MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pochodzący z Miedźnej koło Pszczyny ojciec Antoni Bochm został wicegenerałem zakonu oblatów. To druga osoba w hierarchii tego zgromadzenia

OPRAC.: GOL
Ojciec Antoni Bochm został wicegenerałem zakonu oblatów
Ojciec Antoni Bochm został wicegenerałem zakonu oblatów Oblaci.pl
Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

53-letniu ojciec Antoni Bochm urodził się w Miedźnej koło Pszczyny. Uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r. W tym samym roku podjął studia na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Po zaliczeniu II roku studiów wziął urlop dziekański i we wrześniu 1992 r., rozpoczynając nowicjat na Świętym Krzyżu, wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów MN.
Po złożeniu pierwszych czasowych ślubów zakonnych rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów w Obrze. Po drugim roku studiów został skierowany na studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po ukończeniu studiów i przyjęciu święceń diakonatu odbył roczny staż w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach, gdzie po święceniach prezbiteriatu przez rok był wikariuszem.

Po odbyciu studiów doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim został przeniesiony do posługi w oblackim Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze. W 2008 r. został jego rektorem i przełożonym miejscowej wspólnoty zakonnej. Posługę tę pełnił do czerwca 2014 r. W 2014 r., o. Antoni Bochm, został mianowany nowym prowincjałem Zgromadzenia w Polsce. Jego kadencja została przerwana przez nominację na radnego generalnego na Europę w 2016 roku. Od kilku dni jest on wikariuszem generalnym zgromadzenia.

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone we Francji w 1816 roku. Polska prowincja zakonu powstała w 1921 roku. Jest jedną z najprężniejszych jurysdykcji oblackich na świecie. Poza terenem Polski obejmuje także delegatury we Francji, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Ukrainie, Białorusi, Turkmenistanie i Madagaskarze.

Na świecie jest obecnie ponad 3500 oblatów. Niespełna 250 z nich pracuje w Polsce. Domy zakonne znajdują się m.in w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Iławie, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kokotku, Lublinie, Lublińcu, Łebie, Opolu, Poznaniu, Siedlcach, Świętym Krzyżu, Warszawie i Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera