Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po raz pierwszy w historii pokazują serce zbiornika Wisła Czarne ZDJĘCIA

Jakub Marcjasz
Zwiedzanie zapory w Wiśle Czarnem, jakiego jeszcze nie było! To niecodzienna okazja. Jeszcze w niedzielę 9 lipca wszyscy chętni mogą zobaczyć galerię wielofunkcyjnego zbiornika Wisła Czarne. To serce zbiornika, które zostało udostępnione dla zwiedzających po raz pierwszy w historii. Do tej pory dostęp do tego miejsca miało zaledwie ok. 100 osób.

Rok Rzeki Wisły stał się okazją dla gliwickiego RZGW, który jest zarządcą zbiornika Wisła Czarne, by przybliżyć rzekę mieszkańcom i turystom, którzy na miejsce letniego wypoczynku wybrali Wisłę. Z tej okazji w sobotę i niedzielę można skorzystać z wielu atrakcji.

Jedną spośród nich jest wyjątkowa i niepowtarzalna dotychczas możliwość, by zwiedzić galerię wielofunkcyjnego zbiornika Wisła Czarne. Sztolnia, czyli miejsce, w którym pracuje serce rezerwuaru, odpowiedzialne za funkcjonowanie zbiornika będzie dostępne dla chętnych pierwszy raz w historii.

Sztolnie można zobaczyć od godz. 10.00 do godz. 17.00. Zwiedzanie odbywa się u podnóża zbiornika Wisła Czarne.

- Na co dzień to miejsc jest niedostępne dla osób z zewnątrz. Teraz po raz pierwszy od blisko 50 lat jest możliwość, aby zwiedzić galerię zbiornika Wisła Czarne wspólnie z przewodnikami, w rolę których wcieli się pracownicy obsługi rezerwuaru. Stało się tak za sprawą obchodów Roku Rzeki Wisły - mówi Linda Hofman, rzeczniczka prasowa RZGW w Gliwicach, który jest m.in. zarządcą zbiornika Wisła Czarne, rzeki Mała Wisła oraz innych cieków wodnych w regionie wodnym Małej Wisły, których jest blisko 180 km.

Warto skorzystać z okazji, bo dzięki temu znajdziemy się w miejscu naprawdę wyjątkowym i nietypowym. Usłyszymy tam ciekawostki związane z funkcjami wiślańskiego obiektu, który zwykle turyści i mieszkańcy oglądają tylko z zapory. Teraz jest okazja, aby wejść w głąb ziemnego nasypu, który zatrzymuje napór wody.

- To miejsce blisko 20 metrów pod poziomem lustra wody, gdzie temperatura spada o kilkanaście stopni w porównaniu z tym co mamy na zewnątrz, miejsce gdzie działa całe serce rezerwuaru, a zetem urządzenia wodne, które odpowiadają za gospodarowanie wodą na tym zbiorniku. To za ich sprawą decydujemy ile wody spuszczamy ze zbiornika, bądź ile wody do zbiornika przybywa. To tam znajduje się także aparatura, która służy do poboru wody, bowiem zbiornik Wisła Czarne jest zbiornikiem wodny pitnej, czyli takim, z którego Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej czepią wodę, która potem trafia do mieszkańców - opowiada Linda Hofman.

To nie koniec atrakcji. W czasie oczekiwania na zwiedzanie można zobaczyć wystawę zdjęć autorstwa Janusza Moczulskiego i Zbigniewa Olszamowskiego: „Wisła w kadrze: od budowy zbiornika do dziś”. Na dzieci i młodzież czekają ratownicy beskidzkiej grupy GOPR, którzy pomogą zdobyć szczyt ścianki wspinaczkowej i przedstawią zasady bezpieczeństwa w górach i nad wodą. Są też barwne legendy wiślane i to co dzieci lubią najbardziej, czyli malowanie twarzy i tatuaże z henny. Nie brakuje też rodzinnej bitwy na balony wodne i pokazu baniek mydlanych. Odwiedzający teren pod zaporą zbiornika mają także możliwość poznania konsekwencji zaśmiecania wody, dowiedzą się co wolno nad rzeką a czego nie, wspólnie stworzą mapę Wisły – oficjalny baner wydarzenia.

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!