Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pochód Ludzi Ognia i Florianfest w Chorzowie. Zobacz ZDJĘCIA

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 16 lat
Pochód Ludzi Ognia i Florianfest – już w zeszłym roku Chorzów udowodnił, że na początku maja warto wybrać się do tego miasta i poznać hutnicze tradycje. Zobaczcie jak wyglądał korowód, który przeszedł najbardziej reprezentacyjną ulicą i jak bawią się mieszkańcy oraz przyjezdni na tegorocznym Florianfeście.

Hutnicze tradycje niematerialnym dziedzictwem? Pochód w Chorzowie

6 maja przez ulicę Wolności przemaszerowali ludzie ognia w asyście grającej orkiestry dętej „Batory”. Florianfest zaczął się na dobre. Początek maja to czas, kiedy swoje święto mają wszyscy na co dzień mający do czynienia z ogniem.

W uroczystym pochodzie wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta w Chorzowie i ludzi ognia, hutnicze poczty sztandarowe, pracownicy i pracowniczki okolicznych zakładów hutniczych, przedstawiciele straży pożarnej, kominiarze, przedstawiciele środowisk akademickich, delegacje Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, przedstawiciele Muzeum Hutnictwa w Chorzowie – organizatorzy przedsięwzięcia oraz mieszkańcy Chorzowa. Ulica Wolności została udekorowana hutniczymi pomarańczowo-czarnymi flagami.

— Oprócz wystawionego na pochód pocztu sztandarowego był także wóz pod urzędem miasta. Po uroczystości jeden z naszych pojazdów przejechał do Muzeum Hutnictwa, gdzie zaplanowano pewną niespodziankę – mówi dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Chorzowie st. kpt. Łukasz Panek.

W Muzeum Hutnictwa wydarzenia, warsztaty i pokazy rozpoczęły się o 12.00 i potrwają do wieczora. Warto poświęcić chwilę, aby się tam wybrać. Na wieczór zaplanowano np. pokaz pirotechniczny. Co ciekawe obchody Dnia Hutnika być może już niedługo zostaną uznane w Polsce z bardzo istotną tradycję.

— Wydarzenie stanowiło część działań mających na celu wpis tradycji związanych z obchodami Dnia Hutnika na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa. Przedsięwzięcie dofinansowane zostało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - mówi kierowniczka działu marketingu z Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Agata Klarczyńska.

Florianfest i pochód na stałe w kalendarzu

Agata Klarczyńska dodaje także, że pochód, Dzień Hutnika oraz Florianfest na swój sposób pozwala miastu wrócić do korzeni i hutniczej tożsamości. Czy za rok chorzowianie także będą świętować?

— Jak najbardziej, chcielibyśmy powtórzyć zarówno pochód w Dniu Hutnika, jak i Pochód Ludzi Ognia w dniu wydarzenia Florianfest. Mamy nadzieję, że wydarzenie spotka się z zainteresowaniem mieszkańców – dodaje przedstawicielka muzeum.

Obchody zaczęły się jednak już 4 maja na Chorzowie Batorym. Tego dnia obchodzone jest wspomnienie św. Floriana. W czwartek odprawiono także uroczystą mszę w sanktuarium tego świętego.

— Mam nadzieję, że ten dzień będzie wartościowym uzupełnieniem tego, z czym mieliśmy do czynienia do tej pory. Mam na myśli orszak w Batorym, przemarsz ulicą Stefana Batorego, złożenie wiązanek kwiatów przy statuetce św. Floriana. Mam nadzieję, że dzisiaj (może nieco w innej atmosferze) również będziemy o tym patronie miasta pamiętać. Wszystkich państwa zapraszam do dobrej i mam nadzieję wartościowej zabawy – mówił zastępca prezydenta Chorzowa Wiesław Ciężkowski.

Św. Florian to jest ten, który jest zawsze związany z ogniem. Jednym pomaga gasić ten ogień, a wam hutnikom pomaga go rozpalać, ale wszystko czyni dla dobra każdego człowieka – powiedział do hutników ich kapelan a zarazem proboszcz sanktuarium św. Floriana w Chorzowie ks. Damian Gajdzik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera