Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płatność redystrybucyjna w nowej WPR do 30 ha. Kto może z niej skorzystać? Tyle wynosi w 2023 roku

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Płatność redystrybucyjna przysługuje do powierzchni gruntów, nie większej niż 30 ha.
Płatność redystrybucyjna przysługuje do powierzchni gruntów, nie większej niż 30 ha. 123rf/patrykkosmider
Płatność redystrybucyjna, znana też jako dodatkowa, przysługuje wszystkim rolnikom do powierzchni gruntów kwalifikujących się do jednolitej płatności obszarowej. W praktyce jest więc wsparciem do płatności podstawowej. W tym roku, w ramach wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027, zaszły zmiany w progach. Co konkretnie obejmują? Komu przysługuje płatność? Ile wynosi? Sprawdzamy.

Spis treści

Czym jest płatność redystrybucyjna?

Plan Strategiczny dla WPR zakłada zwiększenie dochodu rolników i ich konkurencyjności na rynku europejskim. Pomóc ma w tym redystrybucyjne wsparcie, które zmniejszy różnice w dochodach między gospodarstwami, a więc trafi też bezpośrednio do małych i średnich producentów.

Płatności te dotyczą kilku pierwszych hektarów gospodarstwa, co oznacza, że wszystkie hektary poniżej progu otrzymują dodatkowe wsparcie. Próg ten określa dane państwo członkowskie. Pomaga to drobnym rolnikom, ponieważ większa część hektarów w ich gospodarstwach będzie kwalifikować się do otrzymania wyższych płatności, czytamy na stronie Komisji Europejskiej.

Płatność dodatkowa w ramach płatności bezpośrednich. Do kiedy trwa nabór?

Nabór o dopłaty bezpośrednie trwa od 15 marca do 15 maja 2023 roku. Do 22 marca wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. złożyło 19,2 tys. rolników.

- Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc. Z kolei korekt we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 31 maja 2023 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin to 9 czerwca 2023 r. – informuje ARiMR.

Zmiany w płatności redystrybucyjnej. Ile wynosi?

W 2023 roku płatność redystrybucyjna będzie wypłacana do większej ilości hektarów - od 1 do 30 ha w gospodarstwach posiadających maksymalnie 300 ha. Wcześniej przysługiwała ona od 3 do 27 ha.

Jak dokładnie podaje Agencja, płatność redystrybucyjna przysługuje do powierzchni gruntów:

  • posiadanych przez rolnika położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów,
  • nie większej niż 30 ha.

Szacunkowa wysokość płatności redystrybucyjnej to 39,1 EUR/ha.

Gdy o przyznanie płatności redystrybucyjnej ubiega się spółdzielnia produkcji rolnej albo spółdzielnia rolników, przy przyznawaniu tej płatności danej spółdzielni maksymalny limit ustala się, na jej wniosek, jako iloczyn tego limitu oraz liczby członków danej spółdzielni, jeżeli spółdzielnia ta poddała się lustracyjnemu badaniu, w ciągu ostatnich trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie tej płatności.

Wsparcie dla polskich rolników

Były minister rolnictwa Henryk Kowalczyk jakiś czas temu zwrócił uwagę, że m.in. dzięki zwiększeniu środków na płatność redystrybucyjną średni poziom wsparcia na hektar dla gospodarstw do 50 hektarów (które stanowią ok. 97 proc. gospodarstw w Polsce) będzie równy lub wyższy od średniej unijnej. - To jest 102 proc. średniej europejskiej - poziom płatności, jeśli chodzi o gospodarstwa - powiedział.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera