Początek jesieni = widmo smogu. Czy tak musi być?

Materiał informacyjny TAURON Ciepło
Pierwsze przymrozki pojawiają się już we wrześniu. Mieszkania szybko się wychładzają, dlatego wiele osób zaczyna ogrzewać swoje domy. W tym czasie momentalnie daje o sobie znać szkodliwy dla zdrowia smog. Jego głównym źródłem są indywidualne domowe paleniska węglowe, które powodują tzw. „niską emisję”. Dowiedz się jak można znacznie zredukować ten problem w mieście i co ma z tym wspólnego ciepło sieciowe?

Sprawdź podpowiedzi multimedialnego eksperta w interaktywnym materiale #CIEPŁOINATEMAT.

Czym jest smog i dlaczego należy z nim walczyć?

Smog, na pierwszy rzut oka, przypomina mgłę zawieszoną nad budynkami w bezwietrzne dni. To kumulacja zanieczyszczeń, pyłów pochodzących z małych i niepozornych kominów budynków mieszkalnych. To właśnie te małe kominy odpowiadają za „niską emisję”. Smog tworzą w głównej mierze pyły zwieszone PM 2,5 oraz PM 10, dwutlenek azotu i benzo(a)piren. Do jego powstawania przyczyniają się w znacznej mierze przestarzałe domowe piece na paliwa stałe, czyli np. węgiel lub drewno.

Smog jest bardzo niebezpieczny dla życia i zdrowia ludzi, ponieważ gromadzi w atmosferze szkodliwe substancje. Oddziałuje nie tylko na układ oddechowy i krążenia, ale też nerwowy, pokarmowy, immunologiczny i rozrodczy.

Czy ciepło sieciowe może zredukować smog w mieście?

Smog nie musi nam jednak wciąż zagrażać. Rozwiązaniem, które pomaga w redukcji zanieczyszczeń w miejskim powietrzu, może być wybór ciepła sieciowego do ogrzewania budynków wielorodzinnych.

Elektrociepłownia, w której produkuje się ciepło sieciowe, działa inaczej niż piec w mieszkaniu. Jednocześnie generuje się w niej ciepło i energię elektryczną – jest to tak zwany „proces kogeneracji”. Taka metoda wpływa na wysoką efektywność, a tym samym redukuje koszty i szkodliwe substancje, które dostają się do atmosfery. O tym, że jest to lepsze rozwiązanie, decyduje również stosowana technologia, czyli paliwa wysokiej jakości i urządzenia filtrujące, tak ważne dla jakości powietrza, którym oddychamy.

Wytworzone tu ciepło jest dostarczane do mieszkań, które nie zanieczyszczają już powietrza za sprawą starych pieców. Cały proces produkcji odbywa się poza budynkami mieszkalnymi. Mieszkańcowi budynku wielorodzinnego pozostaje tylko dostosować temperaturę do swoich potrzeb, by móc cieszyć się przyjemnym ciepłem.

Zadbaj o komfort w mieszkaniu i o zdrowie jednocześnie

Zapewne chcesz korzystać z ogrzewania w swoim mieszkaniu jak najbardziej efektywnie. Kiedy wybierasz ciepło sieciowe, nie musisz martwić się o dostęp do surowców, magazynowanie paliwa czy obsługę urządzeń grzewczych. Po prostu korzystasz z ciepła – komfortowo i bezpiecznie. Ciepło wyprodukowane w elektrociepłowni cechuje się wysoką efektywnością energetyczną. To nic innego jak relacja zużytej energii do ilości otrzymywanego ciepła. Jej wysoki wskaźnik to korzyść nie tylko dla portfela, ale i środowiska, a co za tym idzie Twojego zdrowia. Mniej kominów i przestarzałych pieców to czystsze powietrze, które pozwoli bez obaw cieszyć się jesiennymi aktywnościami.

Chcesz dowiedzieć się, co zrobić by móc korzystać z ciepła sieciowego? Pomoże Ci w tym multimedialny ekspert ds. ciepła z #CIEPŁOINATEMAT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni