Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pochody pierwszomajowe w Rybniku. Kto je jeszcze pamięta? Zobaczcie zdjęcia z lat 60, 70 i 80

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Pochody pierwszomajowe w Rybniku.
Pochody pierwszomajowe w Rybniku. Muzeum Rybnik/Z.Keller/DM Chwałowice/arc. DZ
Pochody pierwszomajowe w Rybniku w czasach PRL to było święto całego miasta. Przez wiele miesięcy służby miejskie przygotowywały program uroczystości, który był bardzo widowiskowy.

Pochody pierwszomajowe w Rybniku. Kto je jeszcze pamięta? Zobaczcie zdjęcia z lat 60, 70 i 80

Pochody pierwszomajowe w Rybniku w czasach PRL to było święto całego miasta. Przez wiele miesięcy służby miejskie przygotowywały program uroczystości, który był bardzo widowiskowy. Potężna, drewniana trybuna honorowa w latach 80 umieszczona była zawsze pod schodami Teatru Ziemi Rybnickiej, na Placu Wolności. To właśnie stamtąd władze partyjne pozdrawiały maszerujące tłumy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

A przypomnijmy – uczestnictwo w pochodzie z okazji 1 maja przed 1989 roku, według zaleceń władz, było obowiązkowe dla każdego obywatela. I tak maszerowali z każdej dzielnicy górnicy, tysiące pracowników Ryfamy, Silesii, zakładów mięsnych. Za nimi pracownicy służby zdrowia, szkół, urzędów, piłkarze, żużlowcy...młodzież z harcerzami na czele…

W latach 50 i 60 pochody 1-majowe w Rybniku organizowano na rynku. Jednak po wybudowaniu TZR, pochody przeniosły się tam, razem z honorową trybuną.

Pochó pierwszomajowy. Święto Pracy w PRL na archiwalnych zdjęciach.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto tęskni za 1 Maja? Święto Pracy w PRL na archiwalnych zdj...

- Dzisiejsza ulica 3 Maja, która łączy się z Placem Wolności nazywała się wówczas „Rewolucji Październikowej”, a więc ideologicznie także nawiązywała do tych czasów. Sam budynek TZR był nowy, więc dawał powody do dumy władzom. Ponadto łatwiej było organizować przemarsz pod teatrem, bo rynek i przyległe ulice były dość ciasne i nie nadawały się na propagandowe działania z ogromnymi masami ludzi. Łatwiej było ustawić „szpalery ludzi” na wysokości dawnego browaru (dziś Focus Park Rybnik) – mówił nam w jednym z wywiadów Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum w Rybniku.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera