PlusLiga. Jastrzębski Węgiel nie zagra w finale, piąta wygrana AZS Częstochowa

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn po wygraniu 3:0 w pierwszym meczu półfinałowym w Jastrzębiu znaleźli się w komfortowej sytuacji Lucyna Nenow
Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn po wygraniu 3:0 w pierwszym meczu półfinałowym w Jastrzębiu znaleźli się w komfortowej sytuacji. W rewanżu by zagrać w finale mistrzowie Polski musieli wygrać tylko dwa sety. ZAKSA, przy biernej postawie zawodników z Jastrzębia, szybko osiągnęła cel. W Kędzierzynie, tak jak w pierwszym meczu, ZAKSA pokonała Jastrzębski Węgiel 3:0.

Początek meczu należał jednak do siatkarzy z Jastrzębia. Po zagrywkach Grzegorza Kosoka goście objeli prowadzenie 4:0 i 5:1. Szybko jednak podopieczni Marka Lebedewa roztrwonili tą przewagę. W połowie seta już wyraźnie na parkiecie dominowali gospodarze i wygrali pierwszego seta 25:19.

Słabiej w tym spotkaniu spisywał się Salvador Hidalgo Oliva. Łapany przez blok ZAKSY i mało skuteczny w ataku w drugim secie Kubańczyk opuścił boisko i zastąpił go Sebastian Schwarz. Podobny poziom prezentował Kanadyjczyk Jason De Rocco. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla do tego popełniali proste błędy, które bezlitośnie wykorzystywali kędzierzynianie. Brakowało także podopiecznym trenera Lebedewa pewności w ataku i często piłki lądowały poza boiskiem.

Zupełnie inaczej grali siatkarze ZAKSY. Po słabym początku z każdą akcją gospodarze grali lepiej, skutecznej i ich konto punktowe szybko rosło. Prowadzili różnicą 10 punktów (23:13) i pozwolili sobie na lekkie rozluźnienie. Jastrzębski odrobił kilka punktów, podjął jeszcze walkę, jednak nie na tyle by odmienić losy tego seta.

ZAKSA postawiła kropkę nad i, po dwóch wygranych setach awansowała do finału. Trzeba jednak było dograć to spotkanie. Obaj trenerzy dokonali zmian w składzie, dali szansę pograć zawodnikom rezerwowym.

W trzecim secie, co było zrozumiałe, tempo spadło, ale jednocześnie było więcej walki, zwłaszcza na początku. Lepsi w tej konfrontacji rezerw okazali się, tak jak w dwóch pierwszych partiach, zawodnicy z Kędzierzyna. Jastrzębianie w dwumeczu z mistrzem Polski nie byli w stanie wygrać nawet seta.

– Jesteśmy nadal w grze o medale, co przed ligą wzięlibyśmy w ciemno – mówił po meczu środkowy Jastrzębskiego Węgla Grzegorz Kosok, który dwa dni temu przedłużył kontrakt z Jastrzębskim Węglem na dwa kolejne sezony.

W meczu, którego stawką jest uniknięcie baraży (ostatni zespół PlusLigi zagra ze zwycięzcą pierwszej ligi o miejsce w elicie) AZS Częstochowa pokonał Łuczniczkę Bydgoszcz 3:2.

Półfinał ZAKSA Kędzierzyn – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:19, 25:17, 25:20)
Stan rywalizcji w dwumeczu 2:0 dla ZAKSY, która zagra w finale. Jastrzębski Węgiel o brąz zmierzy się z
Jastrzębski Węgiel Muzaj, Kosok, Boruch, De Rocco, Kampa, Oliva, Popiwczak (libero) oraz Strzeżek, Gil, Ernastowicz, Sobala, Gdowski (libero), Schwarz, Bachmatiuk

O 15. miejsce AZSCzęstochowa – Łuczniczka Bydgoszcz 3:2 (25:19, 25:23, 19:25, 16:25, 15:7)
Stan rywalizacji w dwumeczu 1:0 dla AZS, rewanż 19 kwietnia w Bydgoszczy.
AZS T. Kowalski, Moroz, Buniak, Szymura, Grebeniuk, Janus, A. Kowalski (libero) oraz Polański, Wawrzyńczyk, Buczek, Szlubowski.

O 11. miejsce MKSBędzin – Espadon Szczecin 3:0 (25:23, 26:24,25:15)
Stan rywalizcji w dwumeczu 2:0. MKS zajął 11, Espadon 12 miejsce.
MKS Waliński, Ratajczak, Seif, Rejno, Peszko, Araujo, Potera (libero) oraz Jordanow, Woch, Roberts, Kozub, Kowalski, Russell, Stysiał (libero).

ZOBACZCIE FILM: sportowe hity Internetu z minionego tygodnia