Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po pandemii możemy zostać z tzw. długiem covidowym. 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy

Agata Pustułka
Agata Pustułka
pixabay
Cukrzyca to przewlekłe schorzenie, które rozwija się, gdy organizm nie wytwarza dostatecznej ilości insuliny lub nie wykorzystuje tego hormonu w odpowiedni sposób. Nieleczona prowadzi do wielu komplikacji zdrowotnych, z których najpoważniejszymi są: zawał serca czy udar mózgu. Źle leczona choroba może także powodować poważne problemy ze wzrokiem, nerkami, zaburzenia metaboliczne, zespół stopy cukrzycowej. Osoby chorujące na cukrzycę w wieku powyżej 60 lat mają przewidywaną długość życia krótszą o 6 lat w porównaniu z osobą, która nie cierpi na tę chorobę.

W rocznicę urodzin odkrywcy insuliny - Frederica Bantinga, obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. W tym roku obchody te są
wyjątkowe - zdominowane przez pandemię koronwirusa. Ryzyko zakażenia koronawirusem u pacjentów z cukrzycą jest zbliżone do tego, które dotyczy osób zdrowych. Odrębną kwestią pozostaje przebieg COVID-19, który może być dla diabetyka bardzo dotkliwy – podkreśla dr Małgorzata Błońska-Zyber, diabetolog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. - Słyszę teraz czasem od pacjentów, że siedzą non stop w domu, zero ruchu i wysokie cukry, To błąd – ocenia specjalistka. Dlaczego?

Nie przeocz

Osoba zmagająca się cukrzycą powinna być aktywna, warto wyjść na spacer, korzystać z dobrodziejstwa np. nordic walkingu. Odradzamy spacery po sklepach, zalecamy spacery w parkach, w lasach. Cukrzyca typu 2 to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Mamy tu do czynienia z wielochorobowością i zagrożeniem bardzo poważnym zdrowotnymi konsekwencjami: zawałem serca, udarem mózgu, uszkodzeniem nerek. Brak ruchu, permanentnie wysokie cukry pozostawią\ nas z tzw. długiem covidowym – zaostrzeniem chorób towarzyszących jak niewydolność krążenia, nefropatia, neuropatia.

Musisz to wiedzieć

Pacjentom zmagającym się z cukrzycą, którzy muszą odnaleźć się w pandemicznej rzeczywistości doradzam wzmożoną samokontrolę, zdrowe odżywianie, aktywność – mówi dr Błońska-Zyber.- Prawidłowa glikemia powinna być celem numer jeden. Daje to szansę na to, że ewentualny przebieg COVID- 19 będzie mniej dotkliwy.

- Cukrzyca już z definicji powinna niepokoić rozległością negatywnego wpływu na organizm, a to, że potrafi upodobnić się do „konia trojańskiego”, zabijać powoli, skutecznie, często bez wiedzy chorego, stawia ją w gronie największych zagrożeń dla ludzkości. Dlatego też edukacja chorego i jego rodziny jest podstawowym elementem w terapii cukrzycy. Dzięki niej zwiększa się prawdopodobieństwo słuszności decyzji, które musi podejmować pacjent w zmiennych realiach codziennego życia – zwraca uwagę dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow, pielęgniarka diabetologiczna, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

W leczeniu cukrzycy typu 2 niezwykle istotna jest m.in. zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych, samoświadomość i zaangażowanie chorego w terapię. Często jednak chory jest przytłoczony codziennym reżimem wielokrotnych pomiarów poziomu glikemii, dbaniem o prawidłową aktywność fizyczną czy wprowadzeniem nowych zasad żywieniowych, a także przyjmowaniem leków, zwłaszcza wtedy, gdy „nic nie boli”. Dlatego tak duże znaczenie ma edukacja diabetologiczna osób chorych na cukrzycę oraz wsparcie zarówno ze strony rodziny, jak i profesjonalistów.

Jako, że liczba osób chorujących na cukrzycę z roku na rok wzrasta na całym świecie, rola pielęgniarek w zarządzaniu chorobą zyskuje na znaczeniu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pielęgniarki stanowią 59 proc. personelu medycznego, ale mimo to jest ich nadal za mało. Mając odpowiednie przygotowanie, pielęgniarki stanowią wsparcie dla osób z cukrzycą i ich rodzin.

Zobacz koniecznie

- Pielęgniarka diabetologiczna pełni wiele ról, m.in. doradcy, zwłaszcza w zakresie nowych opcji terapeutycznych, a także psychologa, wspierając w trudnych chwilach, coacha, który motywuje do wprowadzenia zmian oraz naukowca, który przygotowuje publikacje potwierdzające rolę edukacji w osiąganiu celów terapeutycznych. Kontakt pacjenta z pielęgniarką diabetologiczną potrafi wpłynąć na efekty terapii oraz jakość jego życia - mówi dr n. o zdrowiu Beata Stepanow. – Dzięki stałej i szczerej współpracy m.in. z pielęgniarką diabetologiczną, szybkiemu zastosowaniu właściwego leczenia oraz wprowadzeniu odpowiednich zmian w stylu życia, diabetycy mają szanse na normalne życie, realizację swoich pasji, cieszenie się każdą chwilą. Razem staramy się zapobiegać groźnym konsekwencjom cukrzycy i walczymy o dłuższe, szczęśliwe życie.”

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera