Test elektrycznej ciężarówki przeprowadzony we wrześniu ubiegłego roku trwał 5 dni i pozwolił na redukcję emisji CO2 z transportu lądowego spółki o ponad 1,5 tony. Teraz firma postanowiła sprawdzić biopaliwo, ale na innych dystansach i przez dłuższy czas. – Transformacja hutnictwa to wyzwanie, które musimy realizować na każdej płaszczyźnie. Logistyka dostaw jest bardzo ważnym ogniwem procesu, bo transport kołowy wciąż stanowi znaczący odsetek przewozów w naszej firmie. Stawiamy sobie za cel znalezienie takiego rozwiązania, które pozwoli nam zmniejszyć ślad węglowy podczas transportu stali i będzie realne do wdrożenia w krótkoterminowej perspektywie - tłumaczy Grzegorz Kotarba, szef ds. zakupów transportu drogowego dla ArcelorMittal Poland, realizujący test ciężarówek napędzanych HVO100.
Sześć zestawów ciężarowych obsługiwanych przez Tesko Steel Logistic kursuje od maja z zakładów ArcelorMittal Poland do różnych lokalizacji w Polsce, a także w Czechach i na Słowacji przewożąc wyroby płaskie i długie. Dotychczas, w ciągu siedmiu tygodni pojazdy pokonały dystans 31 500 kilometrów przewożąc prawie 2600 ton stali, co przełożyło się na redukcję CO2 o ok. 39 ton. Pilotaż miał na celu zweryfikowanie wydajności takiego rodzaju paliwa oraz kosztów transportu.
- Największym wyzwaniem było takie zaplanowanie tras, aby uwzględnić tankowanie pojazdów HVO100, bo to paliwo najnowszej generacji nie jest jeszcze ogólnodostępne w Polsce. Podczas naszej pracy w regionie Europy Środkowej korzystaliśmy ze stacji paliw w Czechach i na Słowacji, z racji bliskości z oddziałami ArcelorMittal na południu Polski - mówi Marek Żołubowski, prezes Tesko Steel Logistic Sp. z o.o. - Jesteśmy dumni, że znany, globalny producent stali zaprosił nas do tej współpracy, bo już pierwsze wyniki testu okazują się obiecujące. Zanim powstaną nowe modele i technologie w zakresie ekologicznego, bezemisyjnego transportu towarów samochodami ciężarowymi, zastosowanie paliwa HVO100 do ciężarówek jest rozwiązaniem, które już dziś pozwala dostawcom, w tym i hutom uzyskać znaczącą redukcję CO2 w całym łańcuchu dostaw. Cieszę się, że Tesko Steel Logistic wraz z ArcelorMittal uczestniczy w tym pionierskim projekcie – podsumowuje.
Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku to główny cel Grupy ArcelorMittal. Firma stara się jednak ograniczać emisje CO2 z działalności w bieżących procesach i działaniach.
- Cieszę się, że nasz polski zespół tak intensywnie pracuje nad testowaniem kolejnych alternatywnych paliw, które mogą znacząco zmniejszać nasze oddziaływania na środowisko w obszarze transportu – mówi Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
– Rynek stali to rynek globalny, nie możemy o tym zapominać realizując nasze cele dekarbonizacyjne. Docelowo nasza stal będzie miała niższy ślad węglowy, ale wciąż musimy ją przecież przewozić – między oddziałami, ale także do klientów w Europie i nie tylko. Każdy element łańcucha dostaw musi konsekwentnie zmniejszać swoje emisje CO2. Nie pozostajemy z tyłu. Bierzemy pod lupę każdą możliwość i dokładnie ją sprawdzamy, testujemy, rozważamy za i przeciw. Trudności związane z dostępnością alternatywnych paliw czy rozwiązań i brak odpowiedniej infrastruktury nie są naszymi sprzymierzeńcami w tym procesie, ale wierzymy, że wkrótce to się zmieni – podkreśla.
ArcelorMittal Poland będzie kontynuował testy niskoemisyjnego paliwa co najmniej do końca sierpnia.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?