MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pociągi PKP Intercity z obowiązkową rezerwacją miejsc. Zmiana wejdzie w życie 4 czerwca

Szymon Bijak
Szymon Bijak
PKP Intercity wprowadza obowiązkową rezerwację od 4 czerwca.
PKP Intercity wprowadza obowiązkową rezerwację od 4 czerwca. Arek Gola
Od 4 czerwca PKP Intercity wprowadza obowiązkową rezerwację miejsc we wszystkich kategoriach pociągów, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z przejazdów. Przewoźnik cały czas natomiast stosuje limit sprzedaży biletów do 50 proc. w stosunku do liczby miejsc siedzących, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom.

Pociągami PKP Intercity pojedziemy wyłącznie z rezerwacją miejsca

PKP Intercity poinformowało, że od najbliższego czwartku - 4 czerwca - będzie wymagana obowiązkowa rezerwacja miejsc we wszystkich kategoriach pociągów. Chodzi tu o:

  • Twoje Linie Kolejowe (TLK),
  • InterCity (IC),
  • Express InterCity (EIC) oraz
  • Express InterCity Premium (EIP).

Jak dodają przedstawiciele PKP Intercity, bilety jednorazowe będą wydawane wyłącznie ze wskazaniem miejsca do siedzenia. Natomiast wszystkie osoby podróżujące z biletem okresowym zostaną zobowiązane do posiadania rezerwacji miejsca na konkretne połączenie.

- Obecnie w każdym pociągu zajęte może być najwyżej co drugie miejsce siedzące. Dlatego w ostatnim czasie apelowaliśmy o pobieranie rezerwacji miejsc do biletów okresowych oraz kupowanie biletów z wyprzedzeniem, aby zapewnić bezpieczną podróż jak największej liczbie osób zainteresowanych danym pociągiem. Wiele osób zareagowało pozytywnie na zmiany i pobiera rezerwację miejsc, co pozwala nam efektywnie dostosować długość składu do przewidywanego zapotrzebowania - tłumaczy taką decyzję Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Musisz to wiedzieć

Zobacz i zapamiętaj

PKP Intercity wprowadza nową funkcjonalność. Na czym będzie ona polegała?

Jednakże wciąż pojawiają się takie sytuacje, kiedy wspomniane wyżej zasady nie są przestrzegane - np. pasażerowie pobierają miejscówki na kilka różnych pociągów tego samego dnia, a korzystają tylko jednej z nich. W związku z tym, reszta miejsc jest blokowana i nie wszyscy mogą skorzystać z oferty przewoźnika.

Dlatego też PKP Intercity poinformowało, że rezerwacja miejsca do biletów okresowych będzie kosztować symboliczną złotówkę. Można je nabyć zarówno w kasach biletowych, jak i poprzez stronę internetową (www.intercity.pl).

Warto nadmienić, że od 4 czerwca PKP Intercity wprowadza dodatkową funkcjonalność. Poprzez stronę internetową pasażerowie będą mogli nabyć rezerwację miejsca także na bilety kupione w innych kanałach sprzedaży.

PKP Intercity przypomina, że jeśli na stacji nie ma kasy biletowej lub jest nieczynna, podróżni muszą zgłosić się do konduktora już na peronie, przed wejściem do pociągu. Jeśli w pociągu będą wolne miejsca, rezerwacja miejsca będzie możliwa.

W przypadku, gdy na danej stacji dostępna jest kasa, podróżny powinien nabyć w niej bilet jednorazowy lub rezerwację miejsca przed rozpoczęciem samej podróży. W takim wypadku - zakup biletu u konduktora jest niemożliwy, natomiast przebywanie na pokładzie bez ważnego biletu skutkuje koniecznością zapłaty zarówno należności za przejazd, jak i opłaty dodatkowej.

Osoby, które zakupią bilety okresowe do 3 czerwca włącznie, czyli przed wejściem wspomnianych wyżej zmian w życie, mogą je zwrócić w odstępstwie od terminów przewidzianych na ich zwrot. Wysokość zwrotu środków będzie proporcjonalna do liczby niewykorzystanych dni i bez potrącenia odstępnego.

- Pasażerowie posiadający bilety okresowe kupione do 3 czerwca br. włącznie, którzy nadal będą z tych biletów korzystać, będą mogli wystąpić o zwrot należności za nabywane za symboliczną złotówkę obowiązkowe miejscówki po zakończeniu okresu ważności biletu okresowego lub zakończeniu ograniczeń związanych limitowaniem liczby miejsc w pociągach - dodają przedstawiciele PKP Intercity.

To jest zabawne

Coraz więcej połączeń jest przywracanych

Od 3 maja na tory wróciło już blisko 100 pociągów. W związku ze stopniowym znoszeniem ograniczeń w przemieszczaniu się, coraz więcej pasażerów korzysta z usług tego przewoźnika. Dlatego też PKP Intercity podejmuje wiele działań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim w czasie podróży.

- W oparciu o analizy frekwencji i aktualne zapotrzebowanie stopniowo będziemy przywracać kolejne połączenia - dodaje rzecznik prasowy PKP Intercity.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni