Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po 20 maja nie kupisz papierosów? Unijna dyrektywa „Track&Trace” nie taka straszna

NAU
19 maja tego roku wchodzą w życie przepisy unijnej dyrektywy TPD. Część ekspertów ostrzega, że oznaczać to będzie spore problemy z produkcją, sprzedażą i eksportem papierosów w całej UE, również w Polsce. Czy rzeczywiście? Dyrektywie przyjrzą się uczestnicy konferencji, którą 3 kwietnia w Warszawie organizuje firma Aspekt we współpracy z firmami Inexto i Zebra.

Dyrektywa tytoniowa UE to dla przedsiębiorców działających w branży tytoniowej duże wyzwanie. „Track&Trace” nakłada na nich obowiązek stosowania systemu identyfikowalności i śledzenia ruchu na wszystkich etapach łańcucha dostaw. Oznacza to, że każda paczka papierosów albo tytoniu i każde opakowanie zbiorcze wprowadzane do obrotu w którymkolwiek z europejskich krajów muszą być oznaczone odpowiednim identyfikatorem i zarejestrowane w systemie, a potem jego status aktualizowany na każdym kolejnym etapie przechodzenia z rąk do rąk – aż do ostatniego dystrybutora przed pierwszym punktem detalicznym. Obowiązek rejestracji w systemie „Track&Trace” mają też wszystkie podmioty uczestniczące w obrocie, z punktami detalicznymi włącznie. Firmy, które nie dopełnią wymagań będą narażone m.in. na wysokie kary, sięgające 200 tys. złotych.

Senat zajmie się ustawą wdrażającą Track&Trace

Dyrektywa ma na celu walkę z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi, ale część ekspertów obawia się, że uderzy głównie w legalnie działające podmioty, przede wszystkim ze względu na opóźnienia legislacyjne dotyczące ustawy wdrażającej nowy system w Polsce. Niektórzy specjaliści alarmowali do niedawna, że 20 maja palacze zostaną po prostu odcięci od „dymka”.
Dziś wydaje się, że ryzyko jest znacznie mniejsze. Senat RP podczas trwającego obecnie posiedzenia ma się zająć ustawą wdrażającą nowy system w Polsce. To nie będzie jeszcze koniec kwestii legislacyjnych, ale sprawy wydają się zmierzać w dobrym kierunku.

Ostatni dzwonek dla przedsiębiorców

Wszystko to oznacza, że dla przedsiębiorców to już ostatni dzwonek do przygotowania się na wejście w życie dyrektywy „Track&Trace”. Na szczęście narzędzia, które pozwolą sprostać nowym wymaganiom są łatwo dostępne, a ich wdrożenie nie musi wcale stanowić dla firmy wielkiego obciążenia.

Podstawowe narzędzia, jakimi powinien dysponować przedsiębiorca działający w branży tytoniowej, to teraz urządzenia mobilne zdolne do odczytu kodów Dot Code i Datamatrix, którymi oznaczane będą opakowania oraz stosowne oprogramowanie. Na polskim rynku dostępne jest m.in. oprogramowanie szwajcarskiej firmy Inexto. - Oprogramowanie Inexto, które dystrybuujemy na polskim rynku, daje szerokie możliwości integracji z systemami dotychczas używanymi przez producentów, dystrybutorów i hurtowników, co pozwala na płynne i niezaburzone przejście od jednego do drugiego. Integralną część naszej strategii stanowią usługi serwisu i technicznego wsparcia oprogramowania. Dostarczamy je lokalnie, co znacznie ułatwia i przyspiesza komunikację – mówi Marek Kuropieska, prezes zarządu firmy Aspekt. Z myślą o rodzimym rynku Aspekt przygotował polską wersję systemu Inexto. Integrację z dowolnym systemem informatycznym klienta zapewnia przygotowany przez Aspekt moduł Connector.

Partnerem polskiego Aspektu jest również amerykańska Zebra, pionier w zakresie innowacji technologicznych dla przedsiębiorstw. To właśnie ich urządzenia mobilne – jak podkreśla Marek Kuropieska - są najlepszą odpowiedzią na wymagania stawiane przez „Track&Trace”. - To wytrzymałe ręczne komputery mobilne, przeznaczone do użytku w przedsiębiorstwach, zdolne do skanowania wymaganych kodów – mówi.

Konferencja rozwieje wątpliwości

Dyrektywie tytoniowej UE poświęcona będzie konferencja, która już 3 kwietnia odbędzie się w Hotelu Mercure Warszawa Centrum. Zaprasza na nią firma Aspekt (aspekt.net.pl), we współpracy z firmami Inexto (inexto.com) i Zebra (zebra.com). Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do przedstawicieli firm działających w branży tytoniowej, a poświęcone będzie zagadnieniom związanym z dyrektywą „Track&Trace” oraz możliwościom uzyskania przez firmy refundacji kosztów poniesionych w związku z koniecznością dostosowania się do nowych wymogów.

HIPOKRATES: Gala wręczenia nagród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo