Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po gimnazjum czas na wybór szkoły. Próbuj z górnej półki

Katarzyna Domagała-Szymonek
Maciej Gapiński
By dostać się do najlepszych szkół średnich w Śląskiem, nie wystarczy 100 punktów z egzaminu. Mimo to trzeba próbować - przekonują ich dyrektorzy.

Na tydzień przed zakończeniem roku szkolnego (wypada w piątek 26 czerwca) gimnazjaliści dowiedzą się, jak poszło im na egzaminie. Przez ostatnie trzy dni sprawdzali swoją wiedzę z przedmiotów humanistycznych, nauk ścisłych oraz języka obcego. Wyniki są przepustką do kolejnego etapu nauki. To, do jakiej szkoły zostaną przyjęci, zależy od liczby uzyskanych punktów. Zasada jest prosta - im ich więcej, tym szanse na naukę w najlepszym liceum, technikum czy szkole zawodowej większe.
W V LO w Bielsku-Białej (w Śląskiem pierwsza w rankingu miesięcznika "Perspektywy") w tym roku szkolnym minimalna liczba punktów, od której przyjmowano uczniów, wynosiła od 145 do 163. - Uzależniona była od rodzaju klasy, do której aplikował uczeń - wyjaśnia Włodzimierz Raczek, wicedyrektor V LO. W LO Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie (druga w rankingu liceów) minimalna ilość punktów wynosiła 126. Zaś w Technikum nr 17 w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach (numer 1 w rankingu techników), uczeń musiał uzyskać 108 punktów.

Ewa Chorąży, dyrektor III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach (co najmniej 138punktów, trzecie miejsce w rankingu liceów) podkreśla, że jeśli uczniowie chcą kontynuować naukę w konkretnej szkole, powinni się odważyć i ją wybrać jako pierwszą z trzech.

- Tę wymarzoną najlepiej podać jako pierwszą, bo nigdy nie wiadomo, jak inni uczniowie napisali egzamin, ilu jest laureatów czy finalistów olimpiad. Dwie pozostałe placówki niech stanowią koło zapasowe - podpowiada Chorąży.

Potwierdzają to dyrektorzy pozostałych szkół z czołówki rankingu "Perspektyw". - Mamy doświadczenia, że osoby z gorszą punktacją, które zaczęły naukę w naszej szkole, dzięki ciężkiej pracy osiągnęły naprawdę dobre wyniki - podkreśla Czesław Pieczka, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Wodzi-sławiu Śl. (numer 2 w rankingu techników).

- Tacy uczniowie wiedzą, że muszą poprawić swoje wyniki - dodaje Lidia Pałac, dyrektor LOTE w Cieszynie.

Zaś Aneta Łosiewicz, dyrektor Technikum nr 17, przyznaje, że doświadczone szkoły z grona nowych uczniów, nawet tych z mniejszą liczbą punktów, potrafią wyłuskać prawdziwe perełki, które świetnie dają sobie radę. - Że to się nam udaje, widać po pozycji w rankingu "Perspektyw" - dodaje Łosiewicz.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
*Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!