Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 rozstrzygnięty. Tegorocznym zwycięzcą słowo: "essa". Co oznacza?

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Słowo "essa" wygrało konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku głosami internautów.
Słowo "essa" wygrało konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku głosami internautów. Pixabay, arc.
Słowo "essa" zwyciężyło tegoroczne głosowanie internautów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Oznaczające coś, co przychodzi łatwo, a także będące wyrażeniem pozytywnych uczuć słowo zostało wyłonione spośród w sumie 20 słów. W finale pokonało m.in. słowa takie jak: "cringe", czy "odklejka".

"Essa" młodzieżowym słowem roku 2022

Państwowe Wydawnictwo Naukowe (PWN) rozstrzygnęło tegoroczną edycję Młodzieżowego Słowa Roku. W trwającym ponad dwa tygodnie głosowaniu internautów, najwięcej głosów przypadło słowu: "essa".

- Zostało ono w ten sposób wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu - poinformowała Polską Agencję Prasową, Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

"Essa" popularniejsza od "cringe'u" i "odklejki"

Finałowe zestawienie słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku zostało wyłonione przez jury konkursu. Wśród słów, które miały szansę zyskać tytuł najpopularniejszego w tym roku wśród młodzieży, oprócz słowa "essa", znalazły się także m.in. słowa: "cringe", "odklejka", czy "betoniarz".

A co oznacza zwycięskie słowo? Jak wyjaśniają osoby, które nominowały "essę" do konkursu, tym słowem wyraża się pozytywne uczucia lub określa coś, co przychodzi łatwo. Inne słowa, jak wspomniany "cringe", "odklejka", czy "betoniarz", oznaczają kolejno: zażenowanie i oderwanie od rzeczywistości. Znaczenie słowa "betoniarz" nie jest do końca znane. Wiadomo, że pochodzi ono z jednego z filmików w serwisie YouTube i zostało niejako odkryte na nowo, ponieważ wideo, w którym go użyto pochodzi z 2008 roku.

Pozostałe słowa, które były nominowane do tytułu Młodzieżowego Słowa Roku oznaczają: "rel" - mieć tak samo, "gigachad" - osoba idealna, wzbudzająca podziw, "robi wrażenie" ironiczny sposób na wyrażenie zdumienia lub podziwu. "Pokemonem" określa się natomiast osobę, która wyróżnia się ekstrawaganckim wyglądem, a słowo "łymyn" dotyczy kobiet zachowujących się nieracjonalnie.

Konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku

Konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez PWN od 2016 roku. Ideą konkursu wcale nie jest jednak wybór najpopularniejszego słowa wśród nastolatków.

- Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości - wyjaśniają przedstawiciele Wydawnictwa PWN.

Dotychczas wyłoniono 7 Młodzieżowych Słów Roku. Wśród zwycięzców są słowa takie jak: "sztos" - coś fajnego, niesamowitego, "dzban" - osoba niezbyt inteligentna, czy triumfator z zeszłego roku, czyli "śpiulkolot", a więc po prostu inne określenie łóżka.

Co ciekawe, w 2020 roku zwycięzcą zostało słowo "Julka", którym określano pewien typ zachowań oznaczający lansowanie w mediach społecznościowych poglądów liberalnych czy lewicowych bez otwartości na dyskusję. Wówczas jednak organizatorzy konkursu nie zdecydowali się przyznać mu tego tytułu, gdyż uznali, że nie może wygrać słowo, które wyśmiewa czyjeś poglądy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera