18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczet królów polskich a sprawa śląska: Chrobry i brama [HISTORIA DZ]

Tomasz Borówka
Bolesław Chrobry
Bolesław Chrobry arc.
Poczet królów Polski? Znamy. Ale postanowiliśmy przypomnieć go przez pryzmat wyłącznie związków polskich władców ze Śląskiem. Bez względu na jego losy, polskie koronowane głowy sporo ze Śląskiem miały wspólnego.

Dla Bolesława Chrobrego Śląsk był bramą z będącej kolebką dynastii Piastów Wielkopolski do Małopolski - dawnego kraju Wiślan. Tamtejsza krakowska metropolia prawdopodobnie już wtedy rozpoczynała swoją stołeczną karierę. Śląskimi i małopolskimi traktami prowadził szlak z Zachodu na Wschód Europy - ten, którego spadkobiercą jest obecnie autostrada A4.

Chadzały nim zresztą nie tylko kupieckie karawany. To nim wyprawił się na Chrobrego niemiecki cesarz Henryk II w 1017 r. (miały wtedy miejsce oblężenia śląskich grodów w Niemczy i Głogowie). Ale Śląsk był też - a może nawet przede wszystkim - bramą Chrobrego na południe. Tam, za szeroką Bramą Morawską, leżały Morawy i Czechy. Samego zaś Bolesława łączyły bliskie więzy krwi z panującym w Pradze rodem Przemyślidów, z którego pochodziła jego matka Dobrawa (jak więc widać, Chrobry był pół-Czechem!).

Przemyślidzi zresztą realizowali wcześniej podobną politykę co Piastowie, rozszerzając władzę na północny wschód od Bramy Morawskiej, poprzez Górny Śląsk po kresy Małopolski. Jednak w 1003 r. wahadło ruszyło w drugą stronę. Władza Bolesława Rudego Przemyślidy była słaba, a opozycja silna. Przewodziły jej niedobitki wymordowanego przez Bolesława Pobożnego rodu Sławnikowiców. Z tegoż to rodu wywodzili się św. Wojciech i pierwszy arcybiskup gnieźnieński Radzim-Gaudenty. Co ciekawe, Sławnikowice władali m.in. ziemią kłodzką, czyli skrawkiem Śląska. Z pewnym przymrużeniem oka możemy więc stwierdzić, że jeden z głównych patronów Polski, św. Wojciech, był jak widać, po trosze Ślązakiem! Podobnie jak pierwszy metropolita gnieźnieński. Że naciągane? Pewnie! Ale za to jak brzmi!

Chrobry zwabił, pojmał i oślepił Bolesława Rudego, a następnie, pewien wsparcia czeskiej opozycji, ruszył na Pragę. Stolicę Czech zajął wśród powszechnego, choć krótkotrwałego entuzjazmu jej mieszkańców. Jednak nie zagrzał długo miejsca na praskim tronie - w 1004 r. musiał uchodzić z niespodziewanie zbuntowanej stolicy (chroniąc Chrobrego poległ wówczas jeszcze jeden ze Sławnikowiców - Sobiebor). Bolesław zdołał jednak utrzymać strategicznie położony Górny Śląsk i Morawy, co pozostawiało w jego ręku kontrolę nad najkrótszą drogą z Pragi do Krakowa.

Także za panowania Chrobrego, w sławnym roku 1000, utworzono pierwszą śląską diecezję - ze stolicą we Wrocławiu i wchodzącą w skład archidiecezji gnieźnieńskiej.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Historia DZ: Czytaj wszystko na ten temat TUTAJ


*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!