Dziennik Zachodni

  Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej - Uniwersytet Trzeciego Wieku

  Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej to „Miejsce przyjazne seniorom”, które aktywnie włącza się w aktywizację osób dojrzałych.
  Od października 2008 r. przy Uczelni działa Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW). Rocznie w projekcie bierze aktywny udział ponad 700 studentów. Celem inicjatywy jest aktywizacja intelektualna i społeczna osób w wieku 45+, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu różnych dziedzin nauki, wyjść poza mury własnych mieszkań, poznać osoby o podobnych zainteresowaniach, rozwijać swoje pasje.

  Słuchacze UTW korzystają z bazy dydaktycznej Uczelni, profesjonalnych pomieszczeń (pracownie komputerowe, sala fitness, siłownia), sal wykładowych oraz audytoriów wyposażonych w nowoczesny sprzęt multimedialny. Z zajęć korzystać mogą także osoby o specjalnych potrzebach (budynek Uczelni dostosowany jest do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych).

  Prestiż oraz wysoki poziom dydaktyczny zajęć gwarantuje wykwalifikowana kadra naukowa Uczelni - wykłady prowadzą utytułowani wykładowcy oraz praktycy z dużym doświadczeniem, zainteresowani problemami ludzi trzeciego wieku oraz ich potrzebami społeczno-rozwojowymi.

  Program zajęć w każdym semestrze roku akademickiego obejmuje m.in. wykłady popularnonaukowe (zdrowie, turystyka, historia, kulturoznawstwo, technika), warsztaty (komputerowe, florystyka, decoupage, fotograficzne), kursy językowe (angielski i niemiecki), zajęcia ruchowe (siłownia, basen rekreacyjny, aerobik w wodzie, nauka pływania, joga rehabilitacyjno-lecznicza, nordic walking, zajęcia „zdrowy kręgosłup”, fitness, gimnastyka usprawniająca) oraz koło szachowo-brydżowe. Dużą popularnością cieszą się warsztaty pielęgnacji urody z cyklu „Bądź piękna po 50+” prowadzone w profesjonalnym studio. Studenci UTW działają także w ramach Wolontariatu Międzypokoleniowego. Okazję do integracji oraz wspólnej zabawy stanowią także Bal Seniora, Bal Andrzejkowy, Bal Karnawałowy oraz ogniska integracyjne.

  Dla słuchaczy UTW oraz ich przyjaciół organizowane są wycieczki, wyjazdy do kina, teatru oraz rajdy terenowe. W bieżącym roku akademickim słuchacze uczestniczyli m.in.: w spektaklu „Szalone nożyczki” w teatrze Bagatela w Krakowie, wycieczce do Wisły połączonej z kuligiem, zwiedzali zabytkowe atrakcje Żywca, Krakowa, Pragi, Budapesztu, Wrocławia, sosnowiecką cerkiew, „Fałatówkę” w Bystrej i Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, spędzili Niedzielę Palmową w Imbramowicach, brali udział w Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie w Rabce, uczestniczyli w koncertach w NOSPR w Katowicach, Dniach Seniora, Olimpiadach Sportowych „Trzeci Wiek na Start”, czy Rajdach Górskim i Jurajskim.

  W roku akademickim 2016/2017 Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej uruchomiła projekt pn. Międzypokoleniowy Salon Muzyczny WSB, w ramach którego w murach Uczelni odbył się wykład „Najpiękniejsze teatry i filharmonie świata” oraz koncerty: „Oczi cziornyje” – wieczór romansów i pieśni słowiańskich, a także „Człowieczy los” – najsłynniejsze piosenki Anny German wraz z opowieściami dotyczącymi życia i twórczości artystki. Wydarzenia te spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy UTW oraz ich rodzin, dając możliwość zarówno do wspólnych wspomnień, jak i licznych wzruszeń. Cykl spotkań muzycznych będzie kontynuowany w kolejnych latach.

  W ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozwijana jest również idea wolontariatu, której
  celem jest dzielenie się swoimi zainteresowaniami, pasjami z osobami samotnymi, potrzebującymi ciepłego słowa i rozmowy.

  Seniorzy są aktywnie włączani w życie Uczelni oraz organizację Uniwersytetu Trzeciego Wieku, m.in. prowadzą zajęcia sportowe, warsztaty tematyczne, a przedstawiciele Zarządu UTW współorganizują wyjazdy oraz opiniują tematykę zajęć organizowanych w ramach licznych projektów i eventów. Ponadto biorą aktywny udział w licznych wydarzeniach odbywających się w Wyższej Szkole Biznesu m.in. wykładach otwartych i warsztatach w ramach „Festiwalu Nauki”, Tygodnia Przedsiębiorczości, Tygodnia Kobiet, Letniej Akademii Seniora (coroczny cykl warsztatów, wykładów, wycieczek i zajęć sportowych organizowanych podczas wakacji). W Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej organizowane są także spotkania okolicznościowe i świąteczne, które w sposób szczególny integrują i nobilitują Seniorów, pozwalając odczuć, że są potrzebni oraz ważni dla społeczności lokalnej i akademickiej.

  Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej - Uniwersytet Trzeciego Wieku

  18 Miejsce

  Głosowanie zakończone!

  20 głosów

  Ostatnie plebiscyty

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo