Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pociąg zmiażdżył samochód na przejeździe kolejowym ZOBACZ WIDEO i ZDJĘCIA z SYMULACJI

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
O bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych mówi się wiele. Wciąż jednak nie brakuje kierowców, którzy przejeżdżają przez tory mimo zamkniętych rogatek albo wjeżdżają na nie, mimo że do przejazdu zbliża się pociąg. W czwartek w Dąbrowie Górniczej zorganizowano symulację zderzenia samochodu z pociągiem i akcji ratowniczej. Wszystko w ramach prowadzonej przez PKP PLK kampanii "Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko".

Symulację zderzenia zorganizowano na ul. Harcerskiej na pograniczu Dąbrowy Górniczej-Staszica i Sosnowca-Zagórza. To rzadko już używana linia nr 184 z Dąbrowy Górniczej-Strzemieszyc do Sosnowca-Zagórza. Kiedyś jeździły tędy pociągi z węglem i piaskiem do kopalni Czerwone Zagłębie w Sosnowcu. Dzisiaj pociągi pojawiają się tu sporadycznie.

- Jesteśmy na przejeździe kolejowym. To symulacja wypadku lokomotywy i samochodu. Jak szacujemy, 90 procent wypadków na przejazdach kolejowych to wypadki spowodowane przez kierowców - zaznacza Jacek Karniewski z Zespołu Prasowego PKP PLK. - To przede wszystkim niezachowanie ostrożności i nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Wszystkie przejazdy są bezpieczne, tylko brawura i ryzyko podejmowane przez kierowców i nieprzestrzeganie przepisów powoduje tak tragiczne w skutkach wypadki na przejazdach kolejowych - dodaje.

Zdaniem prof. Marka Sitarza, aby wyeliminować takie sytuacje na przejazdach kolejowych, należy poprawić kulturę jazdy.

- Potrzebujemy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w transporcie drogowym, kolejowych, lotniczym poprawy kultury bezpieczeństwa czyli tego, co od kilkudziesięciu lat robi się na Zachodzie. Tam życie człowieka jest najbezpieczniejsze. Tam kierowcy zwalniają, zatrzymują się i rozglądają na przejeździe - mówi prof. Sitarz, który był jednym z współorganizatorów seminarium „Bezpieczny przejazd kolejowo-drogowy” w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Od 2010 roku liczba wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych zmalała o 1/3. W 2017 roku na przejazdach do tej pory doszło do 69 wypadków i kolizji. Rannych w nich zostało 19 osób, a 11 zginęło.

W województwie śląskim znajduje się 1021 przejazdów kolejowo-drogowych, co stanowi 7 procent ogólnej liczby 14001 przejazdów w całym kraju. Na terenie województwa w całym 2016 roku doszło do ośmiu wypadków na przejazdach, w których trzy osoby poniosły śmierć, a dwie zostały ranne. W tym roku tylko od stycznia do kwietnia zanotowano dziewięć zdarzeń na przejazdach, w wyniku których zginęły dwie osoby, a jedna została ciężko ranna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!