Resort rolnictwa mówi "stop" dzikom przenoszącym z Białorusi, Ukrainy, Rosji wirus ASF. I, przedstawia projekt ustawy dotyczącej budowy zapory. Słychać jednak głosy, że to pieniądze wyrzucone w błoto.

- Ten płot musi stanąć, żebyśmy byli bezpieczni. Żeby bezpieczna była nasza polska hodowla i żeby dziki nie przeszły - podkreślił Robert Telus, wiceprzewodniczący komisji rolnictwa.

Sprawdź także: Przy ASF nie należy rozgrywać partyjnych interesów, mówi prezes KRIR

Ogrodzenie ma przebiegać na terenach:

  1. Lubelskiego z powiatami - bialskim, włodawskim, chełmskim, hrubieszowskim, tomaszowskim
  2. Podkarpackie z powiatami - lubaczowskim, jarosławskim, przemyskim, bieszczadzkim
  3. Podlaskiego z powiatami - sejneńskim, augustowskim, sokólskim, białostockim, hajnowskim, siemiatyckim
  4. Warmińsko-Mazurskiego z powiatami - braniewskim, bartoszyckim, kętrzyńskim, węgorzewskim, gołdapskim

Zapora o długości ponad 1 200 km będzie miała postać ogrodzenia leśnego – analogicznego do ogrodzeń stosowanych w drogownictwie. Płot ma składać się z siatki ocynkowanej o wysokości 200 cm z drewnianymi palami. Co 5 km mają być zlokalizowane bramy. Furtki - co 2 km.

Za wykonanie, remonty oraz utrzymanie mają odpowiadać właściwi wojewodowie. Przez nich będzie też ustalana wysokość odszkodowań za przejmowane nieruchomości.

Wszystko, co warto wiedzieć o AFRYKAŃSKIM POMORZE ŚWIŃ W POLSCE

Wydatek oszacowano na 235,4 mln złotych.

Jarosław Sachajko, który stoi na czele komisji rolnictwa stwierdził, iż zapora nie rozwiąże problemu rozprzestrzeniania się wirusa, a sam minister Jurgiel myśli, że „płot używany będzie przeciwko zielonym ludkom”.

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

"Skutki wystąpienia choroby związane są z dużymi stratami ekonomicznymi zarówno dla rolników, ze względu na śmiertelność zwierząt sięgającą 100 % pogłowia, jak również dla gospodarki krajowej, ze względu na ograniczenia eksportowe i możliwość zablokowania wywozu świń i mięsa wieprzowego na rynki innych krajów, a w skrajnych przypadkach nawet innych produktów", czytamy we wstępie projektu.

Ustawa ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

Źródło: projekt „Program budowy zapory zapobiegającej przemieszczaniu się dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń na lata 2018–2022”