18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczet królów polskich a sprawa śląska: Bolesław Śmiały

Tomasz Borówka
Bolesław Śmiały
Bolesław Śmiały Jan Matejko
Poczet królów Polski? Znamy. Ale postanowiliśmy przypomnieć go przez pryzmat wyłącznie związków polskich władców ze Śląskiem. Bez względu na jego losy, polskie koronowane głowy sporo ze Śląskiem miały wspólnego.

Na panowanie Bolesława II Śmiałego (zwanego też Szczodrym) cień rzuca jego dramatyczny finał. Chodzi oczywiście o konflikt króla z biskupem Stanisławem, zakończony śmiercią późniejszego świętego Kościoła katolickiego i wygnaniem Bolesława z kraju (przyczyny i okoliczności tych wydarzeń w roku 1079 do dziś pozostają nie w pełni wyjaśnione przez historyków). Gdyby jednak nie jego końcowa katastrofa, Bolesław Śmiały przeszedłby do historii jako wybitny władca formatem niewiele ustępującym swemu pradziadowi Bolesławowi Chrobremu.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Interesuje Cię historia regionu? CZYTAJ KONIECZNIE NASZ SERWIS HISTORYCZNY

Prócz aktywnej polityki zagranicznej na kierunku Czech, Rusi i Węgier (tu taka ciekawostka, że nawet w Anglii - Duńczycy, którzy najechali ją w 1069 r., byli wspomagani przez polskie posiłki) Polska zawdzięczała Śmiałemu umocnienie prawa książęcego oraz rozwój systemu monetarnego. Reanimowano ciężko doświadczoną buntem pogańskim polską metropolię kościelną.
Odbudowano gnieźnieńską katedrę, wzniesiono nowe klasztory, m.in. we Wrocławiu. Umiejętnie wykorzystując wstrząsający ówczesną Europą konflikt pomiędzy władzą cesarską a papieską, Bolesław przywrócił Polsce utraconą za Mieszka II rangę królestwa, koronując się w 1076 r.

Syn Kazimierza Odnowiciela czuł się na tyle silny, że zaprzestał płacenia Czechom przewidzianej traktatem w Kwedlinburgu daniny ze Śląska. Więcej nawet - już w pierwszych latach swego panowania (1060) podjął próbę odebrania Przemyślidom przysądzonej im wtedy ziemi głubczyckiej, czyli Śląska Opawskiego. Mimo iż uderzenie Śmiałego na Hradec nad Morawicą nie powiodło się, w kolejnych latach utarczki na śląskim pograniczu trwały. Jątrzący się konflikt Piastów z Przemyślidami załagodziło małżeństwo księcia Wratysława II ze Świętosławą, siostrą Bolesława Śmiałego. Jednak zgoda nie trwała długo. Od końca lat 60. XI wieku Bolesław przestał płacić trybut ze Śląska.

Oburzony Wratysław odpowiedział zbrojnym najazdem na sporną dzielnicę, a cesarz Henryk IV wezwał obu pokłóconych szwagrów do zawarcia ugody (Miśnia 1071). Nie zażegnał jednak dalszych starć. W 1076 roku Wratysław zaatakował Śląsk Cieszyński. Bolesław odparł go i w odwet sam najechał Morawy. Już do końca panowania był skłócony z Wratysławem - możliwe zresztą, że ten przyłożył w jakiś sposób ręki do upadku polskiego króla.


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!