Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planetarium Śląskie w rozbudowie. Zaglądamy na plac budowy. Tak powstaje Planetarium - Śląski Park Nauki. Zobaczcie zdjęcia

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trwa rozbudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego. Sporo się zmienia. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trwa rozbudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego. Sporo się zmienia. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Gola
Planetarium Śląskie coraz bardziej się zmienia. Z oddali widać już lśniącą kopułę. Z bliska coraz bardziej da się zauważyć nowy budynek, który będzie mieścił się pod ziemią. Tuż przy gmachu wyrosła też wieża widokowa. Zobaczcie postępy prac z modernizacji i rozbudowy Planetarium Śląskieo. Zakończenie prac i otwarcie - już wtedy Planetarium – Śląskiego Parku Nauki - jest przewidziane na pierwszą połowę przyszłego roku.

Rozbudowa Planetarium Śląskiego

Trwa modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Planetarium Śląskie zostanie powiększone o ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Nowy obiekt w całości znajdzie się pod ziemią. Prace toczą się na zabytkowym gmachu oraz równolegle trwa budowa nowego obiektu. Całość gotowa będzie w pierwszej połowie 2022 roku. Powstanie Planetarium - Śląski Park Nauki.

Wykonawcą robót jest firma Budimex. Ekipa budowlana kończy już prace w dawnym gmachu Planetarium Śląskiego. Sporo się tu zmieniło. Z oddali przykładowo widać lśniące płyty kopuły Planetarium.

Tuż przy budynku wyrosła też wieża widokowa, z której będzie można oglądać panoramę Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Powoli widać też kształt nowego budynku, który będzie mieścił się pod ziemią. A co już zostało zrobione? Sprawdźmy.

- W zabytkowej części Planetarium Śląskiego trwają prace wykończeniowe. Niemal gotowa jest część administracyjno – biurowa. W sali projekcyjnej Planetarium gotowa jest już podłoga oraz ściany wyposażone w specjalne dyfuzory dźwięku. Rozpoczęły się prace związane w montażem wyposażenia technicznego sali – ekranu, oraz systemu projekcji - mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

- Nowy system projekcji, który zastąpi zabytkowego Zeisse’a ma konstrukcję hybrydową. Gwiazdy będą prezentowane na ekranie przez umieszczony na środku sali optyczny projektor pozwalający wyświetlić na naszej 23 metrowej kopule miliony gwiazd (Zeiss wyświetlał około 9000). Ponadto wokół ekranu będą umieszczone projektory cyfrowe pozwalające wyświetlić na ekranie dowolne ruchome obrazy w rozdzielczości 8K. Efekt będzie niezwykle spektakularny i dzięki niemu uzyskamy niespotykany do tej pory efekt imersji - dodaje Jarosław Juszkiewicz.

Oczywiście nie żegnamy na stałe zabytkowego Zeisse'a, który był z Planetarium Śląskim od początku. Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ponad 62 lata, zobaczymy na wystawie. Projektor, który służył trzem pokoleniom astronomów, znowu pojawi się w odnowionym Planetarium.

- To urządzenie jest jednym z symboli naszej placówki. Projektor Zeissa zainstalowany w Planetarium Śląskim w 1955 roku, działał aż do czerwca 2018 roku. Po zamknięciu Planetarium na czas przebudowy został zdemontowany i zakonserwowany. Po przebudowie zostanie umieszczony w nowej sali znajdującej się bezpośrednio pod atrium budynku, pod słynnym zegarem słonecznym. Projektor będzie „na chodzie”, to znaczy odwiedzający Śląski Park Nauki będą mogli nim sterować, a projektor będzie w stanie wyświetlić na ścianie hali ekspozycyjnej obrazy gwiazd i planet.

Lśniąca kopuła i interaktywne sale

Na kopule Planetarium kończy się układanie paneli z aluminium. Ta nowa konstrukcja sprawi, że w słoneczne dni, kopuła będzie odbija światło, tak jak to było dawniej. To już widać. Efekt jest bardzo ładny.

- Prace nad układaniem płytek nadal trwają. Ale już teraz sprawiają one, że kopuła ma niesamowity wygląd. Płytki wykonano z blachy aluminiowej o grubości 2mm, pokrytej specjalną powłoką, tworzącą efekt dematerializacji – niebo i Park Śląski odbijają się w niej, ale w bardzo artystyczny sposób. Trzeba po prostu zobaczyć to na własne oczy. Obok budynku Planetarium wyrosła wieża widokowa. Na jej szczyt będzie można wjechać windą - zdradza nam ciekawostki Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia Planetarium Śląskiego!Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Planetarium Śląskie obchodzi 65-urodziny! Od projektu, przez...

Budynek Planetarium Śląskiego zostanie powiększony o 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Nowy budynek będzie stanowił jakby cokół dla zabytkowego budynku Planetarium. To tu znajdzie się ekspozycja parku nauki prezentująca zagadnienia z zakresu sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Nowa część obiektu będzie połączona ze starą podziemnymi korytarzami. Dziedziniec stanie się w przyszłości halą, na dachu której odtworzony ma zostać zegar słoneczny.

W Planetarium - Śląskim Parku Nauki zobaczymy interaktywne ekspozycje m.in. pokoje klimatyczne, stanowisko z przekrojem Ziemi, kolumną pogodową i platformą z makietą miasta, gdzie prezentowane będą skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach.

Dlaczego podczas trzęsienia ziemi niektóre budynki ulegają całkowitemu zniszczeniu, a inne nie? Dzięki modelowi miasta w którym zasymulujemy trzęsienie ziemi będzie można znaleźć odpowiedź na to pytanie. A po zakończonej demonstracji specjalny robot w krótkim czasie odbuduje całe miasto.

Nie przeocz

- Wszystkie stanowiska, które znalazły się w projekcie zostaną wykonane. Nie chcemy przed otwarciem opisywać dokładnie wszystkich, bo chcemy, by nasi goście zostali przez kilka stanowisk zaskoczeni. Ale oczywiście można wymienić pokoje pogodowe, w których doświadczymy zarówno klimatu arktycznego jak i lasu tropikalnego, pięć ultranowoczesnych symulatorów lotu w kosmos, symulator prawdziwych wstrząsów sejsmicznych, czy wreszcie jaskinię 3d, która pozwoli dosłownie na brodzenie wśród gwiazd i planet. Przypomnę, że w Planetarium – Śląskim Parku Nauki umożliwimy zwiedzającym doświadczanie zjawisk związanych z trzema dziedzinami wiedzy: sejsmologią, meteorologią i astronomią - opowiada Jarosław Juszkiewicz.

W Planetarium - Śląskim Parku Nauki zobaczymy interaktywne ekspozycje m.in.

  • pokoje klimatyczne,
  • stanowisko z przekrojem Ziemi,
  • kolumną pogodową
  • i platformą z makietą miasta, gdzie prezentowane będą skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach.

W pobliżu Planetarium Śląskiego ma zostać wybudowany także naukowy plac zabaw, gdzie dzieci będą mogły poznać różne aspekty ruchu obrotowego. Będzie tu m.in. karuzela z takim siedzeniem, które pozwoli poczuć na czym polega siła odśrodkowa. Wybudowany zostanie też w odpowiedniej skali model Ziemi i Księżyca, która pozwoli zobaczyć prawdziwą odległością między tymi obiektami.

Planetarium-Śląski Park Nauki to inwestycja warta ponad 98 mln złotych

Całkowity koszt tej inwestycji wynosi 98 mln 927 tys. 500 złotych. Na realizację tego projektu uzyskano dofinansowanie unijne w wysokości 82 mln 475 tys.650 zł i z budżetu państwa w kwocie 9 mln 703 tys. 017 zł.

Z kolei wkład własny województwa śląskiego to 6 mln 748 tys. 831 złotych.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty