Katowice są świetnie położone. Takich możliwości nie ma Warszawa. Bezpośrednio pociągiem można stąd dojechać w kilka godzin do sześciu stolic europejskich. W grudniu 2018 r. wszedł w życie nowy rozkład PKP. Sprawdźcie, jak dojechać pociągiem z Katowic do stolic europejskich - bez żadnej przesiadki.
Zobaczcie, do których stolic w Europie dojedziesz z Katowic bez przesiadek:
Zobacz galerię

Tak, Katowice to nie tylko smog. Mają też świetne połączenie ze stolicami państw Europy. Mowa o kolejowych połączeniach bezpośrednich. Można wybrać się na city-break albo na świąteczny jarmark i na dodatek nie powodować zanieczyszczenia powietrza spalinami.

9 grudnia 2018 wszedł w życie zimowy rozkład jazdy.

Najważniejsze zmiany i szczegóły rozkładu PKP obowiązującego o 9.12.2018 - tu. Link.

Sprawdziliśmy dla Was, do jakich stolic europejskich dojedziecie z Katowic bez przesiadek. Okazuje się, że możemy dojechać aż do sześciu stolic.

Do niektórych mamy tylko jedno połączenie dziennie, a do niektórych - kilka. Oczywiście najwięcej, bo 18 dziennie, połączeń mamy z naszą stolicą - Warszawą.

Zobaczcie, do których stolic w Europie dojedziesz z Katowic bez przesiadek:
Zobacz galerię

Podróż może nam zająć 2 godz. 24 minuty (Pendolino) albo 4 godz. 18 minut (TLK). To prawie tyle, ile jedzie się do Wiednia! Do Warszawy dojedziemy też najtaniej, bo jeśli kupimy bilet z wyprzedzeniem, zapłacimy od 44 zł, można nawet upolować bilet na Pendolino za 49 zł, choć raczej w środku tygodnia i w środku dnia. Jeśli jednak nie kupimy biletu wcześniej, przejazd do stolicy Polski będzie nas kosztował od nieco ponad 50 zł (TLK) do 150 zł (Pendolino) - i to w drugiej klasie.

Wyjazd do Pragi kosztują różnie i zależy od przewoźnika: od 100 zł w jedną stronę, od 19 euro w jedną stronę, choć najczęściej - ok. 50 euro. Podobnie jest w przypadku innych stolic. Pamiętajcie, to dane na grudzień 2018, bo mamy nowy rozkład jazdy PKP.

Z ciekawostek - w latach 30. XX wieku, czyli przed II wojną światową, do Wiednia można było polecieć z Katowic samolotem, z lotniska Muchowiec, a podróż - przez Brno - zajmowała trzy godziny. Na koniec roku 2018 i w 2019 dojedziemy tam pociągiem w niecałe 5 godzin. Do Berlina z Bytomia pociąg Latający Pieron jechał przed wojną nieco ponad cztery godziny. A dzisiaj? O wiele dłużej!

Pod względem położenia i odległości od stolic państw w Europie mamy się o wiele lepiej niż stolica Polski. Choć można pozazdrościć Warszawie np. połączeń z Moskwą, to jednak z Katowic szybciej dostaniemy się pociągiem do wielu stolic.
Sprawdźcie w naszej galerii, do jakich stolic i ile razy dziennie pojedziemy z Katowic.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?

COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska