Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po naszymu, czyli po śląsku: Wybieramy Ślązaka 2016 Roku

Teresa Semik
Konkurs Po naszymu, czyli po śląsku
Konkurs Po naszymu, czyli po śląsku Arkadiusz Gola
Ponad 80 osób zgłosiło się do tegorocznego konkursu „Po naszymu czyli po Śląski”. W Radiu Katowice trwają przesłuchania kandydatów do tytułu Ślązaka Roku 2016. Wielki finał 20 listopada w Zabrzu.

– Cieszy mnie przede wszystkim to, że tak duża grupa dzieci bierze udział w tym konkursie – mówi senator Maria Pańczyk, twórczyni „Po naszymu...”.

Pięciominutowe wystąpienia w gwarze, które ocenia jury, są kwintesencją śląskości. Choć są to historie najczęściej bardzo osobiste, mają charakter uniwersalny. Jak choćby monolog Doroty Baron ze Sławic pod Opolem, która pisze list do siostry, za granicę. Przywołuje w nim rodzinny dom i pamiątki z ich wspólnego dzieciństwa. Przekonuje: „Ojcowski dom to istny raj”. Dorota Baron jest na co dzień kierownikiem działu sprzedaży. Dziś mowa serca, jak zwykło się mówić o gwarze śląskiej, staje się siłą także ludzi wykształconych.

Karina Burda z Wielowsi – nauczycielka niemieckiego w Tarnowskich Górach ­– prowadzi kółko teatralne w swojej szkole, dla którego pisze scenariusze, także w gwarze śląskiej. Jest kobietą wielozadaniową, jak o sobie mówi. Podczas przesłuchania konkursowego przywołała smaki i zapachy śląskiego domu. Adwent to czas pieczenia pierników i podała receptę na ten śląski maszket.

Ewa Grzesik z Raciborza zabrała na konkurs córkę Monikę. Obie dobrze mówią po śląskie i ze wzruszeniem nawiązują do starych rodzinnych dziejów, do życia we wspólnocie familoka.

Wielu uczestników startuje w tym konkursie po raz kolejny, nawet dziesiąty. Bo to ta chwila, w której właśnie wracają piękne wspomnienia i warto się nimi podzielić z innymi. Albo jak Romuald Dylong z Tarnowskich Gór zgłosił się do konkursu po to, by opowiedzieć o swojej chorobie i duchowej odnowie. Nie ma nigdzie takiego miejsca, w którym Ślązacy mówiliby tak otwarcie o swoich przeżyciach i uczuciach. Warto ich słuchać.

Półfinały „Po naszymu czyli po śląsku” odbędą się 19 listopada również w Radiu Katowice, a uroczysta gala, będzie jak zawsze w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu 20 listopada. Gościem wieczoru będzie wtedy Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz oraz Krzysztof Respondek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!