18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczet królów Polski a sprawa śląska: Mieszko III Stary [HISTORIA DZ]

Tomasz Borówka
Bolesław Wysoki
Bolesław Wysoki arc.
Poczet królów Polski? Znamy. Postanowiliśmy przypomnieć go jednak przez pryzmat wyłącznie związków polskich władców ze Śląskiem. Bez względu na jego losy, polskie koronowane głowy miały ze Śląskiem sporo wspólnego.

Trzeci z synów Bolesława Krzywoustego na tronie polskim to postać z nich wszystkich najwybitniejsza, choć niedoceniana. Książę Mieszko Stary politykiem był jeżeli nie utalentowanym, to w każdym bądź razie energicznym. Paradoksalnie jednak, był to człowiek politycznie niezrealizowany i osobiście nieszczęśliwy...

CZYTAJ KONIECZNIE:
Serwis historyczny Dziennika Zachodniego

Po śmierci Bolesława Krzywoustego w 1138 r. Mieszko objął władzę nad zachodnią częścią Wielkopolski, którą rządził z Poznania. W 1146 r. wraz z Bolesławem Kędzierzawym zbuntował się przeciwko seniorowi. Duszą rebelii był zresztą najprawdopodobniej właśnie Mieszko, który energią i talentem politycznym zdecydowanie górował nad starszym bratem. Po klęsce zadanej Władysławowi pod obleganym przezeń Poznaniem juniorzy zatryumfowali. Tron krakowski objął starszy z nich - Bolesław, lecz istnieją domniemania, że Mieszko "z drugiego szeregu" miał wielki wpływ na decyzje brata. Był jego podstawowym politycznym partnerem. Jemu też przypadła rola głównegorozgrywającego w stosunkach Polski z władcami niemieckimi - margrabiami Konradem z Miśni, Albrechtem Niedźwiedziem z Brandenburgii oraz z interweniującymi na rzecz praw Władysława Wygnańca królem Konradem III i cesarzem Fryderykiem Barbarossą.

I właśnie jako taki Mieszko po raz pierwszy poważnie zaistniał w historii Śląska, gdzie jego bratankowie, a synowie Władysława Wygnańca - Bolesław Wysoki i Mieszko Plątonogi - walczyli wpierw ze starającym się ograniczyć zakres ich władzy Kędzierzawym, a następnie pomiędzy sobą. W 1172 r. nastąpił kryzys - Plątonogi przepędził Wysokiego ze stołecznego Wrocławia. Wygnany poskarżył się cesarzowi Fryderykowi Barbarossie, a ten w obronie jego praw ruszył na Polskę z wojenną wyprawą. Właśnie nikt inny, jak Mieszko (Starym jeszcze wtedy nie zwany - przydomek otrzymał dopiero później, dla odróżnienia od swego syna o tym samym imieniu) wyszedł naprzeciw cesarskiej armii z poselstwem. Przywiózł pokaźny okup 8 tysięcy grzywien i przyobiecał zwrot Wrocławia petentowi rycerskiego Fryderyka. Przywróciło to integralność wrocławskiej dzielnicy Śląska i ugruntowało jego coraz mocniej zarysowujący się podział na Dolny i Górny.

W 1173 r. Kędzierzawy zmarł. Mieszko został zwierzchnim księciem Polski. Starał się akcentować swą władzę nad Śląskiem m.in. wymagając zatwierdzania przez siebie dokumentów, jakie wystawiali śląscy książęta. Jednak ci praktycznie byli już władcami udzielnymi, nominalnie tylko podlegając zwierzchności Krakowa.

Od czasu pamiętnego konfliktu pomiędzy synami Wygnańca, długoletnim sojusznikiem Mieszka Starego pozostawał rezydujący w Raciborzu Mieszko Plątonogi. Nie był to jednak sprzymierzeniec bezinteresowny. W 1177 r. w Krakowie doszło do buntu przeciwko Mieszkowi Staremu. Mieszko Plątonogi przyjął wygnanego wuja, jednak szybko okazało się, że ważniejsze dlań są jego własne rozgrywki z bratem Bolesławem Wysokim. Ponadto Kazimierz Sprawiedliwy (najmłodszy syn Krzywoustego), którego bunt przeciw Mieszkowi Staremu wyniósł na wawelski tron, zaoferował mu zaokrąglenie granic jego księstwa o kasztelanie bytomską i będzińską. Mieszko Stary opuścił więc Śląsk jak niepyszny i musiał szukać pomocy gdzie indziej.

Kraków po latach odzyskał, utracił ponownie, i pod sam koniec życia znowu zdobył. W toku tych walk miała miejsce krwawa bitwa pod Mozgawą (1195), w której wspomagali go śląscy książęta Mieszko Plątonogi i Jarosław Opolski.


*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!