Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczta Polska: „Mobilny Listonosz” w sądach i listy pod ochroną

Olga Krzyżyk
Marcin Markiewicz codziennie korzysta z „Mobilnego Listonosza”, gdy dostarcza listy do sądu i kancelarii adwokackich
Marcin Markiewicz codziennie korzysta z „Mobilnego Listonosza”, gdy dostarcza listy do sądu i kancelarii adwokackich Iwona Wysocka
Podczas codziennej pracy listonoszom pomaga „Mobilny Listonosz”. Zobaczcie, co to takiego oraz jakie inne usługi listowe oferuje Poczta Polska.

Poczta Polska wyposażyła listonoszy w urządzenia mobilne, które są wykorzystywane w korespondencji sądowej. Skończyły się czasy papierologii na poczcie. Teraz jest nowocześnie i mobilnie. Listonosze Poczty Polskiej mają w swoich torbach „Mobilnego Listonosza”. Cóż to takiego? To tablet wraz z rysikiem ze specjalnym oprogramowaniem, który pomaga listonoszom podczas dostarczania listów sądowych.

- Przy liście sądowym obowiązkowe jest potwierdzenie odbioru. Kiedyś miało ono formę papierową. Teraz w kancelariach składany jest podpis na naszym tablecie. Podczas podpisu informacja o odebranym liście od razu trafia do sądu, i to z datą i potwierdzeniem, kto go odebrał. „Mobilny Listonosz” to bardzo poręczne urządzenie - wyjaśnia Marcin Markiewicz, listonosz Poczty Polskiej z 13-letnim stażem, który dziennie dostarcza około 30 listów na „Mobilnym Listonoszu”.

Listonosze Poczty Polskiej przeszli specjalne szkolenie, by bez problemu korzystać z nowego urządzenia. Szybko się nauczyli. Samo oprogramowanie „Mobilnego Listonosza” jest proste i estetyczne i nie sprawia problemu podczas pracy. - W kancelariach adwokackich słyszę wiele pozytywnych komentarzy o „Mobilnym Listonoszu” . Dzięki niemu zużywamy mniej papieru, a praca jest bardziej wydajna. Wystarczy jedynie dbać, aby urządzenie było naładowane i mieć przy sobie zapasową baterię do rysika - dodaje Marcin Markiewicz.

Pisząc list czy wysyłając paczkę zwykle nie zastanawiamy się, jaką drogę przemierzą. Zobaczmy zatem, co dzieje się z naszym listem. Na początku list czy paczka nadawane są w urzędzie pocztowym. Następnie trafiają do najbliższego węzła ekspedycyjno-rozdzielczego, czyli do tzw. WER-a. To nic innego, jak pocztowe centrum segregowania i rozsyłania przesyłek. Następnie z węzła listy trafiają do wybranego urzędu pocztowego. Z urzędu listy i paczki zabiera listonosz, który dostarcza je bezpośrednio do adresata. Tak właśnie - w skrócie - wygląda droga naszych listów.

- W ofercie Poczty Polskiej jest wiele usług listowych. Są tradycyjne kartki pocztowe, czyli pozdrowienia z wakacji czy życzenia świąteczne, na które przyklejany jest znaczek. Inną usługą jest list zwykły. Przeważnie wysyłany jest w małej kopercie i też opłacany znaczkiem. Listy zwykłe mają wagę do 2 kg i dostarczane są jako priorytet już na drugi dzień lub jako list ekonomiczny do 3 dni roboczych - wylicza Aneta Czajczyńska-Obara, kierownik zmiany w Urzędzie Pocztowym przy Pocztowej 9 w Katowicach. Inną usługą są listy polecone, które są rejestrowane. Adresat musi pokwitować dostarczenie takiego listu. Są także listy wartościowe, w których mogą być wysyłane papiery wartościowe czy ważne dokumenty, które są pod szczególną ochroną Poczty Polskiej. Można też wysłać specjalne przesyłki dla osób niewidomych lub niedowidzących. Wydawcy bezpłatnie wysyłają też publikacje do bibliotek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty