Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planujesz ślub kościelny? Nowe przepisy w Kościele zaostrzają wymogi. Ksiądz wypyta cię m.in. o byłych partnerów i impotencję

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
pixabay.com
Ślub kościelny będzie trzeba zawrzeć na nowych zasadach. 1 czerwca zmienią się zasady przygotowania narzeczonych do małżeństwa. Młodzi planujący ślub w drugiej połowie tego roku muszą liczyć się z tym, że przyjdzie im odpowiedzieć na pytania z nowego protokołu przedślubnego. Rozmowę z księdzem poprzedzi teraz złożenie przysięgi. Narzeczeni będą rozmawiać z kapłanem osobno. Pojawią się pytania o poprzednie związki, poprzednich partnerów, a także o impotencję i przebyte terapie.

Zmiany wprowadza „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzeniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego". Nowe przepisy – jak przekonuje episkopat – są wyjściem naprzeciw zmieniającej się sytuacji społecznej.

Planujesz ślub kościelny? Sprawdź, co w ceremonii na pewno nie przejdzie! W diecezji płockiej powstał dokument z zakazami, nakazami i wskazówkami dla osób chcących zawrzeć małżeństwo w kościele. Kto wie, czy inne diecezje nie pójdą tym śladem.Wszystkie cytaty pochodzą z "Instrukcji Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa".

Planujesz ślub kościelny? Ksiądz nie pozwoli ci na te rzeczy...

– Coraz częściej zawierane są związki małżeńskie z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Wielu Polaków chce też zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski, np. w miejscach pielgrzymkowych. Duszpasterze muszą wiedzieć jak postępować w takich przypadkach. Nie zapominajmy, że prawo ma wartość pomocniczą w stosunku do wątku duszpasterskiego przygotowania do małżeństwa – wyjaśniał podczas konferencji prasowej ks. dr hab. Leszek Adamowicz, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Nowe przepisy kładą także duży nacisk na to, aby weryfikacja narzeczonych i ślub odbywały się w parafii, w której mieszka przynajmniej jedno z nich.Zobaczcie, jak wygląda protokół przedślubny na kolejnych slajdach >>>

Ślub kościelny według nowych zasad. Pytania dla narzeczonych...

Dekret dużo uwagi poświęca weryfikacji narzeczonych przez księży. Kandydaci na małżonków w kancelarii parafii powinni stawić się najpóźniej trzy miesiące przed zaplanowaną uroczystością. Po nowelizacji spotkania z duszpasterzem będą rozpoczynać się modlitwą, a młodzi będą odpowiadać na pytania pod przysięgą. Kapłan powinien więc przygotować na nie Pismo święte i krzyż.

Ks. dr hab. Piotr Majer, prof. uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, uspokaja, że znowelizowany dekret nie niesie rewolucyjnych zmian.

- Zmierza do tego, by formalności były dialogiem duszpasterza z narzeczonymi. Duszpasterz powinien mieć odpowiednią wiedzą, by jak najlepiej przygotować narzeczonych do sakramentu, który ma przecież trwać całe życie - przypomina. - Nowy wzór protokołu przedślubnego pozwala lepiej rozeznać, czy małżeństwo ma szanse być trwałe, nierozerwalne.

Jak podkreśla ks. Majer, rozmowa w kancelarii parafialnej z narzeczonymi ma być zatem jedną z form duszpasterstwa, a nie biurokracją.

Ile dać na ślub, ile włożyć do koperty na wesele? To pytanie często zadają sobie wybierający się na wesele.

Tyle dajemy na ślubie do koperty. Niektórzy naprawdę szaleją! [stawki]

Nowe przepisy dot. zawierania małżeństw. Jakie pytania zada ksiądz?

Narzeczeni muszą się przygotować na to, że inaczej niż dotychczas brzmieć będą niektóre z pytań. Poza podaniem danych osobowych, będą musieli odpowiedzieć na pytania o wiarę, światopogląd, a nawet o zdrowie w aspekcie seksualnym – impotencję, zaburzenia psychoseksualne czy płodność.

  1. Obecny protokół zawierał trzy pytania dotyczące „przeszkody niezdolności fizycznej” i w dwóch pojawiał się zwrot „czy nie ma wątpliwości”. W nowym protokole będzie tylko jedno pytanie: „Czy [narzeczona, narzeczony – przyp. red.] uważa, że jest zdolny(a) do pożycia małżeńskiego i do tego, by mieć własne dzieci?”.
  2. „Czy zawierał(a) [narzeczony lub narzeczona] ślub cywilny lub religijny, ewentualnie żył w konkubinacie z inną osobą?”
  3. „Jeśli nupturienci już zawarli ze sobą związek cywilny - dlaczego nie zawarli wówczas małżeństwa kanonicznego?”
  4. Co ważne, narzeczeni, którzy byli wcześniej w związku małżeńskim, od czerwca będą musieli wypełnić jeszcze dodatkowy formularz, w którym znajdą się pytania dotyczące życia w tym związku, łącznie z podaniem danych konkubenta(tki), czasu trwania związku, miejsca, a także zobowiązań materialnych i moralnych wynikających z poprzednich relacji, jak np. ujawnieniem alimentów etc.
  5. Całkowicie nowe w protokole jest pytanie: „Dlaczego chce [narzeczony lub narzeczona – przyp. red.] zawrzeć małżeństwo w Kościele?”
  6. Rozszerzone zostało również dotychczasowe pytanie, czy narzeczony dopuszcza rozejście się w wypadku napotkania trudności w małżeństwie. Od 1 czerwca będzie miało ciąg dalszy: „Jeśli tak, to czy dopuszcza jedynie separację bez możliwości zawarcia nowego małżeństwa, czy też dopuszcza rozwód i możliwość zawarcia nowego związku?”
  7. Pod hasłem „Zdolność psychiczna do małżeństwa” pojawią się m.in. pytania „Czy któreś z narzeczonych leczy się lub leczyło psychiatrycznie? Czy nie przechodzi lub przechodziło terapii psychologicznej?”.
  8. „Czy [narzeczony/narzeczona] u drugiej strony dostrzega jakieś zachowania i cechy, które niepokoją i rodzą obawy o powodzenie małżeństwa?”
  9. „Czy ktoś spośród osób bliskich poważnie odradzał zawarcie tego małżeństwa? Kto i z jakiego powodu?”
  10. „Czy nie nadużywają alkoholu, używają narkotyków lub innych środków odurzających? Czy nie mają innych nałogów (np. hazard)”?
  11. Gdy ksiądz ma do czynienia z zamiarem zawarcia małżeństwa mieszanego obrządkowo pojawiają się pytania: „Czy któreś z narzeczonych chce przejść na obrządek drugiej strony?”

Po zmianie przepisów ksiądz nie będzie mógł już ograniczyć się do wypełnienia formularzu, ale będzie musiał opisać sytuację narzeczonych. Ks. prof. Piotr Majer sugerował w rozmowie z KAI, że kapłan podczas spisywania protokołu przedślubnego powinien nawet zadawać dodatkowe pytania, „tak by wywiązał się dialog, w oparciu o który można ocenić, czy intencje młodych są szczere, zgodne z prawdą o małżeństwie, tak jak o nim naucza Kościół, oraz czy mogą oni sposób ważny i godziwy zawrzeć związek małżeński”.

Oferta promocyjna

Nowe przepisy dot. zawierania małżeństw. Będzie trudniej o ślub poza parafią

Nowe przepisy kładą także duży nacisk na to, aby weryfikacja narzeczonych i ślub odbywały się w parafii, w której mieszka przynajmniej jedno z nich. "Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca".

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera