Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek od grilla – czy i kiedy trzeba go zapłacić? Drony pilnują, czy mieszkańcy dopełniaja obowiązków

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Czy od grilla trzeba zapłacić podatek?
Czy od grilla trzeba zapłacić podatek? unsplash
Grill może być przenośny, betonowy lub murowany. Co w sytuacji, gdy postawimy go w ogrodzie na stałe? Czy trzeba płacić od niego podatek od nieruchomości? Jak się okazuje, w niektórych państwach trzeba płacić nie za posiadanie grilla, ale już za samą czynność pieczenia kiełbasek na świeżym powietrzu. Sprawdzamy, jakie wymogi stawia prawo w Polsce. Czy i kiedy grill w przydomowym ogródku może postawić nas w niekorzystnej sytuacji przed skarbówką?

Spis treści

Podatek od grilowania – w jakich państwach się go płaci?

- Mieszkańcy belgijskiego regionu Walonia muszą odprowadzać podatek za każdym razem, gdy rozpalają grilla – niezależnie od tego czy urządzają imprezę, czy spędzają czas z rodziną. Gotowanie „pod chmurką” w Walonii jest obłożone obowiązkiem zapłacenia 20 euro podatku. Tamtejszy urząd skarbowy przy użyciu m.in. dronów nadzoruje z powietrza czy ktoś nie zgłosił planów grillowania lub nie zapłacił podatku – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w inFakcie.

Jak dodaje — w Polsce nie obowiązują tego typu przepisy, więc można do woli korzystać z grilli bez żadnych opłat. Chyba że mieszka się w mieście, gdzie grillowanie jest zabronione.

Tutaj zatem nie ma wątpliwości – za grilowanie we własnym ogródku nic nie zapłacimy. Co, jednak jeżeli w ogrodzie mamy na stałe ustawiony betonowy grill? Czy wtedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości tak, jak od budynku?

Murowany lub betonowy grill – czy należy zapłacić podatek od nieruchomości?

Betonowy lub murowany grill może być problematyczny z punktu widzenia prawa, podobnie jak altanki ogrodowe. Altany ogrodowe przykręcone śrubami do wylewki betonowej nie są budynkami w takim sensie, w jakim o budowli mówią przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dzięki temu nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Altana nie powinna mieć więcej, niż 35 m2 powierzchni.

Grill ogrodowy, bez względu na to, czy jest murowany, czy przenośny stanowi tzw. obiekt małej architektury, podobnie jak:

  • kapliczki,
  • krzyże przydrożne,
  • posągi,
  • wodotryski,
  • piaskownice,
  • huśtawki,
  • śmietniki.

Takich obiektów, jeżeli tylko nie znajdują się w miejscu publicznym — nie trzeba zgłaszać do nadzoru budowlanego. Ten obowiązek pojawi się dopiero wówczas, gdy wybudujemy wiatę, która nie będzie tymczasową konstrukcją. W zależności od jej rozmiarów może wystąpić konieczność zgłoszenia obiektu lub wystąpienia o pozwolenie na budowę.

Ma to jednak związek z prawem budowlanym, a nie podatkiem od nieruchomości. Nawet za posiadanie murowanego grilla w Polsce nie zapłacimy podatku, chyba że w naszym ogródku stanie duży piec przemysłowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podatek od grilla – czy i kiedy trzeba go zapłacić? Drony pilnują, czy mieszkańcy dopełniaja obowiązków - Strefa Biznesu