Plura: Walka o prawa Ślązaków to błędne koło. Dialogu w tej sprawie brak.

Marek Plura
Rząd w swoim odniesieniu do raportu Rady Europy jak zwykle podkreśla, że Ślązacy nie istnieją jako odrębny naród, bo nie są wpisani w ustawę o mniejszościach narodowych. Nie są wpisani, bo nie istnieją, a rząd najlepiej wie, kto istnieje, a kto nie. Rozmowa z posłem PO Markiem Plurą, założycielem Parlamentarnej Grupy ds. Piastowanio Ślónskij Godki. Rozmawia Agata Pustułka

Eksperci Komitetu Doradczego Rady Europy mają bardziej elastyczne podejście do śląskości niż polski rząd?
Eksperci zwracają uwagę Polsce, że mniejszości narodowe to nie tylko te społeczności, które są już objęte ochroną prawną, nie tylko te, które wpisano do ustawy o mniejszościach, ale także te, które oczekują odpowiedniego uznania i wsparcia ze strony państwa. Do takich społeczności z całą pewnością należą Ślązacy. Ale nie tylko. Choćby tylko w naszym regionie mamy na przykład Wilamowiczan, społeczność pochodzenia niderlandzkiego, która przecież nie jest wpisana w ustawę, a zdecydowanie stanowi odrębną grupę etniczną. W okolicach Raciborza mamy jeszcze ludność mówiącą językiem staromorawskim, która również nie znajduje swojego miejsca w ustawie o mniejszościach, a nie mówi przecież ani po polsku, ani po czesku.

Władze Polski prezentują niezmienne stanowisko na temat Ślązaków...
Rząd w swoim odniesieniu do raportu Rady Europy jak zwykle podkreśla, że Ślązacy nie istnieją jako odrębny naród, bo nie są wpisani w ustawę o mniejszościach narodowych. Nie są wpisani, bo nie istnieją, a rząd najlepiej wie, kto istnieje, a kto nie. Wyniki Spisu Narodowego dla rządu nie są ważne w tej sprawie, bo Ślązaków nie ma w ustawie. I tak zaklęty krąg się zamyka, mimo iż dla ekspertów Rady Europy i dla komitetu ministrów to właśnie wyniki spisu są powodem do tego, aby zalecać Polsce konieczne uwzględnienie potrzeb deklarowanych w zakresie ochrony tożsamości przez blisko milion obywateli.

Dowodami na dobrą wolę rządu mają być ustawa o śląskim języku regionalnym oraz założony przez pana Zespół ds. Piastowanio Ślónskij Godki.
Z żalem przyjąłem, że eksperci europejscy przyjęli za dobry znak fakt, iż komisja mniejszości narodowych ponownie podjęła pracę nad projektem o śląskim języku regionalnym. Projekt jest w Sejmie od dwóch lat i tak naprawdę, gdy trafił do komisji, nic się z nim nie dzieje. W najbliższym czasie poinformuję o tym Przewodniczącego Rady Europy. Podobnie za element dialogu ze Ślązakami przyjęto istnienie powołanego przeze mnie Parlamentarnego Zespołu ds. Piastowanio Ślónskij Godki, który jest raczej klubem sympatyków niż ciałem parlamentarnym.

Rozmawiała Agata Pustułka


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Wideo

Komentarze 84

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lliberum vetto

i co na to Rumpelszticki

Prawo jest pisane pod publikę lub Republikę
co nie ma z demokrato nc wspólnego ...

S
Schlesier

Schläsinger

G
Gość

bidna hołotka stara sie dociec praw swojej ziemi z której przybyła
Szpyrki i inne przyprawy sa nam mile widziane jeżeli w was nikt nie wykryje
radio aktywne nogo pierwiastka Mija w ogrodzie ....

Ślązacy ci prawdziwi są nam bliscy, i oczekujemy ich

A
ANSCHLUSS

krym=schlesien.

b
bzyk

Panie Plura jest pan posłem z ramienia PO i jeżeli pańska partia olewa Śląsk to powinien pan opuścić jej szeregi . Pozostanie w szeregach PO podważa pańską wiarygodnośc .

k
karlus

Mała poprawka: 459 posłów! A reszta bardzo dobrze ;-)

k
karlus

Mosz recht! Krasnoludki som na świecie! Som rzech widzioł jak kilku z tych polckich emigrantów - co to ich 2,5 miliona wyjechało za chlebem - dorabiało u bauera w sadzie, przebrani za zwergle i wróble straszyło!

w
waldemar janeda

Ten wstrętny i zły rząd dla którego jestem zapleczem i upominam się, by Donek wstawił mnie na listę do Europarlamentu!!!
Może lepiej czasem milczeć? Nie można być troszkę w ciąży tak jak nie można krytykować rządu któremu się klaszcze.

d
dobrze

fedrujom. Calo Polska po wojnie na nogi postawiyli i wiela za to nie chcieli...

R
Rumpelszticki

A co robi 359 posłów i sto senatorów,co robi premier i rząd.

W
Wancka

On oczywiście o ciebie nie walczy bo ty nie jesteś Ślązakiem,a wręcz przeciwnie jesteś zapiekłym wrogiem,więc myślenie ze walczy o ciebie jest pozbawione całkowicie sensu i logiki.

S
Sierotka Marysia

A ja wam mówię,wierzcie sobie co chcecie krasnoludki są na świecie.

k
karlus

Nie liczyłbym na to! Chyba, że nie znasz historii ukochanej przez ciebie "macierzy" i nie wiesz np: dlaczego zniknęła na 123 lata z mapy świata, co to było "Liberum veto" i kim był sarmacki szlachciura na zagrodzie?
To jest tak jak gość, który przyjechał do Ciebie na odwiedziny. Przez pierwsze parę dni jest OK. A potem zaczyna Ci przestawiać w domu meble, gotować swoje śmierdzące bryzgane i kutię, czyta twoją korespondencję, zaczyna używać twoich kart płatniczych oraz chędoży twoją babę!
Miło Ci by było? A może zasadziłbyś mu kopa jak Ferdek Kiepski?
Dlatego dopóki na Śląsku główne skrzypce będzie grała Warszawieś ze swoimi miernotami politycznymi przesiąkniętymi aferami zegarkowo-taśmowo-autostradowymi, dopóty nie będzie spokoju! Ślązacy mają święte prawo być gospodarzami na własnym placu - tak jak Ty w swoim domu!
Amen!

k
karlus

A upoważniłeś przigłupie cielmicki posłankę Sawicką do brania łapówek i romansowania z agyntem Tomusiem? Upoważniłeś tego przigłupa do prowokowania i testowania obywateli RP?
Na szczyńście SN wydalił z siebie taki tekst: "Demokratyczne państwo nie może testować obywateli, sprawdzać ich podatności na korupcję, prowokować - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie Beaty Sawickiej."
A upoważniłeś ukochanego twojego prezesa do śpiewania: z ziemi Włoskiej do Wolski?
A może dałeś zgodę byłemu posłowi na darcie ryja we fligrze: niemce mnie leją?
A może muchołapowi pozwoliłeś na: "Mirabelki jedliśmy, wyjadałem szczaw z nasypu. I wszyscy byli najedzeni. A teraz te owoce leżą na ziemi. Szczawiu nikt nie zjada."?
A temu od zegarka - dałeś swoje przizwolenie?
A może pozwoliłeś na to aby: "Posłowie nie płacili mandatów jak zwykli kierowcy" i urągali policjantom?
A może żonie posła Hofmana wyraziłeś zgodę, aby płaciła za prywatne taksówki pieniędzmi podatnika?
A na działanie Amber Gold też wyraziłeś zgodę?
A na aferę "taśmową", "autostradową" i tysiące inkszych afer, też dałeś "carte blanche"?

U was na cielmicczyźnieOS - wszystkie są takie porąbane jak ty? Wszystkie ciulają bergami i kradną kosze na hasie? Czy ino ty jesteś taki pociumany i piźnięty?

k
karlus

Twój ukochany samozwańczy marszałek twierdził, że narodu Ukraińskiego też nie ma! Tak jak Łemków, Bojków... Dziwne tylko, że nic nie fandzolił o narodzie Żmudzińskim!

A teraz zagadka: jeżeli istnieje język wilamowicki zwany też "wymysiöeryś" należący do grupy języków germańskich, a któremu Biblioteka Kongresu USA, nadająca językom skróty literowe, 18 lipca 2007 roku nadała skrót "wym", to czy istnieje również naród Wilamowski lub Wilamowicki?

Hanysy i gorole pozdrawiają mieszkańców Wilamowic! Trzimcie się ciepło!

Dodaj ogłoszenie