Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plura o pracy dla niepełnosprawnych: Szansa na lepsze życie

Marek Plura
Wciąż trzeba łamać schemat myślenia o sobie, uwierzyć we własną szansę. To jest kłopot każdego z nas
Wciąż trzeba łamać schemat myślenia o sobie, uwierzyć we własną szansę. To jest kłopot każdego z nas arc. prywatne Marka Plury
Rozmowa z posłem Markiem Plurą, ambasadorem projektu "W pracy ważny (nie)pełnosprawny"

Panie pośle, ma pan jeszcze czas, żeby być ambasadorem kolejnego projektu? Jest on związany z pracą dla osób niepełnosprawnych. Fakt, że pan się w niego zaangażował mnie nie dziwi, szczególnie, że rynek pracy w ogóle jest trudny. Ale projekt też łatwy nie jest...
Ale niezwykle potrzebny. I czasu w zupełności mi wystarczy, aby zająć się także tym projektem. Bo praca w życiu człowieka jest tą z wartości, która udowadnia, jak wielką i pozytywną zmianę jesteśmy w stanie wnieść w obraz świata i samego siebie. W życiu osoby niepełnosprawnej widać jeszcze wyraźniej, że praca służy nie tylko jako źródło utrzymania, ale jest także źródłem prawdziwej satysfakcji, pozytywnej samooceny, dobrych relacji społecznych, jest takim paszportem do normalnego życia.

Pan sam zna wagę tego "paszportu" do aktywnego życia. Wiem też, że nie urażę pana pytaniem: czym dla niepełnosprawnego jest praca?
Człowiek czuje się wtedy po prostu w pełni sprawny. A mogę też zapewnić, że pracownik niepełnosprawny to najczęściej osoba wnosząca w działalność swego pracodawcy nie tylko wszystkie swoje talenty, ale także niezwykłe przywiązanie do firmy i lojalność, co w dobie kryzysu ma niebagatelne znaczenie dla przedsiębiorstw walczących o miejsce na rynku. Naturalnie największe szanse na zatrudnienie i najlepsze warunki pracy mają ci, którzy dopasują swoje kwalifikacje do potrzeb pracodawców, a te zmieniają się tak, jak zmienia się rzeczywistość wokół nas.

Zmienia się na korzyść?
Dawno minęły czasy, gdy pracowało się w jednej firmie, przy tej samej maszynie, aż do emerytury. Dziś mamy czas na zmiany i choć to niełatwe, by tworzyć swój zawodowy świat na nowo, to warto wykorzystać tę konieczność i trud do tego, by zmiana ta była zmianą na lepsze - a raczej na najlepsze! Z tego też powodu warto dobrze wiedzieć, co i kto na rynku pracy ma największe wzięcie.

Jest pan ambasadorem projektu, więc pan pewnie wie...
Na pewno będą to zawsze zawody wykorzystujące najnowsze technologie, ale wdrożenie się w ich stosowanie często budzi obawy przyszłych pracowników. Obawiamy się tego, czego nie znamy, czego nie spróbowaliśmy. Często przed korzystną zmianą, przed poprawą losu powstrzymują nas schematy myślenia, które tkwią w naszych głowach. Kiedy skończyłem liceum pod koniec lat osiemdziesiątych, doradca zawodowy powiedział mi: lubisz książki, więc może poślemy cię… na kurs introligatora. Dziś to może śmieszyć, ale wtedy taka była oferta dla osób niepełnosprawnych, albo raczej taki był schemat myślenia o naszych możliwościach.

A jak jest dzisiaj? Lepiej czy po prostu inaczej?
Dziś niepełnosprawność nie jest już przeszkodą w zdobywaniu najlepiej płatnych zawodów. Mamy wsparcie nie tylko na studiach, czy w innych szkołach, ale dostępnych jest też wiele nowatorskich szkoleń. Wciąż jednak, aby z nich skorzystać, trzeba łamać schemat myślenia o sobie, trzeba uwierzyć we własne możliwości i we własną szansę. To kłopot każdego, niezależnie od niepełnosprawności.

Jakby pan przekonał nieprzekonanych?
Schematyczne myślenie czasem nas zaślepia i nie dostrzegamy prawdy. Ja na przykład, jeszcze niedawno, gdy słyszałem "spawacz", widziałem w wyobraźni silnego faceta podwieszonego gdzieś wysoko u kadłuba statku w portowej stoczni. Dopiero niedawno poznałem chłopaka na wózku, który świetnie spawa w swoim warsztacie, precyzyjnie wykonując "kosmetyczne", ale bardzo trudne spawania. Nie dał się uwięzić schematom własnego myślenia i dzięki temu wykonuje bardzo ciekawą i bardzo dobrze płatną pracę. Nie każdy będzie spawaczem, ale każdy może dać sobie szansę na pozytywną zmianę, na lepsze, ciekawsze życie.

Radzi pan, żeby się nie bać?
Pewnie, że tak... Trzymam kciuki za odważnych!
(EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!