Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plusy i minusy posiadania kasy fiskalnej [MÓJ REPORTER]

Redakcja
Kasa fiskalna
Kasa fiskalna ARC
Już niedługo chcę ruszyć z własnym interesem, będzie to mały sklepik typu - wszystko po 5 zł, który poprowadzę w małej miejscowości. Chciałabym się dowiedzieć, jakie są plusy posiadania kasy fiskalnej? - spytała nasza Czytelniczka.

O odpowiedź poprosiliśmy Joannę Kruz, rzecznika prasowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach



1. Jeśli sprzedawca ma kasę fiskalną - ty dostaniesz paragon.
Paragon to podstawowy dowód dokonanych przez nas zakupów, który może okazać się niezbędny przy składaniu ewentualnych reklamacji lub zwrotu towaru, jeżeli okaże się wadliwy.

Pani Anna Kowalska kupiła w zeszłym miesiącu suszarkę do włosów. Po niedługim okresie jej użytkowania (zgodnie z zaleceniami producenta) przestała działać. Udała, się więc do sklepu biorąc ze sobą zakupiony towar. Na miejscu sprzedawca poprosił panią Kowalską o pozostawienie zakupionego towaru oraz dowodu zakupu (paragonu) potwierdzającego zakup suszarki. Dopiero dołączenie paragonu umożliwiło kupującej skorzystanie z prawa do reklamacji.

Aby skutecznie dochodzić swoich roszczeń potrzebny jest właśnie paragon - dlatego warto o nim pamiętać odchodząc od kasy. Na paragonie znajdują się wszystkie informacje potwierdzające, że zakupiony towar kupiliśmy właśnie w tym sklepie i nie minął jeszcze okres gwarancji.



2. Paragon daje nam możliwość kontrolowania swoich wydatków, a także sprawdzenia czy nie zostaliśmy oszukani. Paragon powinien być czytelny i zawierać wszystkie informacje określone przepisami prawa m.in. nazwę przedsiębiorcy, datę sprzedaży, nazwę towaru i jego cenę. Odbierając dowód zakupu, każdy z nas może dokładnie sprawdzić, za co i ile płaci.
Oto przykład. Pan Jan Nowak jest emerytem i regularnie robi zakupy w jednym z osiedlowych sklepów zabierając za każdym razem paragon. Paragon umożliwia mu sprawdzenie, czy zapłacił właściwą cenę za dokonane zakupy, a także czy ilość zakupów w koszyku zgadza się z tym, co znajduje się na paragonie. Ale przede wszystkim zbierane paragony ułatwiają mu zarządzanie swoim skromnym budżetem.
Paragon pozwala też na porównanie cen proponowanych przez różnych sprzedawców. Zakupy tak naprawdę możemy zrobić wszędzie. Decydują o tym różne czynniki, odległość sklepu od naszego miejsca zamieszkania, godziny jego otwarcia, różnorodność asortymentu, ale przede wszystkim cena. Cena jednego towaru, którą możemy porównać na podstawie paragonu.



3. Wydawanie paragonu pozwoli na kontrolę prawdziwych obrotów przedsiębiorców i ocenę realnej sprzedaży towarów lub usług. Dlatego paragon jako dowód zakupu ma wpływ na zmniejszenie szarej strefy w naszej gospodarce. Szara strefa wywiera ujemny wpływ na całą gospodarkę. Jest zjawiskiem szczególnie negatywnym z punktu widzenia budżetu państwa, ponieważ powoduje obniżenie dochodów budżetowych oraz wpływa na wzrost inflacji. Wpływa też w negatywny sposób na konkurencyjność gospodarki, stawiając podmioty działające w szarej strefie w uprzywilejowanej sytuacji, w stosunku do podmiotów działających legalnie szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Wydając paragon wspieramy przedsiębiorców i sprzedawców, którzy uczciwie funkcjonują na rynku.



4. Podatnicy zobowiązani do ewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej mogą skorzystać z tzw. ulgi na zakup kasy fiskalnej. Wspomniana ulga przysługuje tylko podatnikom, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Muszą oni jednak rozpocząć ewidencjonowanie w obowiązujących terminach. Prawo do odliczenia ma podatnik zgłaszający po raz pierwszy w urzędzie skarbowym kasy fiskalne, które będzie wykorzystywał do ewidencjonowania obrotu i podatku oraz rozpoczyna ewidencjonowanie przed dokonaniem pierwszej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, która powinna być ewidencjonowana w kasie fiskalnej.


Aby skorzystać z ulgi na zakup kasy, podatnik musi spełnić wszystkie warunki określone w rozporządzeniu ministra finansów z 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Podatnik powinien posiadać dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą i złożyć w urzędzie skarbowym przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemne zgłoszenie o miejscu instalacji kasy. Wspomniana ulga przysługuje tylko w przypadku zakupu pierwszej kasy fiskalnej. Kwota odliczenia wydatkowana na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania wynosi 90 proc. ceny zakupu kasy (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 złotych. Podatnicy powinni pamiętać, że prawo do ulgi przysługuje tylko w zakresie kas rejestrujących spełniających wymagania określone w przepisach dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty