Pod Wałbrzychem odkryto "podziemne miasto"

  Pod Wałbrzychem odkryto "podziemne miasto"

  Artusz Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tak wyglądają podziemia wałbrzyskiego Zamku Książ. Na początku września zwiedzali je zagraniczni dziennikarze, zainteresowani "złotym pociągiem".
  1/22
  przejdź do galerii

  Tak wyglądają podziemia wałbrzyskiego Zamku Książ. Na początku września zwiedzali je zagraniczni dziennikarze, zainteresowani "złotym pociągiem". Teraz podobne tunele odkryto w pobliskim Walimiu. Czy prowadzą do podziemnego miasta? ©Dariusz Gdesz

  Władze powiatu wałbrzyskiego potwierdziły to, o czym pisaliśmy jako pierwsi 8 września. W Walimiu pod Wałbrzychem natrafiono na nieznane dotychczas niemieckie tunele. To obiekty kompleksu Riese, który był jednym z największych projektów budowlanych nazistowskich Niemiec.
  NIE PRZEGAP: Tak wygląda "ZŁOTY POCIĄG" - na pokładzie skarby i czołgi? [ZDJĘCIE Z GEORADARU]

  – Oficjalne zgłoszenie, które złożyłem w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu dotyczy odkrycia przeze mnie trzech podziemnych obiektów, które są związane z obiektem Włodarz – mówi Krzysztof Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Riese, oficjalny znalazca obiektów. – Są to dwa tunele kolejowe wiodące od nieistniejącej już stacji kolejowej w Walimiu w kierunku Włodarza. Jedno zgłoszenie dotyczy natomiast tzw. bloku A.

  Znalazca wyjaśnia, że kompleks Riese, według obecnych ustaleń miał mieć powierzchnię około 200 km2. Tymczasem do dziś udało się odkryć około 10 proc. powierzchni „podziemnego miasta”. Blok A ma być jednym z nieznanych elementów gigantycznego systemu podziemi.

  Krzysztof Szpakowski wyjaśnił, że dokonane przez niego odkrycie jest efektem trwających kilkadziesiąt lat prac poszukiwawczych, które poparte zostały uzyskanymi dokumentami oraz relacjami świadków. Najbardziej cenne zeznania miały pochodzić od Jana Latańskiego, który był w pierwszej grupie ekspertów budowlanych przywiezionych na teren inwestycji i pracował przy jego budowie, aż do zakończenia wojny. Drugim świadkiem był autochton Gunter Schneider. Znalazca obiektów przyznał, że weryfikacja dokonanego przez niego odkrycia została potwierdzona georadarem należącym do Andreasa Richtera, jednego ze znalazców „złotego pociągu” z Wałbrzycha.

  Tak wygląda "ZŁOTY POCIĄG" - na pokładzie skarby i czołgi? [ZDJĘCIE Z GEORADARU]
  – Do sprawy odkrycia w Walimiu podchodziłem sceptycznie. Dopiero kiedy znalazca przy mnie zastosował georadar nad podziemnymi obiektami, które są dostępne na terenie Walimia dla turystów, a następnie w miejscach dokonania odkryć, uwierzyłem że nieznane dotychczas podziemne obiekty istnieją – wyjaśnia Krzysztof Kwiatkowski, wicestarosta powiatu wałbrzyskiego. – Po tym jak Krzysztof Szpakowski złożył w starostwie trzy oficjalne zawiadomienia o dokonanych odkryciach, o sprawie powiadomiliśmy generalnego konserwatora zabytków, minister kultury, ministra skarbu, premier Ewę Kopacz oraz w przypadku tuneli - wójta Walimia, bo ich zamaskowany wlot jest na terenie gminy.

  Adam Hausman, wójt Walimia przyznaje, że od czasu pojawienia się informacji o dokonanym odkryciu, teren przy byłym dworcu, gdzie miał istnieć wlot do tunelu jest co pewien czas monitorowany przez patrole policji. „Dzicy” eksploratorzy zaczęli bowiem podejmować próby dotarcia do wnętrza. tymczasem znalazca oraz władze Walimia nie wykluczają, że przed zawaleniem wlotu tunelu, Niemcy mogli go zaminować.

  – Nie wiem, co kryje się wewnątrz obiektów. Mogą tam być elementy infrastruktury technicznej bądź uzbrojenia, a może kompletnie wyposażony schron przeciwlotniczy. Są również relacje świadków, którzy mówią, że pod koniec wojny w kierunku Włodarza jechał konwój niemieckich ciężarówek wojskowych – mówi Krzysztof Szpakowski.

  W doniesieniu o trzech odkryciach, które Krzysztof Szpakowski złożył w starostwie, zastrzeżono jego prawo do znaleźnego lub nagrody. Odkryte obiekty kolejowe mają się znajdować na głębokości od 20 do 70 metrów pod warstwą skały. Znalazca już wystąpił do wojewódzkiej konserwator zabytków o zgodę na kontynuowanie prac badawczych znaleziska, ale na razie bez odwiertów. Zarówno znalazca, jak również władze powiatu wałbrzyskiego chcą w przyszłości przekształcić odkryte podziemia w obiekty turystyczne. Na razie wiedzą dokładnie skąd wziąć na to pieniądze.

  W tym miejscu mają się znajdować odkryte tunele w Walimiu  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (50)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Złoty pociag

  Daga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  W końcu okaże się,ze mamy ten złoty pociąg ( podobnie jak złoża gazu łupkowego ) a wszystko wykupił Soros.Trzeba całemu rządowi patrzeć na ręce.W większości te ręce są bardzo złodziejskie i długie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "wystąpił (...) o zgodę na kontynuowanie prac badawczych znaleziska, ale na razie bez odwiertów"

  Darek.R, dość fantastyki ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Skoro odnalazł tunele, po co chciałby kiedyś wiercić, co jest b. kosztowne? Chyba, że przekona władze, by pokryły koszty wiercenia. Dlaczego nie chce odkopać wejść? jakie chce prace badawcze robić?...rozwiń całość

  Skoro odnalazł tunele, po co chciałby kiedyś wiercić, co jest b. kosztowne? Chyba, że przekona władze, by pokryły koszty wiercenia. Dlaczego nie chce odkopać wejść? jakie chce prace badawcze robić? Na razie to zrobił swemu biznesowi reklamę. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powodzenia dla pana Darka i trzymamy kciuki

  Entuzjaści (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  żeby nie przestało się chcieć

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawda o radiestezji ( przykra dla osób z różdżkami )

  Darek.R. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  "Te opowieści uprawdopodabniają badania radiestezyjne, które są pasją Szpakowskiego". Pan Szpakowski, czy jakiś jego kolega szedł na filmie w TV wczoraj z różdżkami. I one się poruszyły! Szok. Oto...rozwiń całość

  "Te opowieści uprawdopodabniają badania radiestezyjne, które są pasją Szpakowskiego". Pan Szpakowski, czy jakiś jego kolega szedł na filmie w TV wczoraj z różdżkami. I one się poruszyły! Szok. Oto prawda o tej pseudonauce: "Fundacja Jamesa Randiego (JREF) ufundowała nagrodę miliona dolarów dla osoby, która w kontrolowanych warunkach dowiedzie paranormalnych zdolności. Do tej pory żadnemu radiestecie nie udało się wykazać żadnych zdolności wykrywania wody mogących stać się podstawą do wypłaty miliona dolarów nagrody."zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czarne złoto

  nieznany autor karl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Czarna ziemio śląska
  czemu teraz płaczesz,
  węgla coraz mniej...
  czarne łzy zobaczę

  Czarne łzy i czarne serca
  czarne szyby i ulice,
  coraz więcej pęknięć wszędzie...
  ktoś zamknął...rozwiń całość

  Czarna ziemio śląska
  czemu teraz płaczesz,
  węgla coraz mniej...
  czarne łzy zobaczę

  Czarne łzy i czarne serca
  czarne szyby i ulice,
  coraz więcej pęknięć wszędzie...
  ktoś zamknął przyłbice

  Każdy to powinien wiedzieć
  i wyciągać z tego wnioski,
  wydobyty z ziemi węgiel...
  na górze, już tylko problem

  Kiedyś był tu piękny dom
  zapadł się i jest w kopalni,
  domów na górze jest dużo...
  a jeszcze więcej pustych chodników

  autor

  karlzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Explore Wałbrzych

  http://www.ksiaz.walbrzych.pl/explore-walbrzych.html (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Odkryj Wałbrzych, a wraz z nim tajemnicze podziemia, niewyjaśnione historie i ukryte skarby. To właśnie tutaj naziści wykuli sieć tuneli pod miastem, których przeznaczenie do dzisiaj pozostaje...rozwiń całość

  Odkryj Wałbrzych, a wraz z nim tajemnicze podziemia, niewyjaśnione historie i ukryte skarby. To właśnie tutaj naziści wykuli sieć tuneli pod miastem, których przeznaczenie do dzisiaj pozostaje jedną z największych zagadek Europy. Wyrusz z nami w podróż pełną niezwykłych emocji i niezapomnianych wrażeń! Podążymy tropem exploratorów i na własne oczy zobaczymy ten podziemny świat!

  W ramach pakietu uczestnicy zwiedzą podziemne tunele pod miastem, zobaczą nieudostępniane turystom pomieszczenia na terenach dwóch największych atrakcji regionu: Zamku Książ oraz Starej Kopalni, a także wybiorą się w trasę zwiedzania tajemniczych miejsc m.in. Podziemnego Miasta Osówka. Dodatkowo w programie przewidziano takie atrakcje jak dwa Nocne Zwiedzania, w trakcie których na gości czekają pełne grozy wydarzenia! Oczywiście zbadamy również lokalizację, którą wskazano jako miejsce ukrycia nazistowskiego pociągu. Czekamy na Was!

  http://www.ksiaz.walbrzych.pl/explore-walbrzych.htmlzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawdziwa historia złotego pociagu

  wg D.R. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 2

  Jedzie pociąg z daleka
  Na nikogo nie czeka
  Cenny kruszec wiezie bowiem
  Gdzie zajedzie? Zaraz powiem
  Ruszył z Breslau, na południe
  Sztabki złota lśnią w nim cudnie
  Skład jest tajny, jedzie w...rozwiń całość

  Jedzie pociąg z daleka
  Na nikogo nie czeka
  Cenny kruszec wiezie bowiem
  Gdzie zajedzie? Zaraz powiem
  Ruszył z Breslau, na południe
  Sztabki złota lśnią w nim cudnie
  Skład jest tajny, jedzie w nocy
  By go ciągnąć, trzeba mocy
  SS-mani w środku siedzą
  Nic nie piją, nic nie jedzą
  Doglądają co się dzieje
  Czy nie kręcą się złodzieje
  Pojazd mija Świebodzice
  Jeszcze w drodze? Się dziwicie?
  Trasa pełna mankamentów
  Przecież dużo tu zakrętów
  Wjedzie w sztolnię pociąg zaraz
  Albo w kolejowy tunel
  I nie znajdzie go przez wieki
  Żaden spryciarz, nawet Bruner!
  Pociąg stoi ciągle w mroku
  Świat się zmienia rok po roku
  Nie ma śladu po tunelu
  Świadków także jest niewielu
  Wszyscy milczą jak zaklęci
  Chociaż złoto ciągle kręci
  Maszynista, SS-mani
  Przez Sowietów zatrzymani
  Z ustek pary nie puścili
  Gdzie eszelon umieścili
  Trawka rośnie oraz krzaki
  Albo sporadycznie maki
  Trochę drzew jest, leżą śmieci
  Bawią się tu Polskie dzieci
  A pod spodem skład rdzewieje
  Takie dziwne jego dzieje
  Lecz Pan Tadziu Słowikowski
  W głowie ma już plan mistrzowski
  Jak się dostać do podziemi
  I wydobyć skarby z ziemi
  Kopareczkę chce wynająć
  Od kolei teren zająć
  Ma on mapy supertajne
  Bardzo stare, całkiem fajne
  Lecz niestety są strażnicy
  Poniemieckiej tajemnicy
  Nie dopuszczą do odkrycia
  Poszukiwań, w ziemi rycia
  I Pan Tadziu Słowikowski
  Wraca smutny poprzez wioski
  Nastał wreszcie pewien sierpień
  Grup Badawczych koniec cierpień
  Skład jest wreszcie namierzony
  I Pan Tadzio ucieszony
  Ogrodzony teren wszędzie
  Polska armia wkrótce będzie
  Sprzęt ma ona do kopania
  Oraz gruntu sondowania
  Gdy już złoto wydobędą
  Polskie długi mniejsze będą
  Lecz są nowe informacje
  Skarbów też chcą inne nacje
  Wszystko co się ładnie świeci
  Chcą nam zabrać źli Sowieci
  Także Żydzi oraz Szkopki
  Świat nie widział takiej szopki!
  Po wyborach nowe władze
  Rozkradania złota pladze
  Zapobiegną w łatwy sposób
  Pewnej grupie ważnych osób
  Wszystko dadzą, oprócz łopat
  A tą grupą: Episkopat!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego dzisiaj nic nowego nie ma

  o złotym pociągu ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  czekam cały dzień i nic ...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zaraz będzie od darka

  ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ko

  koko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

  fajnie napisane, pod walbrzychem :) jesli juz to k*** walbrzycha ale najlepiej k*** dzierzoniowa.
  rownie dobrze mogli napisac pod wroclawiem bo walbrzych jest pod wroclawiem.
  brudasy i nieroby z...rozwiń całość

  fajnie napisane, pod walbrzychem :) jesli juz to k*** walbrzycha ale najlepiej k*** dzierzoniowa.
  rownie dobrze mogli napisac pod wroclawiem bo walbrzych jest pod wroclawiem.
  brudasy i nieroby z walbrzycha wszystko sobie przypisujazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wałbrzych kopalniami stał. Tuneli mają dużo.

  nic nowego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  i co więcej...?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "podziemne miasto" przeznaczyć

  Innowacyjny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  na amerykańską bazę wojskową. Oni już będą wiedzieli jak je wykorzystać. Za dzierżawę powiat powinien pobierać opłaty i korzystać. Przedsiębiorstwa czerpać zyski z zaopatrzenia bazy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie!!! dla budowy bazy amerykańskiej.

  Turysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

  Ogrodzą teren dla turystyki, szkoda zamykać tak piękne krajobrazy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo