Pochody pierwszomajowe w Rybniku. Kto je jeszcze pamięta? Zobaczcie zdjęcia z lat 60, 70 i 80

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Pochody pierwszomajowe w Rybniku.
Pochody pierwszomajowe w Rybniku. Muzeum Rybnik/Z.Keller/DM Chwałowice/arc. DZ
Pochody pierwszomajowe w Rybniku w czasach PRL to było święto całego miasta. Przez wiele miesięcy służby miejskie przygotowywały program uroczystości, który był bardzo widowiskowy.

Pochody pierwszomajowe w Rybniku. Kto je jeszcze pamięta? Zobaczcie zdjęcia z lat 60, 70 i 80

Pochody pierwszomajowe w Rybniku w czasach PRL to było święto całego miasta. Przez wiele miesięcy służby miejskie przygotowywały program uroczystości, który był bardzo widowiskowy. Potężna, drewniana trybuna honorowa w latach 80 umieszczona była zawsze pod schodami Teatru Ziemi Rybnickiej, na Placu Wolności. To właśnie stamtąd władze partyjne pozdrawiały maszerujące tłumy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

A przypomnijmy – uczestnictwo w pochodzie z okazji 1 maja przed 1989 roku, według zaleceń władz, było obowiązkowe dla każdego obywatela. I tak maszerowali z każdej dzielnicy górnicy, tysiące pracowników Ryfamy, Silesii, zakładów mięsnych. Za nimi pracownicy służby zdrowia, szkół, urzędów, piłkarze, żużlowcy...młodzież z harcerzami na czele…

W latach 50 i 60 pochody 1-majowe w Rybniku organizowano na rynku. Jednak po wybudowaniu TZR, pochody przeniosły się tam, razem z honorową trybuną.

Pochó pierwszomajowy. Święto Pracy w PRL na archiwalnych zdjęciach.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto tęskni za 1 Maja? Święto Pracy w PRL na archiwalnych zdj...

- Dzisiejsza ulica 3 Maja, która łączy się z Placem Wolności nazywała się wówczas „Rewolucji Październikowej”, a więc ideologicznie także nawiązywała do tych czasów. Sam budynek TZR był nowy, więc dawał powody do dumy władzom. Ponadto łatwiej było organizować przemarsz pod teatrem, bo rynek i przyległe ulice były dość ciasne i nie nadawały się na propagandowe działania z ogromnymi masami ludzi. Łatwiej było ustawić „szpalery ludzi” na wysokości dawnego browaru (dziś Focus Park Rybnik) – mówił nam w jednym z wywiadów Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum w Rybniku.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie