Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt Hipokrates. Dziś o ratownikach medycznych

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse
Polacy wcale nie mają gorszego sprzętu niż Amerykanie. U nas ratownictwo medyczne działa na światowym poziomie. Głosując w plebiscycie DZ, możemy wybrać najlepszego ratownika.

Dokładnie 812 tysięcy 780 połączeń z prośbą o pomoc w zeszłym roku odebrali dyspozytorzy medyczni w Śląskiem. Tylko w aglomeracji zespoły ratowników medycznych wyjeżdżają by udzielić pomocy co trzy minuty! Eksperci oceniają, że w Śląskiem system działa bardzo dobrze. Duże zmiany w nim nie są potrzebne. Dlatego w ratownictwie medycznym zmieniają się wyłącznie szczegóły, ale bardzo istotne. By docenić tych najlepszych ratowników, możemy wziąć udział w plebiscycie Hipokrates, który prowadzi DZ. Wybieramy w nim najlepszych w regionie lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, placówki medyczne i farmaceutów.

Nie ma pogotowia i karetki
Kiedy dzieje się coś złego i na telefonie wykręcamy numer 999, chcemy wezwać lekarza z pogotowia, który przyjedzie do nas karetką. Tymczasem od 2007 roku z takim nazewnictwem powinniśmy się pożegnać. Pomagają nam ratownicy medyczni, którzy jeżdżą ambulansami. Nowe nazewnictwo nie jest tylko powierzchownym zabiegiem. Niesie ze sobą zmianę zasad funkcjonowania ratowników medycznych.

- Wcześniej określenie "karetka" funkcjonowało obiegowo, jako pomoc, która przyjeżdżała praktycznie do każdego wezwania - wyjaśnia Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, którego prof. Marian Zembala, minister zdrowia, mianował swoim doradcą społecznym z zakresu ratownictwa medycznego. - To była taka forma przychodni na kółkach. Tej pomocy udzielał sanitariusz, czyli często student bez doświadczenia czy osoba, która legitymowała się ukończeniem kilku kursów. Dzisiaj sytuacja diametralnie się zmieniła, wraz z przyspieszeniem tempa życia zwiększyła się liczba zdarzeń, do których wzywani są ratownicy. Ich zadaniem jest niesienie pomocy wyłącznie w nagłych przypadkach, które zagrażają zdrowiu i życiu - podkreśla Borowicz.

Zmienił się też portret ratownika. Dzisiaj jest to osoba bardzo dobrze wykształcona, która skończyła studia wyższe.

Mamy powody do dumy
Borowicz, który stoi na czele największego pogotowia ratunkowego w Polsce, pytany, czy system ratownictwa medycznego działa sprawnie, bez wahania odpowiada: oczywiście. Mimo to pomysł określenia szpitalom rejonów obowiązkowych przyjęć pacjentów przewożonych karetką, ocenia pozytywnie. Właśnie trwają prace nad listą placówek. Ich efekt poznamy w najbliższych tygodniach.

- Zmiana doprecyzuje przepisy w kwestii sytuacji spornych. Dzięki niej szpitale stracą możliwość uchylania się od przyjęcia pacjentów - wyjaśnia dyrektor Borowicz. I jak dodaje, choć dotyczyć będzie bardzo małej liczby przypadków (w WPR na 20 tys. comiesięcznych wyjazdów ok. 20 pacjentom szpital odmawia przyjęcia), to takie doprecyzowanie jest konieczne. - Nadal, zgodnie z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym, cały czas będziemy wozić pacjenta do najbliższego SOR-u lub najbliższej izby przyjęć. Jednak w razie problemów zawsze będzie dostępna wyznaczona jednostka szpitalna - podkreśla.

Nowoczesny samochód, a w nim defibrylator, respirator, wielofunkcyjne nosze, pompa infuzyjna, plecak wyposażony w szereg najpotrzebniejszych przyborów medycznych. Tak prezentuje się dzisiaj ambulans.

- Nasi ratownicy dwa razy byli wicemistrzami Stanów Zjednoczonych, po ich wizytach za oceanem zostało mi takie powiedzenie: "Amerykanie nie mają gorszego sprzętu od nas" - śmieje się Borowicz. I jak podkreśla, sprzęt, z którego korzystają ratownicy w kraju jest na światowym poziomie. Połączony z ich doświadczeniem i wiedzą pozwala otrzymywać bardzo dobre wyniki w ratownictwie medycznym.

W województwie śląskim działają cztery główne pogotowia ratunkowe: w Bielsku- Białej, Częstochowie, Sosnowcu oraz Katowicach. Do dyspozycji mają 155 ambulansów (w tym 69 specjalistycznych i 86 podstawowych), które są precyzyjnie rozdzielone na cały region.

Tu możesz głosować oraz zgłaszać kandydatów w poszczególnych kategoriach
  1. Lekarz
  2. Pielęgniarka, pielęgniarz
  3. Położna, położny
  4. Ratownik medyczny
  5. Farmaceuta, farmaceutka
  6. Placówka medyczna
  7. Technik farmaceutyczny

Hipokrates 2015

Zobaczcie, kto w tym tygodniu prowadzi (stan na czwartek, 3 września, na godz. 12)
Lekarz
1. lek. med. Małgorzata Bąbska, Zawiercie
2. lek. med. Marek Wróbel, Jastrzębie-Zdrój
3. lek. med. Elwira Zając, Świętochłowice
Pielęgniarka, pielęgniarz
1. Barbara Dziak, Jastrzębie-Zdrój
2. Beata Wysoczańska, Racibórz
3. Wiesława Sieczka, Tychy
Położna, położny
1. Dorota Kuca, Tychy
2. Ewa Pasieka, Tychy
3. Barbara Boczoń, Jaworzno
Ratownik medyczny
1. Paweł Oleksiak, Myszków
2. Patryk Kaworek, Rybnik
3. Barbara Bujara-Kania, Lubliniec
Farmaceuta, farmaceutka
1. Joanna Jelito, Zawiercie
2. Tomasz Kuś, Będzin
3. Alina Klimanek, Lubliniec
Placówka medyczna
1.Dentim Clinic, Katowice
2.ZBM Zdrowie, Bytom
3.NZOZ Opieka Rodziny, Tychy.

Recepta na zdrowie


Prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego:

W obliczu nowych wyzwań, jak: gwałtowny proces starzenia się społeczeństwa, postępująca plaga otyłości i wzrost zapadalności na choroby cywilizacyjne, niezbędne staje się podjęcie szybkich i kompleksowych działań na rzecz zdrowia publicznego, których celem powinna być poprawa jakości życia i zdrowia Polaków. Wiedząc, jak ważną rolę w kształtowaniu postaw prozdrowotnych pełni edukacja od najmłodszych lat, Śląski Uniwersytet Medyczny prowadzi szereg bezpłatnych akcji skierowanych do społeczności lokalnych, którym towarzyszy poradnictwo w zakresie profilaktyki i możliwość wykonania podstawowych badań diagnostycznych. Nie mniej ważnym elementem podnoszenia świadomości zdrowotnej jest prowadzenie Uniwersytetów I i III wieku oraz współpraca ze szkołami. Z badania "PolSenior", realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że zarówno od strony społecznej, jak i medycznej wciąż nie jesteśmy dostatecznie przygotowani na nadchodzące zmiany demograficzne. Działania uczelni są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby obywateli, nowe zagrożenia dla zdrowia oraz starzenie się społeczeństwa.

Eksperci wskazują, że w ciągu kilkudziesięciu lat zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę nad osobami starszymi, chorymi i z ograniczoną sprawnością wzrośnie do tego stopnia, iż świadczenia te staną się dominującym typem udzielanych świadczeń zdrowotnych i społecznych. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, Śląski Uniwersytet Medyczny od lat kształci specjalistów m.in. z zakresu zdrowia publicznego, pielęgniarki czy fizjoterapeutów. Niestety, ich rola w systemie ochrony zdrowia wciąż jest niedoceniana czy wręcz marginalizowana - to powoduje, że młodzi, doskonale wykształceni ludzie coraz częściej wybierają pracę za granicą. Jeśli nic się nie zmieni, za kilkanaście lat może pojawić się problem braku specjalistów. Biorąc pod uwagę zachodzące zmiany demograficzne, należy zastanowić się nad sposobem finansowania świadczeń medycznych. Konieczne jest szukanie nowych źródeł finansowania oraz inwestycja w nowoczesne rozwiązania. Doświadczenia krajów zamożniejszych pokazują, że tylko przy pomocy nowych technologii możliwe będzie zaspokojenie stale rosnących potrzeb, jakie będą generować osoby starsze z licznymi współistniejącymi chorobami zarówno układowymi, jak i metabolicznymi i cywilizacyjnymi. W każdej z tych dziedzin, od profilaktyki i promocji postaw zdrowotnych , poprzez inwestycję w kształcenie pracowników ochrony zdrowia, rozwijanie wysokospecjalistycznej działalności diagnostycznej i terapeutycznej, aż po wdrażanie innowacyjnych technologii - uniwersytety medyczne mają do spełnienia niezwykle ważną rolę.

Plebiscyt DZ

Trwa plebiscyt DZ - Hipokrates 2015. Wybieramy najlepszych w regionie: lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, placówki medyczne i farmaceutów. Jeśli uważacie, że w Waszym mieście są pracownicy służby zdrowia, którzy się wyróżniają, zgłoście ich, wchodząc na stronę www.dziennikzachodni.pl/hipokrates.

Głosowanie rozpoczęło się 21 sierpnia i potrwa do 2 października do godz. 11.59. Kandydatów można zgłaszać w 6 kategoriach: lekarz, pielęgniarka/pielęgniarz, placówka #medyczna, położna/położny, ratownik medyczny, farmaceuta/farmaceutka.
W plebiscycie wyłonimy 18 laureatów, po 3 w każdej kategorii.

Jak głosować?
Głosować można trzema metodami. Wysyłając SMS z prefiksem i numerem kandydata. Koszt SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT. Na każdego kandydata można wysłać dowolną liczbę głosów. Każdy głos ma wagę 10 punktów. Głosować można również za pomocą Facebooka. W ciągu doby można oddać jeden głos na każdego kandydata, a waga takiego głosu wynosi 3. Trzecim sposobem głosowania jest tradycyjny klik. W ciągu doby można oddać 5 głosów na każdego kandydata, waga takiego głosu wynosi 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!