Po kontroli w Śląskiem: 7 escape roomów zamkniętych....

  Po kontroli w Śląskiem: 7 escape roomów zamkniętych. Strażacy sprawdzili stan 63 takich lokali w województwie

  MP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kontrole escape roomów przeprowadzono w całej Polsce
  1/6
  przejdź do galerii

  Kontrole escape roomów przeprowadzono w całej Polsce ©Michał Borkowski

  Kontrole przeprowadzono w escape roomach w całej Polsce na polecenie Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji. To reakcja rządu na tragedię w Koszalinie. W województwie śląskim strażacy i pracownicy nadzoru budowlanego sprawdzili stan 63 takich lokali.
  Przypomnijmy: 4 stycznia wybuchł pożar w escape roomie przy ulicy Piłsudskiego w Koszalinie. Pięć 15-latek zginęło, a jedna osoba z ciężkimi poparzeniami trafiła do szpitala.

  PISALIŚMY O TYM:
  Tragiczny pożar na ulicy Piłsudskiego w Koszalinie. Zginęło 5 osób. Pożar w escape roomie w Koszalinie
  Tragiczny pożar w escape roomie w Koszalinie. Projektant escape roomu usłyszał zarzut


  - Ze wstępnych naszych ustaleń wynika, że w obiekcie, w którym prowadzona była ta działalność, było wiele niedociągnięć - mówił tuż po tragedii gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP. - Urządzenia grzewcze prawdopodobnie były zbyt blisko materiałów palnych. W pomieszczeniu znaleźliśmy również świece, więc prawdopodobieństwo używania ognia otwartego również istnieje. Instalacje elektryczne były prowadzone w sposób prowizoryczny - powiedział Suski.

  Sprawą zajął się premier Mateusz Morawiecki. Minister spraw wewnętrznych i administracji zlecił kontrole escape roomów w całym kraju. Strażacy w Śląskiem zaczęli sprawdzać stan escape roomów w całym regionie. Systematycznie kontrolowali i... zamykali niebezpieczne lokale.

  CZYTAJCIE:
  Cztery escape roomy w Śląskiem zamknięte
  Escape room w Rybniku na dworcu zamknięty po kontroli straży pożarnej
  Dwa escape roomy w Bielsku-Białej zamknięte. Były uchybienia dotyczące ewakuacji

  - Od 4 do 10 stycznia 2019 r. w obiektach typu „escape room”. Na terenie województwa śląskiego odnotowano 67 tego typu obiektów, w 63 z nich przeprowadzono kontrole, w wyniku których w 58 stwierdzono szereg nieprawidłowości - mówi podczas wczorajszej konferencji st. bryg. Jacek Kleszczewski, śląski komendant wojewódzki PSP w Katowicach. - Łącznie stwierdzono 253 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz 123 nieprawidłowości z zakresu warunków ewakuacji. W przypadku 7 obiektów wydano decyzje o zakazie eksploatacji.

  Zobacz galerię

  Najczęściej odnotowanymi nieprawidłowościami w obszarze warunków ewakuacji były:
  • brak zapewnienia odpowiednich warunków ewakuacji, umożliwiających szybkie i bezpieczne opuszczenie strefy zagrożonej lub objętej pożarem z miejsca przeznaczonego do przebywania ludzi,
  • brak oznakowania dróg ewakuacyjnych,
  • składowanie na drogach ewakuacyjnych materiałów palnych
  .

  Natomiast najczęściej stwierdzane nieprawidłowości w obszarze wymagań ochrony przeciwpożarowej niedotyczących warunków ewakuacji to:
  • brak okresowych przeglądów w zakresie i częstotliwości określonej w przepisach instalacji technicznych będących na wyposażeniu lokali (instalacji elektrycznej, gazowej oraz kominowej dymowej, spalinowej i wentylacyjnej),
  • brak przeglądów gaśnic i oznakowania miejsca lokalizacji gaśnic,
  • brak dokumentów potwierdzających szkolenie pracowników z zakresu ochrony przeciwpożarowej.  Przypomnijmy, że MSWiA pracuje nad zmianą przepisów ws. ochrony przeciwpożarowej budynków. Zgodnie z projektowanymi zmianami właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający takim obiektem lub jego częścią, powinien przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie oraz co najmniej raz na 2 lata, przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej.

  Takiego sprawdzenia dokonuje się z udziałem rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, osób posiadających tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub osób posiadających ukończone w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studia wyższe w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego.

  W projekcie rozporządzenia przewidziano ponadto, aby o sprawdzeniach oraz o ich wynikach informowany był właściwy miejscowo komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej. Na właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektu zostanie nałożony obowiązek przeprowadzenia takiego sprawdzenia – w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia MSWiA.

  Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów został przekazany do konsultacji międzyresortowych.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim


  Dni wolne w 2019 roku


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo