Po kilkudziesięciu latach owce wróciły na szczyrkowskie hale

Materiał informacyjny Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego S.A
Od kilku tygodni na Hali Skrzyczeńskiej i Hali Pośredniej w Szczyrku można spotkać pasące się stado owiec.

Powrót wypasu owiec i tradycyjnej gospodarki pasterskiej do Szczyrku po kilkudziesięciu latach to wynik starań Spółki Do Zagospodarowania Hali Skrzyczeńskiej z udziałem partnerów – Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego (Szczyrk Mountain Resort) oraz Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo Bielsko. Starania zostały poparte udziałem w projekcie “Karpaty Łączą”, którego celem jest utrzymanie i poprawa stanu półnaturalnych nieleśnych ekosystemów górskich łąk i muraw w polskiej części Karpat jako miejsc występowania zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych.

Główny cel wypasu owiec na szczyrkowskich halach to przywrócenie naturalnego ekosystemu, wykaszanie traw na trasach narciarskich, naturalne nawożenie gruntów, za czym idzie ich wzmocnienie, a także dodatkowy aspekt turystyczny i kulturowy dla tego regionu.

Musisz to wiedzieć

W ramach krzewienia kultury i tradycji w drugi weekend września odbył się I Dzień Pasterski na Hali Skrzyczeńskiej. Gospodarz nowej Bacówki, przekazywał przez cały dzień swoją bacowską wiedzę na temat życia pasterskiego oraz powstawania serów i oscypków. Na smakoszy górskich naturalnych smaków czekały oscypki, góralski parmezan, serki oraz dla odważnych zyntyca.

Bacówka zlokalizowana jest około 500 metrów poniżej Hali Skrzyczeńskiej, obok trasy narciarskiej nr 4. Na kolejną wiosnę i lato planowane jest powiększenie stada owiec oraz wiele wydarzeń związanych z edukacją i pasterstwem.

www.szczyrkowski.pl
www.hala-skrzyczenska.pl

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dodaj ogłoszenie