Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pociąg czy auto? Wolimy kolej, bo jest mniej wypadków [STATYSTYKA]

Łukasz Klimaniec, Michał Wroński
Wolimy jechać koleją, bo zdarza się tam mniej wypadków niż na drogach
Wolimy jechać koleją, bo zdarza się tam mniej wypadków niż na drogach ARC Dziennik Zachodni
Po roku od katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, na którą złożyły się - jak wynika z raportu Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych - błędy dyżurnych ruchu i maszynistów, podróżowanie pociągami nadal należy do bezpieczniejszych form komunikacji. Na tym tle szokująco wyglądają liczby wypadków na drogach POZNAJ STATYSTYKI

- Poza katastrofą kolejową w Szczekocinach w ubiegłym roku na terenie województwa śląskiego nie doszło do żadnych wypadków, w których zginęliby pasażerowie pociągu - zaznacza Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

Zwraca uwagę, że do takich wypadków dochodzi rzadko. Częściej zdarzają się przypadki śmiertelnego potrącenia przez pociąg osoby przechodzącej przez tory lub wypadki z udziałem pociągu i samochodu na przejazdach kolejowych.

Dlatego szokująco na tym tle przedstawia się wypadkowość na śląskich drogach. W 2012 roku doszło do 4 673 wypadków i 41 162 kolizji drogowych. Zginęło 335 osób, a 5 705 zostało rannych. A to, jak się paradoksalnie okazuje, optymistyczne zestawienia.

- Te dane statystyczne wskazują nam, że nastąpiła poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w stosunku do 2011 roku - podkreśla podinsp. Robert Piwowarczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Wypadków jest o 7,3 proc. mniej niż przed rokiem, o 3,5 proc. spadła liczba ofiar, a rannych jest o 7 proc. mniej niż w 2011 r.

Przyczyny wypadków drogowych od lat są niezmienne. Te, które nastąpiły z winy kierowców to najczęściej nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu i niedostosowanie prędkości do warunków. Główne grzechy pieszych to wtargnięcie na jezdnię pod nadjeżdżający samochód i przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

Zatem nie powinno być wątpliwości, że bezpieczniej jest wsiąść w pociąg.

- Biorąc pod uwagę ilość zdarzeń w ciągu roku, zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne oraz ilość ludzi, jaka przemieszcza się transportem kolejowym, to właśnie ta forma komunikacji spośród pozostałych jest z decydowanie bezpieczniejsza - uważa Ryszard Węcławik, dyrektor działu bezpieczeństwa ruchu kolejowego w Zespole Doradców Gospodarczych TOR. Choć trzeba pamiętać, że w razie wypadku, większa ilość osób objęta jest zagrożeniem.

Mimo to zaufanie do podróżowania koleją nie spada. Pytania i wątpliwości pojawiają się głównie przy okazji tragedii, takiej jak pod Szczekocinami, i trwają na ogół krótko.

- Inaczej oceniamy pojedynczy wypadek samochodu, a inaczej, gdy rozbija się bus pełen pasażerów - mówi Węcławik.
Ekspert TOR zwraca uwagę, że polska kolej znajduje się w okresie remontów i modernizacji, co z jednej strony podnosi możliwość powstania ryzyka wypadku, z drugiej wprowadzane podczas zmian nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym maksymalnie niwelują możliwość popełnienia błędu przez człowieka. I poprawiają bezpieczeństwo.

Co ciekawe, w przypadku kolei nowinki związane z systemem bezpieczeństwa wprowadzane są w skali globalnej. Inaczej niż w przemyśle motoryzacyjnym, w którym jeden koncern wprowadza nowy element do swojego modelu samochodu, a inni idą jego śladem później.

Podinsp. Robert Piwowarczyk przypomina, że liczba samochodów w Polsce oscyluje już wokół 20 mln. W efekcie częstotliwość, z jaką poruszają się samochody na drogach, jest nieporównywalnie większa niż pociągów na torach.

- Kolej jest bezpieczniejszym środkiem komunikacji, ale nigdy nie można powiedzieć, że jakiekolwiek urządzenie czy środek transportu jest w stu procentach bezpieczny - mówi policjant.



*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!