Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po co JOWy? Zwolennicy Kukiza starli się z Korwinowcami w Zawierciu

Paulina Musialska
Podczas czwartkowej debaty w Zawierciu zmierzyli się ze sobą przedstawiciele Janusza Korwin-Mikke oraz Pawła Kukiza. Tematem były Jednomandatowe Okręgi Wyborcze.
Podczas czwartkowej debaty w Zawierciu zmierzyli się ze sobą przedstawiciele Janusza Korwin-Mikke oraz Pawła Kukiza. Tematem były Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Paulina Musialska/Dziennik Zachodni
Podczas czwartkowej debaty w Zawierciu zmierzyli się ze sobą przedstawiciele Janusza Korwin-Mikke oraz Pawła Kukiza. Tematem były Jednomandatowe Okręgi Wyborcze.

Na początku debaty obaj uczestnicy przedstawili swoje idee dotyczące funkcjonowania państwa.

- Punktem wyjścia jest skuteczna ocena funkcjonowania państwa polskiego. Nasza propozycja polega na tym żeby zastosować większościowy system wyborczy realizowany w okręgach jednomandatowych - mówił podczas debaty dr Zdzisław Ilski. - Nasza propozycja polega na tym, żeby wprowadzić w Polsce takie rozwiązania, które polegają na tym, że podzielimy Polskę na 460 jednomandatowych okręgów. W każdym okręgu będzie można na zasadzie równości ubiegać się o mandat poselski. Odbywać to będzie się na podstawie 10 podpisów, czyli niewielkiej kaucji. Możliwość ubiegania się będzie praktycznie dostępna dla każdego. Te zasady ubiegania się o mandat powinny być takie same dla wszystkich. Zmiana systemu wyborczego pójdzie w tym kierunku, że to samo społeczeństwo będzie wybierało elitę narodową, dokonując efektywnie wyborów posłów. Zmiana to jest szansa na to, żeby społeczeństwo samo tworzyło elitę narodową - dodał.

- Nie jestem przeciwnikiem JOW-ów. To jest dla mnie kwestia wtórna. JOW-y są według mnie szkodliwe w obecnym systemie ustrojowym. Proszę wyobrazić sobie dwie możliwe sytuacje. Albo tak jak w senacie zostaje tylko PO i PiS, albo w każdym okręgu zostanie wybrany lokalny celebryta. I skoro rząd wybierany jest przez Sejm, to proszę sobie wyobrazić sterowność tego systemu. Nie ma takiej opcji. Do wprowadzenia JOW-ów trzeba zmiany Konstytucji. I to trzeba sobie uczciwie powiedzieć - mówił Jacek Matusiewicz.

W kolejnej części debaty dr Zdzisław Ilski zapytał Jacka Matusiewicza m.in. o to jakiego systemu jest on zwolennikiem. Odpowiedź była dość krótka.

- Przy systemie prezydenckim mogą być JOW-y. Obecnie jestem przeciwnikiem JOW-ów - odpowiedział Jacek Matusiewicz. - Jeśli rząd byłby powoływany przez prezydenta, to mogą być JOW-y. Mogę nawet powiedzieć, że kocham JOW-y - dodał.

Dr Zdzisław Ilski tłumaczył również, że obecny system nie funkcjonuje w naszym państwie poprawnie. Pokazywał, że demokracja parlamentarna nie powinna być opierana na systemie proporcjonalnym. Uważa on, że należy ją zamienić na system świetnie sprawdzający się m.in. w Wielkiej Brytanii. Tłumaczył również, że nie ma zagrożenia, że w Sejmie znajdą się jedynie dwie partie polityczne. Przykładem ponownie była Wielka Brytania, w której do Izby Gmin weszło ostatnio aż 11 partii. Dr Zdzisław Ilski podkreślał, że JOW-y premiują dwie największe partie, ale szanse na zaistnienie mają również małe partie. Uzależnione jest to od tego, czy danej partii uda się wygenerować odpowiednie poparcie.

Wśród pytań pojawiały się między innymi te dotyczące finansowania kampanii kandydatów na posłów oraz potrzeby istnienia Senatu. W drugiej z kwestii krótką odpowiedź dał Jacek Matusiewicz, który stwierdził, że Senat w obecnej formie należy zlikwidować. Dr Zdzisław Ilski udzielił natomiast wyczerpującej odpowiedzi.

- Senat jest teraz taką izbą czwartego czytania. Zgodnie z założeniami Monteskiusza izba wyższa ma być izbą oporu, która przeszkadza izbie niższej. Izba wyższa powinna być reprezentacją elity - mówił dr Zdzisław Ilski. - Można zmienić rekrutację kandydatów, tak aby byli to przedstawiciele samorządów lokalnych oraz przedsiębiorców. Można również zlikwidować Senat. Broniłbym bardziej tego, żeby zostawić liczbę posłów jaka jest lub zlikwidować Senat - dodał.


*Wybierz się na wycieczkę do nowego Muzeum Śląskiego ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*Dopalacz Mocarz zabija kolejne ofiary. Jest najsilniejszy i najgroźniejszy
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!