Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pociąg retro w Żywcu: tłumy pasażerów obejrzały parowóz na trasie z Chabówki do Żywca ZDJĘCIA, WIDEO

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Pociąg retro w Żywcu: tłumy pasażerów obejrzały parowóz
Pociąg retro w Żywcu: tłumy pasażerów obejrzały parowóz Łukasz Klimaniec
Pociąg retro na trasie z Chabówki przez Suchą Beskidzką przyjechał w sobotę do Żywca przyciągając na dworzec kilkaset osób. Parowóz przejechał też trasę do Węgierskiej Górki wzbudzają ogromną sensację wśród mieszkańców.

Pociąg retro, jaki w sobotę 14 kwietnia pokonał trasę z Chabówki przez Suchą Beskidzką do Żywca, przyciągnął na żywiecki dworzec setki osób. Nic dziwnego – taka okazja nie zdarza się często, bo uruchomienie parowozu to kosztowna i skomplikowana logistycznie sprawa.

- Taka lokomotywa parowa już od dwóch dni musi być rozgrzewana. Zużywa ok. 20 kubików wody na taką trasę, logistycznie to skomplikowana operacja – wyjaśniał w Żywcu Huber Maślanka ze koordynator Inicjatywy Kolej Beskidzka. - To wydarzenie jest związane projektem woj. małopolskiego, a my przy tej okazji staramy się, wypromować linię Sucha Beskidzka - Żywiec, która ma duży potencjał turystyczny, jest bardzo malownicza i upatrujemy w niej przyszłości rozwoju region. Chcemy przekonać mieszkańców Żywiecczyzny do idei na rzecz której naszej stowarzyszenie działa, czyli remontu tej linii, rewitalizacji i przywrócenia jej znaczenia transportowego – podkreślał.

Pociąg, zestawiony z zabytkowej lokomotywy Ty42-107 z 1946 roku i wagonów z lat 1920 – 1935 oraz lat 1960-1964, pokonał fragment dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która została otwarta 16 grudnia 1884 roku w austro-węgierskiej Galicji. Wtedy ta trasa stanowiła ważny szlak komunikacyjnych łączący zachód i wschód terytorium ówczesnej Galicji, a jednymi z istotniejszych dworców kolejowych były te w Żywcu i Suchej Beskidzkiej.

Do dziś trasa z Suchej Beskidzkiej do Żywca to jedna z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce. Przejazd pociągu retro stanowił swego rodzaju wycieczkę do historycznego dziedzictwa regionu żywieckiego i suskiego. Podczas przejazdu były postoje połączone z prezentacją miast i gmin na wybranych stacjach kolejowych.

W Żywcu przy współudziale Stowarzyszenia Kolej Beskidzka odbył się happening promocyjny i poczęstunek regionalnymi przysmakami. A w Węgierskiej Górce, do której odbył kurs pociąg retro z Żywca i z powrotem, turystów witała kapela góralska i... zbójnicy, którzy napadli na pociąg. Było wesoło, muzycznie i smacznie, bo w Węgierskiej Górce górale też częstowali gości smakołykami.

Linia kolejowa z Żywca do Suchej Beskidzkiej uchodzi za jeden z najbardziej malowniczo poprowadzonych szlaków kolejowych w Polsce. Obecnie, dzięki staraniom Stowarzyszenia Kolej Beskidzka na trasie został wznowiony sezonowo-weekendowy ruch pasażerski. Aktualnie trwają prace nad studium wykonalności rewitalizacji linii w celu przywrócenia regularnych połączeń kolejowych.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Projekt realizowany jest w oparciu o zasoby Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie Województwa Małopolskiego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Najważniejsze wydarzenia z woj. śląskiego. Zobaczcie PROGRAM TyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo