, który służył w Planetarium Śląskim przez ponad 60 lat, mieści się w magazynach.

Zobacz koniecznie

Oczywiście już wcześniej pracownicy planetarium rozkładali projektor na cześć, w czasie konserwacji aparatury. Nigdy jednak wcześniej nie rozłożono go całkowicie. W takiej formie widzieli go jedynie inżynierowie z zakładów Zeissa w 1955 roku. Projektor, który służył trzem pokoleniom astronomów, znowu pojawi się w odnowiony Planetarium. Będzie mieścił się on w atrium nowego budynku. Oczywiście będzie można go nawet uruchomić!

- Ponadto pracujemy nad nowymi seansami. Na otwarcie Planetarium – Śląskiego Parku Nauki pokażemy premierę seansu przystosowanego do warunków nowego planetarium. Skończyliśmy także scenariusz dla Jaskini 3D. To będzie wydzielone pomieszczenie, w którym na suficie i na ścianach będą znajdować się ekrany. Każdy przed wejściem dostanie okulary 3D. Odczucia będą niesamowite. To będzie podróż przez kosmos w 3D – zapowiada Jarosław Juszkiewicz.

Planetarium-Śląski Park Nauki to inwestycja warta ponad 98 mln złotych

Całkowity koszt tej inwestycji wynosi 98 mln 927 tys. 500 złotych. Na realizację tego projektu uzyskano dofinansowanie unijne w wysokości 82 mln 475 tys.650 zł i z budżetu państwa w kwocie 9 mln 703 tys. 017 zł. Z kolei wkład własny województwa śląskiego to 6 mln 748 tys. 831 złotych.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera