Po kontroli w Śląskiem: 7 escape roomów zamkniętych. Strażacy sprawdzili stan 63 takich lokali w województwie

MP
Kontrole escape roomów przeprowadzono w całej Polsce Michał Borkowski
Kontrole przeprowadzono w escape roomach w całej Polsce na polecenie Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji. To reakcja rządu na tragedię w Koszalinie. W województwie śląskim strażacy i pracownicy nadzoru budowlanego sprawdzili stan 63 takich lokali.

Przypomnijmy: 4 stycznia wybuchł pożar w escape roomie przy ulicy Piłsudskiego w Koszalinie. Pięć 15-latek zginęło, a jedna osoba z ciężkimi poparzeniami trafiła do szpitala.

PISALIŚMY O TYM:
Tragiczny pożar na ulicy Piłsudskiego w Koszalinie. Zginęło 5 osób. Pożar w escape roomie w Koszalinie
Tragiczny pożar w escape roomie w Koszalinie. Projektant escape roomu usłyszał zarzut

Tragiczny pożar na ulicy Piłsudskiego w Koszalinie. Zginęło ...

- Ze wstępnych naszych ustaleń wynika, że w obiekcie, w którym prowadzona była ta działalność, było wiele niedociągnięć - mówił tuż po tragedii gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP. - Urządzenia grzewcze prawdopodobnie były zbyt blisko materiałów palnych. W pomieszczeniu znaleźliśmy również świece, więc prawdopodobieństwo używania ognia otwartego również istnieje. Instalacje elektryczne były prowadzone w sposób prowizoryczny - powiedział Suski.

Sprawą zajął się premier Mateusz Morawiecki. Minister spraw wewnętrznych i administracji zlecił kontrole escape roomów w całym kraju. Strażacy w Śląskiem zaczęli sprawdzać stan escape roomów w całym regionie. Systematycznie kontrolowali i... zamykali niebezpieczne lokale.

CZYTAJCIE:
Cztery escape roomy w Śląskiem zamknięte
Escape room w Rybniku na dworcu zamknięty po kontroli straży pożarnej
Dwa escape roomy w Bielsku-Białej zamknięte. Były uchybienia dotyczące ewakuacji

- Od 4 do 10 stycznia 2019 r. w obiektach typu „escape room”. Na terenie województwa śląskiego odnotowano 67 tego typu obiektów, w 63 z nich przeprowadzono kontrole, w wyniku których w 58 stwierdzono szereg nieprawidłowości - mówi podczas wczorajszej konferencji st. bryg. Jacek Kleszczewski, śląski komendant wojewódzki PSP w Katowicach. - Łącznie stwierdzono 253 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz 123 nieprawidłowości z zakresu warunków ewakuacji. W przypadku 7 obiektów wydano decyzje o zakazie eksploatacji.

Najczęściej odnotowanymi nieprawidłowościami w obszarze warunków ewakuacji były:

  • brak zapewnienia odpowiednich warunków ewakuacji, umożliwiających szybkie i bezpieczne opuszczenie strefy zagrożonej lub objętej pożarem z miejsca przeznaczonego do przebywania ludzi,
  • brak oznakowania dróg ewakuacyjnych,
  • składowanie na drogach ewakuacyjnych materiałów palnych

.

Natomiast najczęściej stwierdzane nieprawidłowości w obszarze wymagań ochrony przeciwpożarowej niedotyczących warunków ewakuacji to:

  • brak okresowych przeglądów w zakresie i częstotliwości określonej w przepisach instalacji technicznych będących na wyposażeniu lokali (instalacji elektrycznej, gazowej oraz kominowej dymowej, spalinowej i wentylacyjnej),
  • brak przeglądów gaśnic i oznakowania miejsca lokalizacji gaśnic,
  • brak dokumentów potwierdzających szkolenie pracowników z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Przypomnijmy, że MSWiA pracuje nad zmianą przepisów ws. ochrony przeciwpożarowej budynków. Zgodnie z projektowanymi zmianami właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający takim obiektem lub jego częścią, powinien przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie oraz co najmniej raz na 2 lata, przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej.

Takiego sprawdzenia dokonuje się z udziałem rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, osób posiadających tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub osób posiadających ukończone w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studia wyższe w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego.

W projekcie rozporządzenia przewidziano ponadto, aby o sprawdzeniach oraz o ich wynikach informowany był właściwy miejscowo komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej. Na właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektu zostanie nałożony obowiązek przeprowadzenia takiego sprawdzenia – w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia MSWiA.

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów został przekazany do konsultacji międzyresortowych.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim

Dni wolne w 2019 roku

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie