Pobiją własny rekord rond

  Pobiją własny rekord rond

  Tomasz Siemieniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rybnik chce pobić własny rekord w ilości rond wybudowanych w jednym mieście. Urzędnicy właśnie ogłosili, że trzy kolejne tego typu skrzyżowania powstaną na ulicy Żorskiej. W sumie rond będzie już blisko trzydzieści, nie licząc małych skrzyżowań w dzielnicach.
  Wszystkie trzy nowe obiekty drogowe mają powstać na skrzyżowaniach ul. Żorskiej z ulicami: Sygnały, Ligocką i Gotartowicką.

  - Nie budujemy rond tylko dlatego, żeby bić kolejne rekordy. Tego typu skrzyżowania są znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne, a decyzję o ich budowie podjęliśmy po sygnałach, jakie docierały do nas od mieszkańców - zapewnia Adam Fudali, prezydent Rybnika.

  Problemy mają między innymi kierowcy wyjeżdżający z podporządkowanej ulicy Gotartowickiej na przelotową Żorską. - Rondo w tym miejscu to bardzo dobre rozwiązanie. Teraz trzeba bardzo długo czekać, by włączyć się do ruchu. Żorską non stop ciągnie sznur aut - mówi Krystian Sobik, kierowca z Gotartowic.

  Przebudowa skrzyżowań ma się rozpocząć zaraz po tym, jak zostaną rozstrzygnięte wszystkie przetargi. Na razie opracowywane są projekty budowlane. Później przyjdzie czas na wyłonienie wykonawcy. - Wtedy też okaże się, ile będzie kosztować inwestycja - dodaje rybnicki prezydent.

  Ile dokładnie jest rond w Rybniku? Urzędnicy stracili już rachubę i oficjalnie mówią - ponad dwadzieścia.

  My policzyliśmy te największe. Jest ich 23, w sumie z tymi, które mają powstać na ulicy Żorskiej, będzie 26.

  Oprócz dużych rond, w rybnickich dzielnicach jest jeszcze ponad dziesięć mniejszych skrzyżowań o ruchu okrężnym. Wszystkie mają swoje nazwy, wiele zostało nadanych na cześć miast partnerskich Rybnika, co spodobało się w sąsiednich Żorach, które zastosowały tę samą zasadę.

  Rybnik jest niekwestionowanym liderem na liście polskich miast, jeśli chodzi o ilość rond. W Szczecinie, który jest na drugim miejscu, takich skrzyżowań jest dwadzieścia.złotych kosztował projekt techniczny budowy trzech rond na ulicy Żorskiej

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo