Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek od nieruchomości naliczany niezgodnie z konstytucją. Chodzi o grunty i budynki przedsiębiorców

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Nawet jeśli przedsiębiorca nie wykorzystuje nieruchomości do prowadzenia działalności, i tak płaci wyższy podatek.
Nawet jeśli przedsiębiorca nie wykorzystuje nieruchomości do prowadzenia działalności, i tak płaci wyższy podatek. pixabay.com
Zapadł ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w kwestii prawa, przez które przedsiębiorcy płacili wyższy podatek od nieruchomości.

Podatek od nieruchomości należących do przedsiębiorców jest naliczany w oparciu o przepis niezgodny z konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny. Przedsiębiorcy muszą dziś płacić wyższy podatek od wszystkich posiadanych budynków i gruntów – nawet tych, które nie mają żadnego związku z prowadzeniem działalności. W wyroku z 24 lutego 2021 r. uznano, że taka sytuacja jest niedopuszczalna.

Podatek od nieruchomości przedsiębiorców budzi wątpliwości

Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą od dawna skarżyło się na sposób naliczania podatku od nieruchomości. Chodziło szczególnie o art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przepis ten mówi, że każda nieruchomość należąca do przedsiębiorcy jest automatycznie uznawana za nieruchomość związaną z prowadzeniem działalności. To zaś oznacza, że obejmuje ją wyższa stawka podatku.

Łatwo się domyślić, że taka sytuacja może prowadzić do absurdów. Przedsiębiorca musi bowiem zapłacić wyższy podatek nawet za grunty i budynki, w których nigdy nie prowadził działalności – a nawet za takie, gdzie byłoby to zupełnie niemożliwe (np. zalesiona działka w innym województwie). Tym samym przedsiębiorcy są niejako „karani” za posiadanie prywatnego majątku.

TK: przepis niezgodny z konstytucją

Sprawą zajął się w końcu Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z dnia 24 lutego 2021 r. uznał on, że omawiany przepis ustawy o podatkach jest niezgodny z konstytucją, a zatem nie może być stosowany. Sędziowie TK zwrócili uwagę, że obecne prawo jest nieprecyzyjne – powinno rozróżniać nieruchomości, które przedsiębiorca wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej od tych, które służą do innych celów.

– Zastosowanie wyższej stawki podatkowej (...) wyłącznie na podstawie kryterium posiadania danej nieruchomości przez przedsiębiorcę (...) stanowi nieproporcjonalną ingerencję w prawo do własności tych podmiotów – czytamy w uzasadnieniu wyroku na stronie trybunal.gov.pl.

Wyrok Trybunału daje nadzieję, że osoby prowadzące działalność przestaną być nadmiernie obciążane podatkiem od nieruchomości. Urzędnicy nie będą już bowiem mogli wykorzystywać zakwestionowanego przepisu, żeby nakładać wyższy podatek na wszystkie działki i budynki stanowiące własność przedsiębiorcy.

[QUIZ] Problemy z sąsiadem – znasz swoje prawa? Czy tylko myślisz, że znasz?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podatek od nieruchomości naliczany niezgodnie z konstytucją. Chodzi o grunty i budynki przedsiębiorców - RegioDom.pl