Znaczek pocztowy upamiętniający Henryka Sławika
Znaczek pocztowy, upamiętniający Henryka Sławika, zaprezentowano w piątek, 26 lipca w Urzędzie Pocztowy nr 1 w centrum Katowic. Tego samego dnia został on wprowadzony do obiegu. Wartość znaczka to 4 zł. Został wydany w nakładzie jednego miliona. Autorem projektu jest Łukasz Kobiela.
Uroczystości towarzyszyła prezentacja wystawy „Tak płaci Polska – Henryk Sławik” autorstwa Łukasza Kobieli i dr. Tomasza Kurpierza z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.
- Poczta Polska upamiętnia na znaczkach i kartkach pocztowych Polaków, którzy szczególnie zapisali się na kartach naszej historii. Henryk Sławik należy do tego grona – mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.
- Będąc działaczem niepodległościowym, zaangażowanym m.in. w powstania śląskie na stałe zapisał się na kartach historii. Za swoją działalność na rzecz społeczności żydowskiej na Węgrzech otrzymał najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Mam nadzieję, że znaczek pocztowy wydany w milionowym nakładzie przyczyni się do upamiętnienia postaci Henryka Sławika- dodał Sypniewski.
Nie przegapcie
- Bielizna erotyczna z Zabrza robi furorę na świecie ZOBACZCIE
- Uwaga na te produkty. GIS wycofał je ze sprzedaży
- Burza na Śląsku i w Zagłębiu: Straty są ogromne
- Najbogatsze miasta woj. śląskiego. Sprawdź, gdzie mieszkasz
- Górnik Zabrze - Zagłębie Lubin: Kibice pobili rekord ZDJĘCIA
- Najdroższe domy w województwie śląskim TOP 20. Poznaj ceny
Dodatkowo Poczta Polska wydała również kopertę FDC w limitowanej wersji, na której widnieje fotografia przedstawiająca budynek węgierskiego parlamentu w Budapeszcie.
Henryk Sławik - Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Przypomnijmy: Henryk Sławik, który po wybuchu II wojny światowej przedostał się na Węgry, wraz z Józsefem Antallem, komisarzem rządowym do spraw uchodźczych, w latach 1940–1944 uratował co najmniej 5 tys. polskich Żydów. Został aresztowany w 1944 roku, następnie powieszony w sierpniu 1944 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen.
Sławik został uhonorowany w 1990 roku tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, a w 2010 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
Zobaczcie koniecznie
Katastrofalna burza na Śląsku i Zagłębiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?